• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brian May  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Elvis Aaron Presley (ur. 8 stycznia 1935 r. w Tupelo, zm. 16 sierpnia 1977 r. w Memphis) – amerykański piosenkarz i aktor.Wszechświat – wszystko, co fizycznie istnieje: cała przestrzeń, czas, wszystkie formy materii i energii oraz prawa fizyki i stałe fizyczne określające ich zachowanie. Słowo „wszechświat” może być też używane w innych kontekstach jako synonim słów „kosmos” (w rozumieniu filozofii), „świat” czy „natura”. W naukach ścisłych słowa „wszechświat” i „kosmos” są równoważne.

  Brian Harold May, CBE (ur. 19 lipca 1947 w Londynie) – brytyjski gitarzysta i wokalista rockowy, współzałożyciel zespołu Queen, doktor astronomii. Autor wielu przebojów tej grupy, m.in. „We Will Rock You”, „Who Wants to Live Forever”, „Too Much Love Will Kill You”, „The Show Must Go On”, „No-One but You (Only the Good Die Young)”.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Lady Gaga, właściwie Stefani Joanne Angelina Germanotta (ur. 28 marca 1986 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka pop, autorka tekstów piosenek, kompozytorka i aktorka. W latach 1999−2006 wokalistka zespołu Stefani Germanotta Band. Ambasadorka dobrej woli UNICEF.

  W 2011 roku został sklasyfikowany na 26. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone.

  Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

  Już w wieku 5 lat grał na pianinie, swoją pierwszą gitarę dostał na 7 urodziny. Mając 16 lat (sierpień 1963) rozpoczął wraz z ojcem inżynierem budowę własnej gitary elektrycznej, gdyż z powodów finansowych nie mógł sobie pozwolić na kupno nowej. Gitara ta, nazwana Red Special (lub Fireplace) wykonana została m.in. z fragmentu starego piecyka, części motocykla i zwykłych guzików. Gitara służyła Brianowi przez całą późniejszą karierę, gdyż pomimo swego „amatorskiego” pochodzenia, wykazała się niecodziennymi cechami, czyniąc brzmienie artysty niepowtarzalnym. Brian nigdy nie używał kostki do gry – spokojniejsze partie odgrywał palcami, a do szybkich solówek i ostrzejszych riffów używał monety sześciopensowej (jej ząbkowane krawędzie dawały charakterystyczne, „chropowate” brzmienie). Duży wpływ na jego muzykę wywarli m.in. Eric Clapton i Jimi Hendrix.

  Craig Ashley David (ur. 5 maja 1981 w Southampton, Anglia) – brytyjski piosenkarz R&B. Wydał pieć albumów studyjnych: Born to Do It, Slicker Than Your Average, The Story Goes..., Trust Me, Signed Sealed Delivered oraz album Greatest Hits. Craig David sprzedał do tej pory ponad 13 milionów albumów.Montreux – miasto i znany kurort w kantonie Vaud w Szwajcarii, przy wschodnim krańcu Jeziora Genewskiego. W 2003 roku miasto zamieszkiwało 22 897 osób.
  Brian May w 1977 roku z gitarą Red Special

  Pierwszym zespołem, w którym grał Brian, była licealna kapela o nazwie 1984. Później wstąpił do Left Handed Marriage, nagrywając z nimi trzy utwory. Wreszcie, wraz ze szkolnym kolegą Timem Staffellem, założył zespół Smile, który w 1971 po dołączeniu Freddiego Mercury’ego przemianowano na Queen.

  Made in Heaven – ostatni studyjny album zespołu Queen, nad którym grupa rozpoczęła pracę jeszcze za życia Freddiego Mercury’ego. Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Prowadził też intensywną działalność jako muzyk solowy. Pierwszym dziełem nie związanym z Queen był Star Fleet Project, w którego nagraniu brał też udział m.in. Eddie Van Halen. Po śmierci Mercury’ego w 1991 Brian May poświęcił się całkowicie karierze solowej, jednak w międzyczasie pracował również nad ostatnim w historii Queen, niedokończonym za życia Freddiego Mercury’ego, studyjnym albumem Made in Heaven, (wydanym w 1995).

  Elton Hercules John (ur. 25 marca 1947 jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie w dzielnicy Pinner) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista i okazjonalnie aktor. Współpracuje z tekściarzem Bernie Taupinem od 1967r. Do tej pory są autorami 30 albumów.„No-One but You (Only the Good Die Young)” – napisana przez Briana Maya ballada soft rockowa, którą nagrali żyjący członkowie brytyjskiego zespołu Queen. W roku 1997 utwór wydano na singlu, który promował ich album kompilacyjny Queen Rocks. Jest to pierwszy i jak dotąd jedyny utwór Queen, który powstał bez udziału Frieddiego Mercuryego (nie licząc utworów nagranych jako Queen + Paul Rodgers). Rolę wokalistów pełnią w nim gitarzysta Brian May i perkusista Roger Taylor.

  Pojawił się jako gość na płycie piosenkarza Meat Loaf, Bat Out Of Hell III – jego gitarę można usłyszeć w utworze „Bad For Good”.

