• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • British American Tobacco

  Przeczytaj także...
  Vogue – międzynarodowa marka papierosów dedykowana głównie kobietom. Wprowadzona na polski rynek w 1993 roku jako pierwszy produkt super slim. Dostępne m.in. w wariantach Blue, Menthe, Lilas, Menthe Eclat, Aroma oraz niedawno wprowadzonym Frisson charakteryzujący się pudełkiem nasuwającym skojarzenia z pomadką. Właścicielem marki jest British American Tobacco.Rothmans International – były brytyjski producent tytoniu. Został nabyty przez British American Tobacco w 1998 roku. Przez wiele lat sponsorował sporty motorowe (np. Williams - Renault w latach 1994 - 1997).
  London Stock Exchange (LSE) - jedna z największych pod względem obrotów giełda papierów wartościowych na świecie. Założona w 1801 roku w Londynie.

  British American Tobacco Plc – międzynarodowe przedsiębiorstwo tytoniowe z siedzibą w Londynie, notowane na giełdach w Londynie (LSE), Nowym Jorku (AMEX) i Malezji (KLSE).

  Firma rozpoczęła działalność w 1902. W Polsce obecna jest od 1991. Posiada spółkę zależną z siedzibą w Augustowie.

  Przedsiębiorstwo sprzedaje swoje wyroby pod markami: Lucky Strike, Kent, Pall Mall, Dunhill, Golden American, Vogue, Jan III Sobieski, Viceroy, Albatros, Cristal, Nevada, Męskie i Walet.

  Holding (od angielskiego holding company − od słowa hold oznaczającego trzymać) − organizacja grupująca za pomocą mniej lub bardziej wyraźnych powiązań różne samodzielne pod względem prawnym podmioty gospodarcze, przy czym jeden z podmiotów ma w tym powiązaniu pozycję dominującą i podporządkowuje sobie pozostałe. Istotą holdingu jest zarządzanie przez jedną organizację innymi podmiotami oraz kontrolowanie działalności dzięki zależnościom kapitałowym lub personalnym. Holding jest zatem formą kumulacji kapitału. Kumulacja może następować przez przejmowanie słabszych przedsiębiorstw, najpierw w swoich branżach i pokrewnych, a później także w innych obszarach gospodarki. Innym sposobem jest celowe wyodrębnienie z przedsiębiorstwa „matki” samodzielnych pod względem prawa, lecz uzależnionych ekonomicznie przedsiębiorstw „córek” (filii). Zależności matka-córka ogólnie mają charakter drzewiasty i mogą być rozbudowane, np. spółka "matka" posiada większość udziałów w kilku spółkach "córkach", które z kolei posiadają udziały większościowe w spółkach najniższego piętra zarządzania. Jednak taki model zależności w holdingach nie jest jedyny - występują też bardziej złożone sieci powiązań, w tym kapitałowych.Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.

  Historia[]

  Spółka British American Tobacco Ltd. została założona w 1902 jako współne przedsięwzięcie brytyjskiego Imperial Tobacco Company i amerykańskiego American Tobacco Company. Interesy prowadziła m.in. w Chinach, Kanadzie, Nowej Zelandii i Australii, nie działała jednak w Wielkiej Brytanii ani USA. W 1911 American Tobacco sprzedało udziały, natomiast Imperial Tobacco stopniowo redukowało swoje zaangażowanie w spółce aż do 1980.

  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Marka, inaczej znak fabryczny, znak firmowy (ang. brand, trade mark) – znak określający producenta: nazwa lub symbol graficzny (znak towarowy) umieszczany na wyrobach w celu ochrony przed naśladownictwem lub podrabianiem, podszywaniem się, przypisywaniem sobie autorstwa. Traktowana jest jako rodzaj świadectwa: producent nie wstydzi się swego wyrobu, „podpisując” go, gwarantuje jego jakość. Stąd „marka” jest synonimem opinii.

  Po reorganizacji przeprowadzonej w 1976, przedsiębiorstwa należące do grupy były zarządzane przez nową spółkę holdingową – B.A.T. Industries. W 1994 BAT przejął swoją dawną spółkę-matkę, American Tobacco, dzięki czemu zyskał marki Lucky Strike i Pall Mall. W 1999 nabył spółkę Rothmans International, posiadającą udziały w fabryce w Birmie, co stało się powodem krytyki ze strony obrońców praw człowieka. Pod naciskiem rządu brytyjskiego BAT sprzedał w 2003 udziały w tej wytwórni. W tym samym roku przejął włoskie przedsiębiorstwo tytoniowe Ente Tabacchi Italiani. W 2007 zakończył działalność produkcyjną w Wielkiej Brytanii. W 2008 roku BAT przejął Scandinavian Tobacco.

