• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bristol Temple Meads

  Przeczytaj także...
  Brighton – miasto w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym East Sussex, w jednolitej jednostce administracyjnej (unitary authority) Brighton and Hove, położone nad kanałem La Manche. Zamieszkuje je obecnie 155 919 osób. Jest to ważny ośrodek przemysłowy (elektronika) i kulturalno-naukowy. Znajdujący się tutaj University of Sussex jest w czołówce najlepszych uniwersytetów Wielkiej Brytanii. Ponadto w Brighton znajduje się jeszcze jedna uczelnia wyższa i politechnika.Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.
  Cardiff (wym. [ˈkɑrdɪf]; wal. Caerdydd, wym. [kɑːɨrˈdɨð]) – stolica i największe miasto Walii (region Wielkiej Brytanii), w hrabstwie Cardiff. Jest położone nad rzeką Taff, u jej ujścia do Kanału Bristolskiego. W 2011 roku miasto liczyło 335 145 mieszkańców.

  Bristol Temple Meads – główny dworzec kolejowy Bristolu, najstarszy i największy w południowo-zachodniej Anglii. Zaprojektowany przez Isambarda Kingdoma Brunela i otwarty w 1840 roku, rozbudowany w latach 1871–1878 (z okresu tego pochodzi główny budynek dworca w stylu neogotyckim), ponownie w latach 1930–1935. Oryginalny budynek projektu Brunela przestał pełnić funkcję hali peronowej w 1965 roku.

  Weymouth – miasto w południowej Anglii, w hrabstwie Dorset, w dystrykcie Weymouth and Portland, położone nad ujściem rzeki Wey do kanału La Manche. Miasto stanowi ośrodek wypoczynku letniego, jest także głównym ośrodkiem Wybrzeża Jurajskiego. W 2011 roku Weymouth liczyło 52 323 mieszkańców.Wessex Mailn Line - linia kolejowa w Anglii z Bristolu do Southampton. Przebiega przez hrabstwa Somerset, Wiltshire i Hampshire. Linia nie jest zelektryfikowana, rozstaw torów na calej długości wynosi 1435 mm. Głównym przewoźnikiem na linii jest First Great Western , południową część linii obsługuje również South West Trains.

  Ruch pasażerski[ | edytuj kod]

  Spośród wszystkich stacji brytyjskich, plasuje się na 37 miejscu i obsługuje rocznie ok. 8 milionów pasażerów (patrz tabela poniżej). Większe ośrodki z bezpośrednim połączeniem z Bristol Temple Meads to: Bath, Birmingham, Brighton, Cardiff, Exeter, Glasgow, Leeds, Londyn, Plymouth, Swindon, Taunton, Weymouth.

  Swindon – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Wiltshire, w jednolitej jednostce administracyjnej (unitary authority) Swindon, liczące 155 432 mieszkańców (2001).Neogotyk – styl w architekturze, a także rzemiośle artystycznym, nawiązujący formalnie do gotyku, powstały około połowy XVIII wieku w Anglii i trwający do początku XX wieku, zaliczany do historyzmu.

  Linie kolejowe obsługiwane przez stację[ | edytuj kod]

 • Linia kolejowa Bristol – Exeter
 • Great Western Main Line
 • Wessex Main Line
 • Severn Beach Line
 • Cross Country Route
 • Obsługa pasażerów[ | edytuj kod]

  Kasy biletowe, automaty biletowe, poczekalnie, WC, bankomaty, bar, bufet, przystanek autobusowy (połączenie z centrum miasta i 4 kursy co godzinę na Port lotniczy Bristol), postój taksówek, telefon, publiczne Wi-Fi, sklepy, dworcowa komenda policji, informacja turystyczna. Stacja dysponuje parkingiem samochodowym na 374 miejsca oraz parkingiem rowerowym na 340 miejsc.

