• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bristol-Myers Squibb

  Przeczytaj także...
  Daclatasvir – lek przeciwirusowy skierowany przeciwko wirusowi C zapalenia wątroby, lek hamuje produkcję białka HCV NS5A, jest pierwszym lekiem w swojej klasie, obecnie jest w III fazie badań klinicznych.Clinton - miasto w USA, w stanie Nowy Jork. 15 lutego 1845 roku urodził się tam Elihu Root, amerykański prawnik i polityk, laureat Pokojowej Nagrody Nobla.
  Elotuzumab – lek biologiczny o działaniu immunosupresyjnym, obecnie (2012r) w fazie badań klinicznych w terapii szpiczaka mnogiego, przeciwciało monoklonalne skierowane przeciwko receptorowi CS1 występującymi na powierzchni komórek szpiczaka mnogiego, receptory te są reprezentowane w minimalny sposób na innych komórkach organizmu.. Badania prowadzone są przez firmy Bristol-Myers Squibb i Abbott.

  Bristol-Myers Squibb (zwyczajowo BMS) – firma biofarmaceutyczna powstała w 1989 z połączenia Bristol-Myers Company (utworzonej w 1887 przez Williama McLarena Bristola i Johna Ripleya Myersa w Clinton) oraz Squibb Corporation (założonej w 1858 przez Edwarda Robinsona Squibba). Spółka ma siedzibę główną w Nowym Jorku.

  Anti–PD-1 – lek biologiczny o działaniu immunosupresyjnym, ludzkie przeciwciało monoklonalne skierowane przeciwko receptorowi immunoregulatorowemu PD-1 (ang. programmed death 1) na powierzchni limfocytów T. Anti-PD-1 wiąże się i blokuje aktywacje PD-1 poprzez ligandy PD-L1 i PD-L2 w rezultacie aktywuje limfocyty T i odpowiedź immunologiczną przeciwko komórkom nowotworowym. Cząsteczka jest znana też pod nazwami: BMS-936558, ONO-4538 i MDX-1106. Lek jest w pierwszej fazie badań klinicznych.Saksagliptyna (wcześniej BMS-477118) – lek z klasy inhibitorów dipeptydylo-peptydazy 4 (DPP4) dopuszczony w Europie do obrotu w październiku 2009 roku do leczenie cukrzycy typu II w celu poprawy kontroli glikemii. Komercjalizowany pod nazwą Onglyza wspólnie przez firmy Astra Zeneca i Bristol-Myers Squibb (w Japonii przez Otsuka Pharmaceutical Co.)

  Firma produkuje między innymi: Plavix (klopidogrel), Avapro (irbesartan) (we współpracy z Sanofi-Aventis), Tequin (gatifloksacyna), Sustiva (efawirenz), Taxol (paklitaksel), Abilify (arypiprazol), Erbitux (cetuksymab), Baraclude (entekawir), Orencia (abatacept), Ixempra (iksabepilon), Sprycel (dasatinib), Yervoy (ipilimumab), Averroes (apiksaban), Onglyza (saksagliptyna) (wprowadzony na rynek z firmą AstraZeneca), Atripla, Nulojix (belatacept) .

  Paklitaksel (paclitaxel, ATC: L 01 CD 01) – organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów terpenowych typu taksanów o działaniu cytostatycznym. Po raz pierwszy został wyizolowany z kory cisa zachodniego (Taxus brevifolia). Wprowadzony w 1990 roku na rynek przez Bristol-Myers Squibb (BMS) pod nazwą Taxol. Należy do leków fazowo–specyficznych (faza G2 i faza M). Jego działanie antymitotyczne polega na zahamowaniu depolimeryzacji mikrotubul, co uniemożliwia prawidłowe rozdzielenie chromatyd siostrzanych i wędrówkę chromosomów siostrzanych podczas podziału komórki. Konsekwencją zaburzeń mitozy jest śmierć komórki.Irbesartan – organiczny związek chemiczny, antagonista receptora angiotensyny II stosowanym głównie w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

  Od 2002 firma wprowadziła na rynek osiem nowych leków.

