• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • British American Racing

  Przeczytaj także...
  Lucky Strike – jedna z najstarszych marek wyrobów tytoniowych na świecie. Należą do koncernu British American Tobacco i są sprzedawane w ponad 80 krajach świata.Sezon 1999 Formuły 1 był jubileuszowym, 50 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Rozpoczął się on 7 marca w Melbourne, a zakończył 31 października 1999 roku na torze Suzuka, po rozegraniu 16 wyścigów. Mistrzem świata kierowców został wówczas Fin Mika Häkkinen, zaś tytuł w klasyfikacji konstruktorów zdobyła włoska stajnia Ferrari. Był to pierwszy tytuł mistrzowski Ferrari od 1983.
  Fédération Internationale de l’Automobile, FIA (pl. Międzynarodowa Federacja Samochodowa) – najwyższa organizacja powołana 20 czerwca 1904 roku (wtedy jako Association Internationale des Automobile Clubs ReconnusAIACR) zajmująca się zarządzaniem sportem samochodowym. Jej siedziba mieści się przy Place de la Concorde 8 w Paryżu. Federacja zrzesza 157 krajowych organizacji z 118 krajów na całym świecie. Prezydentem FIA jest Jean Todt.

  British American Racing (B.A.R.) – zespół Formuły 1 w latach 1999–2005, którego nazwa pochodziła od głównego sponsora i współwłaściciela – firmy British American Tobacco (B.A.T.), właściciela marki Lucky Strike.

  Zespół zadebiutował w sezonie 1999. 4 października 2005 roku został przejęty przez Hondę, która będąc wcześniej w posiadaniu 45% akcji, odkupiła pozostałe udziały od B.A.T. Japoński koncern przekształcił B.A.R. w swój zespół fabryczny – Honda Racing F1.

  Historia[ | edytuj kod]

  B.A.T. był związany z Formułą 1 od wielu lat, liczne jej marki były reklamowane na bolidach. Za namową Craiga Pollocka firma w przerwie między sezonami 1997 i 1998 kupiła za 30 milionów funtów stajnię Tyrrell. W sezonie 1998 nosiła ona jeszcze starą nazwę, a od sezon 1999 zaczęto stosować nazwę British American Racing.

  Compagnie Générale des Établissements Michelin – największy w Europie i jeden z największych na świecie producent opon. Jego siedziba znajduje się w Clermont-Ferrand (Puy-de-Dôme) we Francji. Michelin znany jest również z wydawanych przez siebie map i przewodników („Guide Michelin”) dla turystów zmotoryzowanych.British American Tobacco Plc – międzynarodowe przedsiębiorstwo tytoniowe z siedzibą w Londynie, notowane na giełdach w Londynie (LSE), Nowym Jorku (AMEX) i Malezji (KLSE).

  Pollock został szefem zespołu i zdołał namówić do współpracy swojego podopiecznego, Mistrza Świata z sezonu 1997, Jacques’a Villeneuve’a. Kanadyjczyk skuszony wysokim kontraktem odszedł ze stajni Williams po sezonie 1998, jego nowym partnerem został, debiutujący w Formule 1, Ricardo Zonta.

  Grand Prix Chin – wyścig zaliczany do Mistrzostw Świata Formuły 1. Pierwszy raz odbył się w sezonie 2004, 26 września.Bridgestone (jap. 株式会社ブリヂストン, Kabushiki-gaisha Burijisuton) – największy producent wyrobów gumowych i opon na świecie. Firma została założona w 1931 roku przez Shōjirō Ishibashiego w mieście Kurume w Japonii.

  Craig Pollock chciał wprowadzić do Formuły 1 dwa różne malowania bolidu w obrębie jednego zespołu. Zaprezentował więc dwa bolidy w barwach marek British American Tobacco: Lucky Strike i 555. FIA zakazała takiego rozwiązania, więc połączono obydwa malowania. Choć obydwa malowania połączono, obaj kierowcy zespołu prezentowali się w dwóch różnych kombinezonach.

  Sezon 2005 Formuły 1 był 56 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Tytuł mistrza kierowców zdobył Fernando Alonso pobijając rekord najmłodszego mistrza świata Michaela Schumachera z 1994 roku, natomiast tytuł mistrza konstruktorów zdobyła ekipa Renault.Supertec – dostawca silników dla zespołów Formuły 1 w latach 1999 – 2000. Firma ta dostarczała silników zaprojektowanych przez Renault, a zbudowanych przez Mecachrome w 1998, następnie udoskonalanych.

  Pollock wierzył w sukces zespołu już w pierwszym sezonie startów. Sezon był jednak katastrofalny, a stajnia nie zdobyła ani jednego punktu w klasyfikacji konstruktorów, nawet stajnia Minardi okazała się lepsza. Villeneuve rozpoczął sezon od 11 nieukończonych wyścigów, a jego najlepsza pozycja to ósme miejsce. Zonta tymczasem opuścił trzy wyścigi z powodu obrażeń i także najlepszą pozycją jaką zajął było ósme miejsce. Najlepszy wynik dla stajni uzyskał, zastępujący Zontę, Mika Salo, który zajął siódmą pozycję.