  Isambard Kingdom Brunel (ur. 9 kwietnia 1806 w Portsmouth, zm. 15 września 1859) - brytyjski inżynier, konstruktor statków parowych i mostów, przeważnie wiszących. M.in. most Hungerford w Londynie. W 1829 roku odznaczony Orderem Legii Honorowej. W 2002 roku w plebiscycie BBC na 100 najważniejszych Brytyjczyków wszech czasów zajął drugie miejsce za Winstonem Churchillem.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Panorama dworca od południowej strony

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The history of Bristol Temple Meads station (ang.). Network Rail. [dostęp 2019-04-13].
  2. Office of Rail Regulation: Station usage (ang.). [dostęp 17 czerwca 2009].
  3. Bristol Temple Meads (BRI) (ang.). [dostęp 2009-12-17].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Aktualny rozkład jazdy pociągów ze stacji Bristol Temple Meads. [dostęp 14 listopada 2009].
 • Great Western Main Line - jedna z głównych linii kolejowych Wielkiej Brytanii biegnąca ze stacji Londyn Paddington na zachód. Główny rezeń trasy to odcinek z Londynu do stacji Bristol Temple Meads. Do czasu nacjonalizaji w 1948 roku na odcinku tym kursowały pociągi spółki Great Western Railway. Linia nie jest zelektryfikowana. Szerokość torów na całej długości linii wynosi 1435 mm. Część linii uznana jest za zabytek kl. I i II.Linia Bristol - Exeter - część linii Londyn - Penzance, główna gałąź Great Western Main Line. Rozpoczyna się na węzłowej stacji Bristol Temple Meads a kończy na stacji Exeter St Davids, gdzie biegnie dalej jako linia kolejowa Exeter - Plymouth a następnie Cornish Main Line. Przebiega przez hrabstwa Somerset i Devon. Linia nie jest zelektryfikowana, rozstaw torów na całej długości wynosi 1435 mm.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Severn Beach Line - lokalna linia kolejowa w Wielkiej Brytanii, w Bristolu. Rozpoczyna się na wzgórzu Narroways Hill a kończy w Avonmouth. Biegnie przez północne przedmieścia Bristolu, swoją trasę kończy nad rzeką Severn. Uznawana jest za jedną z najatrakcyjniejszych turystycznie linii w Wielkiej Brytanii i polecana jako atrakcja turystyczna. Linia nie jest zelektryfikowana, obsługiwana jest przez autobusy szynowe. Rozstaw torów wynosi na całej długości 1435 mm.
  Exeter (IPA /ˈeksɪtə(r)/) – miasto w Wielkiej Brytanii, ośrodek administracyjny hrabstwa Devon, port nad rzeką Exe, w pobliżu jej ujścia do Kanału La Manche. W 2005 r. populację miasta szacowano na 117,600 mieszkańców.
  Taunton – miasto w południowo-zachodniej Anglii, położone nad rzeką Tone u podstawy wzgórz Quantock Hills. Ośrodek administracyjny hrabstwa Somerset. Samo Taunton liczy ok. 44 tys. mieszkańców (2002), zaś łącznie z otaczającymi je mniejszymi miejscowościami ok. 60 tys. (2006), co stanowi największy ośrodek miejski w hrabstwie. Miasto jest siedzibą jednego z 18 głównych brytyjskich klubów krykieta.
  Cross Country Route - linia kolejowa w Anglii łącząca południowy zachód kraju z północnym wschodem. Przebiega przez Bristol, Birmingham, Sheffield i Leeds. Po trasie kursują szybkie pociągi dalekobieżne, w tym pociąg o najdłuższej trasie w Wielkiej Brytanii Penzance - Aberdeen. Linie obsługują szybkobieżne jednostki spalinowe Voyager 220, osiągające prędkość 200 km/h.
  Port lotniczy Bristol (ang.: Bristol International Airport, kod IATA: BRS, kod ICAO: EGGD) – międzynarodowe lotnisko położony w pobliżu Bristolu w Wielkiej Brytanii.
  Bath – miasto w Anglii, w hrabstwie Somerset, położone 159 km na zachód od Londynu i 21 km od Bristolu. Miasto posiada status city, nadany przez królową Elżbietę w roku 1590. W roku 1889 uzyskało status gminy miejskiej, od roku 1996 jest centrum administracyjnym jednostki autonomicznej Bath and North East Somerset.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.