  W 2003 firma zorganizowała imprezę kolarską Tour of Hope, w której oprócz lekarzy i naukowców brali udział wyleczeni z raka, w tym Lance Armstrong. Impreza miała za zadanie promować ważność oraz konieczność prowadzenia badań klinicznych dla rozwoju nowych terapii raka.

  W Polsce przedstawicielstwo obu firm powstało w latach 60. XX wieku. W Polsce znajduje się również centrala badań klinicznych dla regionu obejmującego Polskę, Rosję, Czechy, Węgry, Rumunię, Turcję i Ukrainę (badania tam prowadzone stanowią 18 proc. wszystkich badań realizowanych w firmie).

  Abatacept – lek biologiczny o działaniu immunosupresyjnym, rekombinowane rozpuszczalne białko fuzyjne składające się z zewnątrzkomórkowego fragmentu antygenu 4 związanego z ludzkim limfocytem T (CTLA-4) połączonego ze zmodyfikowanym fragmentem Fc ludzkiej immunoglobuliny IgG1. Abatacept blokuje cząstki CD80 i CD86 (związanie receptorów CD80/86) na powierzchni komórek prezentujących antygen. Działając w ten sposób moduluje kostymulujący wpływ białka CD28 na limfocyty T, w efekcie proces chorobowy zostaje spowolniony. Preparat jest zarejestrowany w USA i Unii Europejskiej w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idiopatycznego zapalenie stawów. W przeprowadzonych badaniach klinicznych stwierdzano skuteczność abataceptu u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów i z młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów, u których nie uzyskano poprawy po terapii lekami blokującymi TNF-α. Obecnie trwają badania badające skuteczność abataceptu w łuszczycowym zapaleniu stawów i toczniu układowym. Abatacept został wynaleziony w laboratoriach firmy Bristol-Myers Squibb, nazwa handlowa preparatu zawierającego lek to Orencia.Iksabepilon – półsyntetyczny analog epotilonu B, należący do grupy epotilonów. Iksabepilon jest substratem enzymu CYP3A4.

  Firma w 2002 i 2007 zdobyła wyróżnienie Najlepsza Firma – Przyjaciel Ruchu Hospicyjnego. W 2006 została odznaczona Czerwoną Kokardką za wkład w opiekę nad pacjentami z AIDS (wyróżnienie Krajowego Centrum ds. AIDS). W 2010 zdobyła pierwsze miejsce w rankingu Najlepsze Miejsca Pracy Polska 2010 a w 2012 trzecie miejscei trzydzieste ósme miejsce w rankingu Najlepszych Miejsc Pracy w Europie. 16 lat z rzędu firma znajduje się na liście 100 najbardziej przyjaznych firm w USA dla pracujących matek.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Klopidogrel (clopidogrel, B01AC) – organiczny związek chemiczny, pochodna tienopirydyny, inhibitor agregacji płytek krwi indukowanej przez ADP. Nazwa handlowa leku produkowanego przez Bristol-Myers Squibb i Sanofi-Aventis to Plavix. Stosowanie nasycającej dawki klopidogrelu w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym (ASA) uznano za złoty standard w prewencji incydentów sercowo-naczyniowych po PCI u chorych z niestabilną dławicą piersiową i zawałem bez uniesienia odcinka ST.

  W związku z nową strategią od 2007 roku firma zaczęła przejmować małe firmy biotechnologiczne (m.in. ZymoGenetics, Kosan Biosciences, Medarex, Adnexus Therapeutics) w celu uzyskania dostępu do nowoczesnych leków we wczesnych fazach badań.