  Jenson Alexander Lyons Button MBE (ur. 19 stycznia 1980 w Frome, Somerset) – brytyjski kierowca wyścigowy, startujący w Formule 1 w barwach zespołu McLaren (od sezonu 2010), mistrz świata Formuły 1 w sezonie 2009 startując w zespole Brawn GP. Wicemistrz świata F1 z sezonu 2011r.Tyrrell Racing – zespół wyścigowy i konstruktor w Formule 1 założony przez Kena Tyrrella; zespół osiągał największe sukcesy na początku lat 70., kiedy Jackie Stewart zdobył dla nich dwa tytuły mistrza świata (1971, 1973) i tytuł mistrza konstruktorów 1971; zespół nigdy potem nie osiągał takich sukcesów, ale nadal wygrywał pojedyncze wyścigi do początku lat 80.; w 1997 stajnia została kupiona przez British American Racing i w 1998 po raz ostatni ścigała się jako Tyrrell

  Po nieudanych startach z silnikami Supertec (silniki Renault pod inną marką), stajnia podpisała kontrakt z Hondą od sezonu 2000. Różnica była widoczna, silniki były bardziej wytrzymałe i konkurencyjne. Jednak najlepszą pozycją jaką zajęła stajnia było 4. miejsce. Mimo widocznej poprawy właściciele stajni liczyli na coś więcej i ostatecznie Pollock został zwolniony.

  Sezon 2002 Formuły 1 – 53 sezon o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Rozpoczął się on 3 marca 2002 roku na torze Albert Park Circuit w Australii, a zakończył 13 października na torze Suzuka International Racing Course w Japonii, po rozegraniu 17 wyścigów.Honda Motor Co. (jap. 本田技研工業株式会社 – Honda Giken Kōgyō Kabushiki Kaisha) – japońska, międzynarodowa korporacja produkująca samochody, motocykle, skutery, samoloty, silniki oraz różnego rodzaju maszyny do celów budowlanych, rolniczych i innych. Obecnie jest największym producentem silników na świecie. Produkuje ich ponad 25 milionów rocznie. Zakłady produkcyjne umieszczono w ponad 30 różnych krajach. Główna siedziba znajduje się w Tokio. Natomiast siedziba Honda Motor Europe Ltd. znajduje się w Slough (Wielka Brytania).

  David Richards został nowym dyrektorem stajni od sezonu 2002 ale sytuacja się nie zmieniła. Zdobywanie punktów nie wychodziło Villeneuve'owi, Panisowi, a później Jensonowi Buttonowi. Słabe wyniki osiągane przez Jacques'a doprowadziły do zamienienia go przez Japończyka, Takumę Satō pod koniec sezonu 2003. Samochód w tym sezonie był jedną z czołowych konstrukcji, ale słabe wyniki stajni były spowodowane oponami Bridgestone. W przerwie pomiędzy sezonami stajnia podpisała kontrakt na dostawę opon z Michelin.

  Jacques Joseph Charles Villeneuve (ur. 9 kwietnia 1971) – kanadyjski kierowca wyścigowy, zdobywca tytułów mistrzowskich w Formule 1 i serii IndyCar.Renault S.A. to istniejący od 1899 r. we Francji producent samochodów, będący zarazem jedną z najstarszych firm samochodowych. Koncern zatrudnia 130 tys. pracowników na całym świecie, z czego 63 tys. we Francji, jednak jedynie około 20% produkcji realizuje we Francji. Odsetek ten jest nieco wyższy w przypadku silników (29%).

  Sezon 2004 był najbardziej udanym w historii stajni. Button wielokrotnie stawał na podium i zdobył dla stajni pierwsze pole position. Zespół po walce ze stajnią Renault zdobył tytuł wicemistrza w klasyfikacji konstruktorów. Pomimo nieścisłej sytuacji w związku z kontraktem Buttona, on i stajnia wykazały się profesjonalizmem odkładając tę sprawę poza wyścigi.

  Subaru World Rally Team – zespół rajdowy Subaru który w latach 1990-2008 startował w Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC).David Pender Richards CBE (ur. 3 czerwca 1952) – brytyjski były pilot rajdowy i biznesman. Pilotował Ariego Vatanena zdobywając z nim w 1981 roku Rajdowe Mistrzostwo Świata. Założyciel firmy Prodrive i Aston Martin Racing. W latach 1989-2008 był dyrektorem w Subaru World Rally Team. Opiekował się takimi kierowcami jak Colin McRae, Richard Burns czy Petter Solberg. Za zasługi dla sportu został w końcówce 2004 roku oznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego (CBE). Mieszka w hrabstwie Warwickshire.

