• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bristol Aeroplane Company

  Przeczytaj także...
  Bristol Siddley – dawny brytyjski koncern branży lotniczej. Funkcjonował w latach 1959 - 1966. Powstał, gdy koncern Bristol kupił zakłady Armstrong Siddeley.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Westland Helicopters – brytyjska wytwórnia lotnicza specjalizująca się w budowie śmigłowców. Firma powstała w 1961 roku w wyniku połączenia się Westland Aircraft z innymi brytyjskimi przedsiębiorstwami branży lotniczej: Saunders-Roe, Fairey oraz działem spółki Bristol Aeroplane Company, zajmującym się śmigłowcami. W 2001 roku do spółki z włoską Agustą brytyjski producent utworzył nową firmę AgustaWestland.

  Bristol Aeroplane Company – nieistniejące już brytyjskie przedsiębiorstwo branży lotniczej, powstało w 1910 roku, funkcjonowało samodzielnie do roku 1959.

  Zostało założone przez George'a White'a jako British and Colonial Aeroplane Company. Montowało samoloty na licencji znanej francuskiej firmy Farman. W czasie I wojny światowej znaną konstrukcją był Bristol Scout. W 1920 roku spółkę przemianowano na Bristol Aeroplane Company. Przejęto zakłady Cosmos Engineering, wytwarzające silniki lotnicze. Wtedy też wydzielono dział produkcji silników do siostrzanej spółki Bristol Engine Company.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.British Aircraft Corporation to brytyjski koncern zajmujący się produkcją samolotów. Powstał w 1959 roku w wyniku fuzji zakładów Vickers-Armstrong, English Electric, Hunting-Percival i Bristol. Był reprezentantem Wielkiej Brytanii w międzynarodowych programach Concorde i Jaguar (we współpracy z Francją) oraz Tornado (we współpracy z Niemcami i Włochami). Od roku 1980 wchodzi w skład British Aerospace.

  W czasie II wojny światowej powstały tak znane samoloty, jak Bristol Blenheim oraz Bristol Beaufighter. Po zakończeniu wojny przestawiono część produkcji na cele cywilne i stworzono spółkę Bristol Cars, która po 1959 roku usamodzielniła się od reszty koncernu. W 1956 roku firmę podzielono na dwie części: Bristol Aircraft oraz Bristol Aero-Engines. Bristol Aero-Engines połączono w 1959 roku z Armstrong Siddeley w spółkę Bristol Siddeley, która potem została kupiona przez koncern Rolls-Royce. Przed fuzją z Rolls-Roycem Bristol Siddeley kupił firmy DeHavilland Engines i Blackburn Engines. Natomiast Bristol Aircraft dołączono też w 1959 roku do British Aircraft Corporation. Tym sposobem marka Bristol zniknęła z rynku lotniczego.

  Bristol Cars Ltd. – brytyjski producent ręcznie wytwarzanych samochodów luksusowych, z siedzibą w Londynie. Fabryka należąca do spółki znajduje się w Filton pod Bristolem. Przedsiębiorstwo nie posiada sieci sprzedaży – jedyny salon sprzedaży mieści się w Londynie, a wszelkie transakcje zawierane są bezpośrednio z klientami. Wielkość produkcji w 2003 roku wyniosła około 50 samochodów. W kwietniu 2011 spółka została przejęta przez brytyjsko-szwajcarską firmę Kamkorp, należącą do grupy Frazer-Nash.Rolls-Royce plc jest drugim co do wielkości producentem silników lotniczych na świecie. Oprócz lotnictwa cywilnego i wojskowego, produkuje silniki do jednostek pływających, w tym do okrętów podwodnych.

  W latach czterdziestych utworzono dział produkcji helikopterów. W 1961 roku został przyłączony do nowo utworzonej spółki Westland Helicopters.

 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Bristol Aero Collection (ang.). [dostęp 2012-12-12]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
  Armstrong Siddeley – dawne brytyjskie przedsiębiorstwo branży motoryzacyjnej i lotniczej. Zajmowało się między innymi produkcją samochodów i silników lotniczych.
  Bristol Blenheim – brytyjski dwusilnikowy lekki bombowiec okresu II wojny światowej, używany także w wersji ciężkiego myśliwca, zaprojektowany i budowany w zakładach Bristol Aeroplane Company.
  Bristol Beaufighter – ciężki, dwusilnikowy samolot myśliwski, konstrukcji brytyjskiej, z okresu II wojny światowej.
  Bristol Type 170 Fraighter – brytyjski, dwusilnikowy, samolot transportowy (lub jako samolot pasażerski w wersji Wayfarer) średniego zasięgu (1,320 km), opracowany w latach 40. XX wieku przez przedsiębiorstwo Bristol Aeroplane Company.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.