• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brit pop

  Przeczytaj także...
  The Who – angielski zespół rockowy powstały w 1964, związany z subkulturą modsów, uważany za jedną z najbardziej wpływowych grup rockowych wszech czasów.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  The Stone Roses – brytyjska grupa muzyczna, działająca w Anglii w późnych latach osiemdziesiątych i wczesnych dziewięćdziesiątych. Wraz z Happy Mondays zaliczana przez dziennikarzy do nurtu madchester, wbrew opinii członków zespołu, szczególnie wokalisty Iana Browna. Grupa wywarła wielki wpływ na późniejszą scenę britpopową (m.in. na zespół Oasis).

  Britpop – nurt muzyczny, który powstał i rozwinął się w latach 90. na Wyspach Brytyjskich.

  Za czołowych przedstawicieli uznaje się takich artystów, jak: Oasis, Coldplay, Muse, Travis, Keane, Suede, Pulp, Blur, Supergrass, The Boo Radleys, Ian Brown, Placebo.

  Grupy britpopowe czerpały wzorce głównie z brytyjskich zespołów lat 60./70., takich jak The Beatles, The Who czy The Kinks, oraz grup punkowych i alternatywnych (The Jam, The Stone Roses, The Smiths).

  Supergrass – brytyjski zespół rockowy (patrz też: brit pop) założony przez Gaza Coombesa i Dannego Goffeya w 1993 w Oksfordzie. Nazwa grupy pochodzi on imion bohatera kreskówki Theodore Supergrass. Ich pierwszym singlem był Caught by the Fuzz wydany w 1994. Grupa często porównywana do Oasis, jednak mniej popularna. Supergrass znani są ze swego luźnego podejścia do muzyki, co widoczne jest w wielu "niepoważnych piosenkach", dalekich od kanonu rocka, jak np. Alright. Ich ostatnia płyta Road to Rouen zdecydowanie odbiegająca nastrojem od poprzednich, nagrywana była w Normandii i nawiązuje tytułem do płyty Ramones Road to Ruin. Trzy z ich piosenek - "Road to rouen" i "Richard III" są wykorzystane do ścieżki dźwiękowej gry FlatOut 2, a "Bad Blood" w Need For Speed Undercover.Rock alternatywny (ang. alternative rock) – grupa stylów muzyki rockowej powstałych w latach osiemdziesiątych i połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Gitarowy, niekomercyjny i często nagrywany bez przejmowania się jakością dźwięku rock alternatywny był dokładnym przeciwieństwem większości odmian muzyki popularnej lat osiemdziesiątych z jej cukierkowym brzmieniem syntezatorów i sterylną produkcją nagrań.

  Linki zewnętrzne[]

 • Oasis – "Live Forever" – fragment przykładowego utworu
 • All Music Guide na temat britpopu (ang.)
 • Artykuł BBC News z okazji 10-lecia britpopu (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.
  Ian George Brown (ur. 20 lutego 1963 w Ancoats, Manchester) – angielski wokalista i autor piosenek; były główny wokalista zespołu rockowego The Stone Roses. Od czasu zawieszenia działalności zespołu w 1996 r., Brown wydał 6 albumów solowych. Występował w klubach i 3-krotnie od 1998 r. pojawił się na festiwalu Glastonbury. Jego ostatnia płyta My Way ukazała się 28 września 2009 roku.
  Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.
  The Smiths – brytyjski zespół rockowy, działający w latach 1982-1987. Grupa opierała się na duecie Morrissey – Johnny Marr i współpracowała z wytwórnią Rough Trade Records. Zespół sprzedał wiele albumów w Wielkiej Brytanii (mimo iż jedynie dwa nagrane przez nich single znalazły się na brytyjskiej liście dziesięciu najlepszych) i był jednym z czołowych przedstawicieli alternatywnego rocka, wywodzących się z brytyjskiej sceny lat osiemdziesiątych. Wywarł wpływ na rozwój gatunku indie, włączając w to tzw. brit pop i zespoły takie jak The Stone Roses, Gene, Radiohead, Blur, Suede, Oasis, The Libertines, Doves. Odnieśli sukces dzięki tekstom Morrisseya oraz muzyce Marra, która w Wielkiej Brytanii przyczyniła się do odrodzenia utworów opartych na gitarowych brzmieniach. W ciągu swojej pięcioletniej działalności zespół wydał cztery albumy studyjne, kilka kompilacji oraz wiele singli.
  Placebo – rockowo-alternatywny zespół muzyczny założony w 1994 roku w Londynie. Obecnie tworzą go Brian Molko (wokal, gitara, klawisze), Stefan Olsdal (gitara basowa, gitara, klawisze) oraz Steve Forrest (perkusja).
  Keane – brytyjski zespół rockowy założony w 1995 roku w mieście Battle, w East Sussex. Styl grania grupy wywodzi się z nurtów tzw. brit popu i rocka alternatywnego. Ogromny wpływ na ukształtowanie się muzyki Keane miało trio pochodzące z Norwegii – a-ha. Podstawowym elementem, który odróżnia zespół od innych jest brak klasycznego gitarzysty, którego zastąpiono pianistą.
  The Kinks – brytyjski zespół rockowy, zaliczany do "brytyjskiej inwazji". Grupa najczęściej kojarzona jest z gatunkami i stylami: rock and roll, hard rock i album rock.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.