  Leki w fazie przedrejestracyjnych badań klinicznych[]

 • BMS-936558
 • Urelumab
 • Daclatasvir
 • Necitumumab
 • Elotuzumab
 • Linki zewnętrzne[]

 • Bristol-Myers Squibb – oficjalna strona internetowa
 • Bristol-Myers Squibb Polska – oficjalna strona internetowa
 • Przypisy

  1. Bristol-Myers Squibb: Bristol-Myers Squibb (ang.). 30 maja 2010. [dostęp 30 maja 2010].
  2. Money CNN.com: BMY – Bristol-Myers Squibb Company Profile – CNNMoney.com (ang.). 31 maja 2010. [dostęp 31 maja 2010].
  3. REGON Wyszukiwanie. Główny Urząd Statystyczny, 2010-05-31. [dostęp 2010-05-31].
  4. Bristol-Myers Squibb – O nas (pol.). Strona oficjalna Bristol-Myers Squibb. [dostęp 2010-04-30].
  5. Great Place to Work Poland 2012 edition (pol.). Strona oficjalna programu Great Place to Work Polska. [dostęp 2014-08-14].
  6. Great Place to Work Europe 2010 edition (ang.). Strona oficjalna programu Great Place to Work Europe. [dostęp 2010-05-26].
  7. Workplace Flexibility Program Helps Couple Integrate Personal and Professional Lives (ang.). Strona oficjalna BMS. [dostęp 2014-08-14].
  8. Bristol-Myers Squibb history (ang.). Strona oficjalna Bristol-Myers Squibb. [dostęp 2010-09-08].
  Urelumab – lek biologiczny, ludzkie przeciwciało monoklonalne skierowane przeciwko receptorowi immunoregulatorowemu CD-137 (jeden z receptorów czynnika martwicy nowotworu, TNF). Stymulacja CD-137 zwiększa odpowiedź immunologiczną organizmu a szczególnie odpowiedź przeciwko komórkom nowotworowym. Cząsteczka jest obecnie w drugiej fazie badań klinicznych.Cetuksymab (INN: Cetuximab, IMC-C225,Erbitux ATC L01X C06) — jest chimerycznym przeciwciałem monoklonalnym IgG1, uzyskanym z linii komórkowych ssaków (Sp2/0) metodą rekombinacji DNA.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lance Armstrong (ur. 18 września 1971 w Plano w Teksasie) – amerykański kolarz szosowy, olimpijczyk, mistrz świata ze startu wspólnego w 1993 roku.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Astra Zeneca Plc jest brytyjsko-szwedzkim koncernem farmaceutycznym z siedzibą w Londynie. Koncern powstał w 1999 r. z połączenia brytyjskiej firmy Zeneca Ltd i szwedzkiej Astra AB. Spółka jest notowanana na giełdach w Nowym Jorku, Sztokholmie i Londynie. Jej główni konkurenci na rynku leków to Pfizer, GlaxoSmithKline, Sanofi-Aventis, Novartis, Roche, Johnson & Johnson. Firma produkuje leki na potrzeby siedmiu działów medycyny: onkologii, pulmonologii, gastroenterologii, kardiologii, neurologii, anestezjologii oraz antybiotykoterapii.
  Entekawir jest substancją antywirusową należącą do klasy analogów nukleozydów. Entekawir zakłóca działanie enzymu wirusa, polimerazy DNA, który bierze udział w tworzeniu DNA wirusa. Entekawir powstrzymuje tworzenie DNA przez wirusa i zapobiegajego namnażaniu i rozprzestrzenianiu się. Lek jest komercjalizowany przez firmę Bristol-Myers Squibb pod nazwą Baraclude, dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej 26 czerwca 2006
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Zespół nabytego niedoboru (rzadziej upośledzenia) odporności, AIDS (ang. Acquired Immunodeficiency Syndrome lub Acquired Immune Deficiency Syndrome, SIDA łac. Syndroma Immunitatis Defectus Acquisiti) – końcowe stadium zakażenia wirusem zespołu nabytego braku odporności (HIV) charakteryzujące się bardzo niskim poziomem limfocytów CD4, a więc wyniszczeniem układu immunologicznego (odpornościowego), co skutkuje zapadalnością na tzw. choroby wskaźnikowe (niektóre formy nowotworów, grzybic, nietypowe zapalenia płuc) mogące zakończyć się śmiercią pacjenta. W latach 1983–2008 na AIDS zmarło 25 mln ludzi; obecnie rocznie z tego powodu umiera 2 mln osób.
  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.