• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bristol Zoo

  Przeczytaj także...
  Niedźwiedź polarny, niedźwiedź biały (Thalarctos maritimus) – gatunek dużego ssaka drapieżnego z rodziny niedźwiedziowatych, zamieszkującego Arktykę. Jest drapieżnikiem szczytowym w zasięgu swojego występowania. Grube futro i warstwa tłuszczu chronią go przed zimnem. Włosy tworzące sierść niedźwiedzia są półprzezroczyste; sierść jako całość ma zazwyczaj kolor biały lub kremowy, przez co umożliwia zwierzęciu dobry kamuflaż. Skóra ma barwę czarną. Niedźwiedź polarny ma krótki ogon i małe uszy, co pomaga mu redukować utratę ciepła. Stosunkowo mała głowa i długie, zwężające się ku tyłowi ciało nadają mu opływowy kształt przydatny do pływania. Jest ssakiem prowadzącym niemal morski tryb życia, potrzebującym do przetrwania jedynie kawałka pływającego lodu i żywności znajdowanej w wodzie, oraz miejsca do urodzenia i odchowania młodych. Jego systematyczna (łacińska) nazwa Ursus maritimus oznacza „niedźwiedź morski”. Przystosował się do życia na lądzie, morzu i lodzie.Clifton - dzielnica miasta Bristol w Anglii. Również nazwa jednej z trzydziestu pięciu gmin miejskich, wchodzących w skład miasta. Położony na zachód od centrum miasta, graniczy z hrabstwem North Somerset. Leży nad rzeką Avon. Liczy 10 400 mieszkańców
  Ogród zoologiczny, zoo – urządzony i zagospodarowany teren wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nim związanymi, gdzie przetrzymywane są oraz eksponowane publicznie przez co najmniej 7 dni w roku żywe zwierzęta gatunków dziko występujących, z wyjątkiem:
  Wejście główne
  Wybrzeże pingwinów

  Bristol Zooogród zoologiczny w Anglii, w Bristolu. Jest to najstarszy obiekt tego typu na świecie zbudowany poza stolicą kraju, a piąty w ogóle, otwarty w 1836. Zoo zajmuje powierzchnię 4,85 hektarów, zamieszkuje go 7155 zwierząt z ok. 450 gatunków. Część ogrodu, m.in. pawilon dla żyraf, jest objęta ochroną jako zabytek.

  Bezkręgowce (Invertebrata) – zespół wszystkich grup zwierzęcych o rozmaitych planach budowy i różnym pochodzeniu, przeciwstawiany potocznie kręgowcom (Vertebrata). Jest to sztuczna jednostka systematyczna grupująca zwierzęta wielokomórkowe (Metazoa), wyodrębniane na podstawie negatywnej cechy diagnostycznej – braku szkieletu wewnętrznego (osiowego) w postaci kręgosłupa i czaszki. Pozostałe cechy, którymi określa się bezkręgowce nie są jednoznaczne. Do bezkręgowców należy 97–99% współcześnie występujących zwierząt. Liczba opisanych gatunków przekracza 1 milion.Na mapach: 51°27′18″N 2°37′40″W/51,455000 -2,627778 Wąwóz Avon - wąwóz nad rzeką Avon w Anglii, w granicach administracyjnych Bristolu. Długość wąwozu wynosi 2,5 km, ok. 3 km od ujścia rzeki w Avonmouth. Stanowi granicę administracyjną niędzy miastem Bristol a samodzielną jednostką administracyjną North Somerset. Na zachód od wąwozu znajduje się wieś Leigh Woods, na wschodzie park The Downs. Wąwóz przecina most Clifton Suspension Bridge. W średniowieczu pełnił dla miasta funkcje obronne.

  Położenie[]

  Zoo w Bristolu znajduje się w zachodniej części miasta, w dzielnicy Clifton, we wschodniej części wąwozu Avon na skraju parku Bristol Downs, w pobliżu zabytkowego Clifton Suspension Bridge. Jego powierzchnia wynosi 4,85 ha.

