• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brik Schotte

  Przeczytaj także...
  Gino Bartali (ur. 18 lipca 1914 w Ponte a Ema k. Florencji, zm. 5 maja 2000 w Ponte a Ema) – jeden z najbardziej utytułowanych i najpopularniejszych włoskich kolarzy szosowych. Dwukrotnie wygrał Tour de France i trzykrotnie Giro d’Italia.Brussels Cycling Classic (do 2013 Paryż-Bruksela) to tzw. półklasyk – jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany we wrześniu we Francji i w Belgii. Jest to jeden z najstarszych wyścigów kolarskich w międzynarodowym kalendarzu. Jest częścią Pucharu Kontynentalnego UCI, do 2004 roku Pucharu Świata i ma kategorię 1.HC (rok 2005).
  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.

  Albéric „Briek” Schotte (ur. 7 września 1919 w Kanegem, zm. 4 kwietnia 2004 w Kortrijk) – belgijski kolarz szosowy i torowy, dwukrotny złoty medalista szosowych mistrzostw świata.

  Kariera[]

  Występował w zawodowym peletonie w latach 1940-1959. W latach 1942 i 1948 wygrywał wyścig klasyczny Ronde van Vlaanderen, łącznie 8-krotnie był klasyfikowany w pierwszej trójce tego wyścigu. Dwukrotnie też wygrywał wyścig Gandawa-Wevelgem (1950, 1955) i Paryż-Bruksela (1946, 1952), ponadto wygrywając także Paryż-Tours w latach 1946-47, Nokere Koerse w 1945 roku, Paryż-Bruksela w latach 1946 i 1952, Tour de Luxembourg w 1946 roku, Dwars door Vlaanderen w latach 1953 i 1955, a w 1955 roku był również najlepszy w Grote Scheldeprijs. Czterokrotnie startował w Tour de France, wygrywając jeden etap w 1947 roku (pierwszej edycji powojennej). W klasyfikacji generalnej najlepszy wynik osiągnął w 1948 roku, kiedy był drugi za Włochem Gino Bartalim. W 1951 roku wystartował w Giro d’Italia, ale nie ukończył rywalizacji.

  22. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1949 odbyły się w stolicy Danii – Kopenhadze w dniach 20 - 21 sierpnia 1949 roku.Jean-Apôtre "Apo" Lazaridès (ur. 16 października 1925 w Marles-les-Mines - zm. 30 października 1998 w Nicei) – francuski kolarz szosowy, srebrny medalista mistrzostw świata.

  Pierwszy medal na arenie międzynarodowej wywalczył w 1948 roku, kiedy zwyciężył w wyścigu ze startu wspólnego podczas szosowych mistrzostw świata w Valkenburgu. W zawodach tych wyprzedził bezpośrednio dwóch Francuzów: Apo Lazaridèsa i Luciena Teisseire'a. Na rozgrywanych dwa lata później mistrzostwach świata w Moorslede ponownie był najlepszy. Tym razem wyprzedził Holendra Theofiela Middelkampa oraz Szwajcara Ferdiego Küblera. Był też czwarty w tej samej konkurencji na mistrzostwach świata w Kopenhadze w 1949 roku, gdzie walkę o podium przegrał z Włochem Fausto Coppim. Nigdy nie wystąpił na igrzyskach olimpijskich. Startował także na torze, ale bez większych sukcesów.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Brussels Cycling Classic (do 2013 Paryż-Bruksela) to tzw. półklasyk – jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany we wrześniu we Francji i w Belgii. Jest to jeden z najstarszych wyścigów kolarskich w międzynarodowym kalendarzu. Jest częścią Pucharu Kontynentalnego UCI, do 2004 roku Pucharu Świata i ma kategorię 1.HC (rok 2005).

  Po zakończeniu kariery sportowej pozostał przy kolarstwie jako dyrektor sportowy i menedżer grup zawodowych. Zmarł w dniu rozgrywania kolejnej edycji wyścigu Dookoła Flandrii.

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na the-sports.org (ang.)
 • Profil na procyclingstats.com (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Giro d’Italia (Wyścig dookoła Włoch) – drugi z największych kolarskich wyścigów świata (za Tour de France i przed Vuelta a España). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).
  23. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1950 odbyły się w belgijskiej miejscowości Moorslede, 20 sierpnia 1950 roku.
  Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).
  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.
  Tour de Luxembourg – wieloetapowy wyścig kolarski rozgrywany w Luksemburgu, co roku w czerwcu. Od 2005 roku należy do cyklu UCI Europe Tour i ma najwyższą po UCI ProTour kategorię 2.HC.
  Gandawa-Wevelgem jest jednodniowym szosowym wyścigiem kolarskim, rozgrywanym w belgijskiej Flandrii każdej wiosny, w kwietniu. Nie jest on zaliczany do tzw. monumentów kolarstwa, mimo to jest uważany za jeden z ważniejszych wczesnowiosennych klasyków. Odbywa się zazwyczaj między wyścigami Dookoła Flandrii i Paryż-Roubaix. Po raz pierwszy wyścig odbył się w 1934 roku, i często jest określany jako klasyk sprinterów, jako że meta usytuowana jest na płaskim terenie.
  Kortrijk (fr. Courtrai) – miasto w Belgii w prowincji Flandria Zachodnia, nad rzeką Leie. Leży przy ujściu rzeki Leie (fr. Lys), przez kanał Kortrijk-Bossuit ma dostęp do Morza Północnego. Gminy tworzące Kortrijk to: Kortrijk-Centrum, Marke, Bissegem, Aalbeke, Kooigem, Bellegem, Rollegem i Heule.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.