• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bristol Blenheim  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]
  Przeczytaj także...
  Samolot pasażerski – samolot przystosowany do transportu ludzi. Samoloty pasażerskie są w stanie przewieźć od kilku do kilkuset osób. Pierwszym samolotem pasażerskim używanym w Polsce był Junkers F 13.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Uwagi[ | edytuj kod]
  1. Spotykana liczba 1280 Blenheim I obejmuje samoloty ukończone jako Mk.IVL produkcji Rootes

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. W. Bączkowski, op.cit., s.2-3
  2. W. Bączkowski, op.cit., s.5
  3. R. Mackay, P. Manley, op.cit.
  4. W. Bączkowski, op.cit., s.6-8
  5. W. Bączkowski, op.cit., s.11
  6. W. Bączkowski, op.cit., s. 19-20
  7. R. Mackay, P. Manley, op.cit., s.8
  8. P. Moyes, op.cit. i R. Mackay, P. Manley, op.cit., s.8
  9. Produkcja Mk.I przez Bristol według P. Moyes, op.cit., z numerami seryjnymi. Według R. Mackay, P. Manley, op.cit. - 12 dla Finlandii
  10. Produkcja Mk.I przez Avro według P. Moyes, op.cit., z numerami seryjnymi. Według R. Mackay, P. Manley, op.cit. - 22 dla Jugosławii
  11. Produkcja Mk.IV przez Rootes według P. Moyes, op.cit., z numerami seryjnymi. Według R. Mackay, P. Manley, op.cit. - 22 dla Rumunii
  12. J. Lake, op.cit., s. 14
  13. W. Bączkowski, op.cit, s.25
  14. W. Bączkowski, op.cit, s.12
  15. R. Mackay, P. Manley, op.cit., s.20-21
  16. J. Lake, op.cit., s. 19-20
  17. W. Bączkowski, op.cit., s. 22
  18. R. Mackay, P. Manley, op.cit., s.14-15
  19. R. Mackay, P. Manley, op.cit., s.16-19
  20. P. Moyes, The Bristol Blenheim I, Profile Publications No.93
  Bitwa o Anglię – kampania powietrzna głównie nad południową i centralną Anglią, toczona między niemieckim lotnictwem Luftwaffe a brytyjskim RAF w czasie II wojny światowej, w okresie od 10 lipca do 31 października 1940 roku. Określana jest też jako bitwa o Wielką Brytanię, zwłaszcza w historiografii brytyjskiej (Battle of Britain). Była to pierwsza kampania, toczona wyłącznie za pomocą lotnictwa.Wojna zimowa (wojna radziecko-fińska 1939-1940, fiń. talvisota, ros. Зимняя война) – konflikt zbrojny pomiędzy ZSRR a Finlandią, toczący się w okresie od 30 listopada 1939 do 13 marca 1940 roku.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  No. 62 Squadron RAF brytyjska jednostka lotnicza utworzona w 8 sierpnia 1916 w RAF Filton z No. 7 Training Squadron, został ostatecznie rozwiązany w 30 września 1964 roku.
  Port lotniczy Singapur-Tengah – trzeci co do wielkości port lotniczy Singapuru. Używany jest obecnie do celów wojskowych.
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
  Lockheed Hudson – lekki samolot bombowy i morski samolot patrolowy zaprojektowany w zakładach Lockheed Corporation, wykorzystywany podczas II wojny światowej.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Bliski Wschód (arab. الشرق الأوسط; hebr. המזרח התיכון; per. خاورمیانه, Xâvar-e Miyâne; przestarzałe Lewant) – region geograficzny leżący na styku Azji, Europy i Afryki.
  Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.