  W sezonie 2005 skład kierowców nie zmienił się. David Richards został zastąpiony przez Geoffa Willisa. Pierwszy, lepszy występ stajni miał miejsce podczas Grand Prix San Marino, Jenson Button zajął trzecie miejsce, a Takuma Satō piąte. Po tym wyścigu pojawiły się podejrzenia jako że zespół używał paliwo jako balastu i dokonano nieprawidłowości podczas badań kontrolnych, jednak po wyścigu samochody zostały zatwierdzone przez stewardów jako zgodne z regulaminem. Po kilku dniach FIA odwołała się od decyzji swoich stewardów i oskarżyła zespół o oszustwo. Międzynarodowy Sądu Apelacyjnego FIA orzekł, że BAR złamał Regulamin Sportowy, zdyskwalifikował ich z GP San Marino i dodatkowo wykluczył z następnych dwóch Grand Prix (w Hiszpanii i w Monaco).

  Sezon 1998 Formuły 1 był 49 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Rozpoczął się 8 marca w Australii, natomiast zakończył 1 listopada w Japonii. Tytuł w klasyfikacji kierowców zdobył Fin, Mika Häkkinen. Mistrzostwo konstruktorów przypadło brytyjskiej ekipie McLaren.Minardi – włoski zespół wyścigowy założony przez Giancarlo Minardiego w 1979. Team zadebiutował w Formule 1 w sezonie 1985. Przez 20 lat startów (do końca sezonu 2005) uczestniczył w 340 wyścigach Grand Prix. Zespół nigdy nie wywalczył miejsca na podium. W 2005 roku ówczesny właściciel, Australijczyk Paul Stoddart, sprzedał Minardi koncernowi Red Bull, w wyniku czego został on przekształcony w zespół Scuderia Toro Rosso.

  Sezon 2005 był ostatnim w historii zespołu – po wykupieniu przez Hondę został przekształcony w jej ekipę fabryczną – Honda Racing F1.

  W latach 2004-06 podczas GP Chin reklamy Lucky Strike zastępowano reklamami marki 555, ponieważ papierosy tej marki były tam bardziej znane. Przez cały okres istnienia zespołu na bolidzie widniało niewielkie logo 555 World Racing.

  Jenson Button w barwach marki 555

  Starty w Formule 1[ | edytuj kod]

  Informacje techniczne[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Laurence Edmondson: The good lookers (ang.). en.espnf1.com, 2010-01-26. [dostęp 2014-04-27].
  2. BAR Confirm 555 Livery for China (ang.). autosport.com, 2004-09-23. [dostęp 2014-04-27].
  Mika Juhani Salo (ur. 30 listopada 1966 w Helsinkach) – fiński kierowca wyścigowy. W latach 1994-2002 wystartował w 109 wyścigach Formuły 1.Pole position – termin sportowy oznaczający pierwszą (najdogodniejszą) pozycję startową w szeregu wszystkich startujących w wyścigu, używany w sportach motorowych (np. Formuła 1, MotoGP). Kolejność startowa zawodników najczęściej jest wyłaniania poprzez kwalifikacje, w czasie których kierowca próbuje osiągnąć jak najlepszy czas, zwycięzca kwalifikacji zajmuje pole position w wyścigu głównym.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Geoffrey "Geoff" Willis (ur. 23 grudnia 1959 w Wielkiej Brytanii) – brytyjski dyrektor techniczny w zespole Hispania Racing F1 Team. W latach 2007-2009 był dyrektorem technicznym w Red Bull Racing. W latach 2010-2011 był dyrektorem technicznym w Hispania Racing F1 Team.
  Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.
  Sezon 2003 Formuły 1 był 54. sezonem Mistrzostw Świata Formuły 1. Tytuł mistrza kierowców zdobył po raz czwarty z rzędu, a szósty w karierze Michael Schumacher, zaś w klasyfikacji konstruktorów tryumfowała ekipa Ferrari.
  Sezon 1997 Formuły 1 był 48. sezonem Mistrzostw Świata Formuły 1. Sezon ten rozpoczął się 9 marca w Melbourne, a zakończył 26 października 1997 roku w Jerez de la Frontera, po rozegraniu 17 wyścigów Grand Prix. Tytuł mistrza świata kierowców zdobył wówczas Kanadyjczyk Jacques Villeneuve, zaś mistrzem świata konstruktorów został zespół Williams.
  Sezon 2000 Formuły 1 był 51 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Mika Häkkinen nie obronił tytułu mistrzowskiego. Swój trzeci tytuł mistrza świata zdobył Michael Schumacher. Tytuł mistrza świata konstruktorów zdobył team Ferrari. Był to pierwszy dublet włoskiego zespołu od 1979 roku.
  Sezon 2004 Formuły 1 był 55 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Tytuł mistrza kierowców zdobył Michael Schumacher, a w klasyfikacji konstruktorów tryumfowała ekipa Ferrari.
  Renault F1 – zespół Formuły 1, który został założony pod koniec lat 70. XX w. Wycofał się ze sportu po sezonie 1985. Zespół powrócił w sezonie 2002. Nowy zespół powstał na bazie stajni Benetton. Firmę Renault w innych sportach motorowych reprezentuje Renault Sport.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.