  Przedsiębiorstwo (lub inaczej jednostka gospodarcza) – wyodrębniona prawnie, organizacyjnie i ekonomicznie jednostka, prowadząca działalność gospodarczą. Najczęściej definiowanym celem działalności przedsiębiorstwa jest osiąganie zysku poprzez zaspokajanie potrzeb konsumentów. W jego skład mogą wchodzić mniej lub bardziej odrębne jednostki gospodarcze, nazywane zakładami. Nieco inne znaczenie ma przedsiębiorstwo w języku prawnym.Lucky Strike – jedna z najstarszych marek wyrobów tytoniowych na świecie. Należą do koncernu British American Tobacco i są sprzedawane w ponad 80 krajach świata.

  Działalność w Polsce[]

  British American Tobacco działalność w Polsce rozpoczęło w 1991, wkrótce nawiązując współpracę z Przedsiębiorstwem Wyrobów Tytoniowych w Augustowie. W 1995 nabyło w ramach umowy prywatyzacyjnej 65% jego akcji. Zgodnie ze zobowiązaniami wynikającymi z tej umowy, BAT zainwestował w obiekty i linie produkcyjne fabryki oraz program wspierania plantatorów tytoniu w regionie. W 1996 powstała nowa kotłownia, a w 1998 – krajalnia tytoniu. W 1999 firmę-córkę spółki przekształcono w British-American Tobacco Polska SA (KRS 0000024358). Obecnie zatrudnia ona ok. 750 osób. Według własnych informacji przedsiębiorstwa, BAT zainwestował w Polsce łącznie kwotę 190 mln dolarów.

  Viceroy - marka niskobudżetowych papierosów, produkowana od 1936 roku. Na rynek wprowadziła je nieistniejąca już firma Brown and Williamson (B&W), którą kilka lat wcześniej kupił istniejacy do dzisiaj British American Tobacco (BAT). Były to jednocześnie pierwsze papierosy z filtrem, a w ich reklamach pojawiali się lekarze zachęcający do ich palenia. Planowano także przeprowadzenie kampanii, która miałaby zachęcać do tego dzieci. Markę promowano także poprzez sport, gdyż od 1969 do 1998 roku w Hongkongu organizowane były zawody w piłce nożnej pod nazwą Viceroy Cup. Obecnie są wycofane z rynków większości krajów rozwiniętych, ale nadal produkuje się dla krajów postkomunistycznych, Turcji czy Argentyny. Było to związane z obecnością w niektórych partiach i rodzajach tych papierosów genetycznie modyfikowanego tytoniu.Augustów – miasto na prawach gminy w województwie podlaskim, siedziba powiatu augustowskiego i gminy wiejskiej Augustów.

  Od października 2013 r. BAT wprowadził na polskim rynku formułę bezpośredniej sprzedaży swoich wyrobów do punktów detalicznych. W tym celu zostało zatrudnionych ok. 500 sprzedawców w całej Polsce i zostały utworzone 24 oddziały lokalne, które przy współpracy z firmą DHL, działając metodą cross-dockingu zaopatrują rynek detaliczny w wyroby BAT. Taka forma sprzedaży spotkała się z ostrym sprzeciwem części hurtowników wyrobów tytoniowych włącznie z bojkotem marki.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  22 września 2015 ogłoszono, że British American Tobacco przejmuje 100% udziałów CHIC Group, właściciela m.in. największej polskiej sieci sprzedaży e-papierosów.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Polska strona British-American Tobacco • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  American Stock Exchange (AMEX) – amerykańska giełda zlokalizowana w Nowym Jorku. AMEX to organizacja wzajemna, należąca do jej członków. Przed 1929 była znana jako New York Curb Exchange.. 17 stycznia 2008 NYSE Euronext ogłosiło, że chciałoby nabyć American Stock Exchange za 260 milionów dolarów amerykańskich.
  Jednostka zależna, spółka zależna, pot. spółka córka – spółka handlowa kontrolowana przez jednostkę dominującą.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Mjanma albo Birma (także: Myanmar, Mianma; Republika Związku Mjanmy) – państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim. Większymi miastami są Rangun, Mandalaj i Basejn. Graniczy z Chinami, Tajlandią, Indiami, Laosem oraz Bangladeszem.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  DHL Express – przedsiębiorstwo zajmujące się przewozem przesyłek i logistyką, działające w segmencie międzynarodowych i krajowych przesyłek kurierskich. Ma ona zasięg ogólnoświatowy i posiada oddziały w ponad 220 krajach na świecie, także w Polsce.
  Prywatyzacja – akt przekazania prywatnemu właścicielowi państwowego mienia. Prywatyzacja może się odbywać poprzez uwłaszczenie lub sprzedaż.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.