  Historia[]

  Ogród został założony w 1835 przez stowarzyszenie Bristol, Clifton and West of England Zoological Society; rok później został otwarty dla publiczności. Grunty pod budowę ogrodu zakupiło 220 akcjonariuszy; niektóre akcje są w rękach prywatnych aż do dziś, choć jedyną korzyścią z ich posiadania jest bezpłatny wstęp do zoo. W momencie otwarcia był piątym ogrodem zoologicznym na świecie. W XIX w. ogród organizował wiele imprez, m.in. wystawy kwiatów, występy orkiestr, wycieczki łodzią po jeziorze itp.; wiele elementów jego architektury zostało wybudowanych z myślą o tych dodatkowych atrakcjach. W latach 1869–1919 w ogrodzie mieszkała słonica Zebi, znana ze zjadania odwiedzającym słomkowych kapeluszy. Podczas II wojny światowej część zwierząt ewakuowano w bezpieczniejsze miejsca, a kwietniki wykorzystywano do uprawy warzyw. Po zbombardowaniu Bristolu główny pawilon przejęło Bristol Aeroplane Company. Największy rozwój ogrodu miał miejsce w latach 50. i 60. XX w. W 1961 zdechła słonica Rosi, szczególnie popularna wśród dzieci, które mogły odbyć na niej przejażdżkę (oblicza się, że za życia słonicy dzieci wsiadały na nią 80 000 razy). W 1958 w zoo urodził się niedźwiedź polarny Sebastian. Roczny rekord odwiedzin został ustanowiony w 1967, kiedy to ogród odwiedziło 1 134 488 ludzi.

  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.Bristol (wal. Bryste, IPA /ˈbrɪstəl/) – miasto w południowo-zachodniej Anglii, położone przy ujściu rzeki Avon do Kanału Bristolskiego, 185 km na zachód od Londynu. Z populacją 428,2 tys. mieszkańców (2011) Bristol zajmuje szóste miejsce w Anglii i dziewiąte w Wielkiej Brytanii. Formalnie stanowi on jednolitą jednostkę administracyjną i zarazem samodzielne hrabstwo ceremonialne. Miasto jest największym ośrodkiem regionu South West England. Do nadejścia rewolucji przemysłowej, przez trzy stulecia Bristol był drugim lub trzecim pod względem wielkości angielskim miastem. Podstawą zamożności mieszkańców był port, obecnie przeniesiony z centrum do ujścia Avonu. Miasto szczyci się ponad setką zabytków należących do klasy I, najstarsze pochodzą jeszcze ze średniowiecza. Bristol jest prężnym ośrodkiem kulturalnym, a także naukowym – dzięki swoim dwóm uniwersytetom. W mieście znajduje się najstarszy w Anglii nieprzerwanie działający teatr oraz najstarszy ogród zoologiczny założony poza miastem stołecznym. W XX wieku najważniejszą gałęzią produkcji w Bristolu stał się przemysł lotniczy. Miasto dysponuje też międzynarodowym portem lotniczym.

  Zwierzęta[]

  Ogród jest schronieniem dla ok. 450 gatunków zwierząt. Z powodu niewielkiej powierzchni część z nich przeniesiono do tworzonego obecnie parku National Wildlife Conservation Park w Cribbs Causeway, położonego na północ od miasta. W ogrodzie znajdują się ssaki, gady i płazy, bezkręgowce oraz ryby. W 1999 otwarto The Seal and Penguin Coast, część przeznaczoną dla pingwinów i fok, które można obserwować również pod wodą. W zoo udało się rozmnożyć kilka rzadkich lub trudnych do rozmnożenia w niewoli gatunków, w tym po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii saimiri.

  Clifton Suspension Bridge – most wiszący nad rzeką Avon w zachodniej Anglii, wybudowany na granicy dzielnicy Bristolu Clifton (stąd nazwa) i hrabstwa Somerset. Składa się z dwóch wież oraz szeregu konstrukcji wiszących. Jest symbolem miasta Bristol. Most otwarto w 1864 roku, już po śmierci głównego inżyniera oraz projektanta Isambarda Brunela. Każdego dnia z mostu korzysta ok. 12 000 pojazdów mechanicznych. Pomimo upływu prawie 150 lat od jego otwarcia, nie dokonywano żadnych remontów kapitalnych. Korzystanie z mostu dla pieszych jest bezpłatne, od pojazdów pobierana jest opłata.

  Przypisy

  1. Places2visit – Bristol Zoo (ang.). places2visit.co.uk. [dostęp 12 października 2008].
  2. History (ang.). bristolzoo.org.uk. [dostęp 4 grudnia 2009].
  3. Annual report (ang.). bristolzoo.org.uk. [dostęp 12 października 2008].
  4. Bristol ST5673NE Clifton Down (ang.). imagesofengland.org.uk. [dostęp 4 grudnia 2009].
  5. Bristol Zoo Gardens (ang.). aboutbritain.com. [dostęp 4 grudnia 2009].
  6. Key facts at a glance (ang.). conservationpark.org.uk. [dostęp 4 grudnia 2009].
  7. First & early breeding records for wild mammals in the UK and Eire (ang.). zoohistory.co.uk. [dostęp 4 grudnia 2009].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.