  W 1996 roku odwiedził z Rogerem Taylorem Polskę, aby odebrać Fryderyka za album Made in Heaven. 30 września 1998 roku dał koncert w Warszawie w klubie Stodoła w ramach trasy Another World Tour.

  W 2005 roku królowa Elżbieta II uhonorowała gitarzystę Orderem Imperium Brytyjskiego III Klasy (CBE).

  Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

  Od 2010 May współpracuje z brytyjską wokalistką Kerry Ellis; współpracę z nią rozpoczął od koncertu w Hyde Parku w Londynie we wrześniu 2010. Latem 2011 wziął udział w debiutanckiej trasie koncertowej Ellis Anthems: The Tour. W 2012 odbyła się druga wspólna trasa Maya i Ellis The Born Free Tour. W grudniu 2012 ukazał się ich debiutancki singel „Born Free”, a 3 czerwca 2013 na serwisie iTunes ukazał się drugi singel ”The Badger Swagger”, w nagraniu którego wziął również udział Slash z Guns N’ Roses. 16 czerwca 2013 wydano ich album koncertowy Acoustic by Candlelight.

  DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.Centralny Klub Studentów Politechniki Warszawskiej „Stodoła” – klub studencki w Warszawie. Należy do Politechniki Warszawskiej.

  W 2011 roku May nagrał z Lady Gagą jej czwarty singiel „You and I”.

  12 sierpnia 2012 razem z Rogerem Taylorem wystąpił w ceremonii zamknięcia XXX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

  W lutym 2014 ukazał się drugi koncertowy album Maya i Ellis z zapisem koncertu w Montreux z poprzedniego roku. Na przełomie zimy i wiosny 2014 odbyła się trzecia wspólna trasa Maya i Ellis Brian May & Kerry Ellis Tour 2014.

  W lutym 2014 May odbył w Pradze sesję nagraniową z czeską orkiestrą symfoniczną, nagrywając z nią utwór „One Night In Hell”. 3 marca 2014 ukazało się DVD koncertowe Guitar Legends in Sevilla, zawierające zapis koncertu „Rock Night Event” w Sewilli w Hiszpanii z 19 października 1991 r., w którym May wziął udział. 7 października 2014 został nagrany utwór „God Only Knows” z udziałem Maya. Obok Maya w nagraniu utworu z ważniejszych wykonawców udział wzięli m.in. Stevie Wonder, Dave Grohl i Elton John.

  Red Special (znana również jako Fireplace i Old Lady) – osobista gitara elektryczna własnego wyrobu Briana Maya, gitarzysty zespołu Queen.Smile – brytyjski zespół rockowy, który tworzyli: Tim Staffell i późniejsi członkowie Queen, Roger Taylor i Brian May.

  31 marca 2014 ukazał się zapis koncertu Maya i Ellis w Montreux na DVD i Blu-rayu. 15 września 2014 ukazał się debiutancki album Ellis, zatytułowany Kerry Ellis, na którym w utworze „The Way We Were” May zagrał na gitarze.

  1 kwietnia 2015 May nagrał charytatywny singel „Falling in Love”, wspierając chorych na chorobę Kawasakiego. W nagraniu wziął udział zespół w składzie: Phil Naro – śpiew, Dave Harris – gitara basowa i perkusja oraz Ben Crudup – instrumenty klawiszowe, May – gitara. 7 kwietnia 2015 ukazał się trzeci wspólny singel Maya i Ellis „One Voice”. 16 kwietnia 2015 May pojawił się w londyńskim klubie Palladium na musicalu Cats z udziałem Ellis.

  Hyde Park – jeden z kilku królewskich parków w Londynie, położony na obszarze 390 akrów (ok. 159 ha). Podzielony na dwie części przez jezioro Serpentine.Queen – brytyjski zespół rockowy utworzony w 1970 w Londynie przez Briana Maya, Rogera Taylora i Freddiego Mercury’ego. Basista John Deacon dołączył do grupy rok później.

  19 stycznia 2016 May i Ellis w The Phesantry w Londynie zagrali koncert w hołdzie zmarłemu w tym miesiącu Davidowi Bowiemu. 23 lutego 2016 ukazał się czwarty singel Maya i Ellis „Roll with You”. 29 kwietnia 2016 ukazał się ich piąty singel „Amazing Grace”.

  18 listopada 2016 ukazała się potrójna składanka Air Guitar Anthems, zawierająca wybór ulubionych utworów Briana. Na składance znalazły się również utwory Queen Bohemian Rhapsody i We Will Rock You.

  Eric Patrick Clapton, pseudonim Slowhand (ur. 30 marca 1945 w Ripley w Anglii) – brytyjski muzyk rockowy i bluesowy, gitarzysta, kompozytor, wokalista.Eddie Van Halen, właśc. Edward Lodewijk Van Halen (ur. 26 stycznia 1955 w Nijmegen) – amerykański gitarzysta-wirtuoz i klawiszowiec rockowy pochodzenia holenderskiego, jeden z założycieli zespołu hardrockowego Van Halen (do 1974 pod nazwą Mammoth). Tworzy pod wpływem muzyki Jimiego Hendrixa.

  7 kwietnia 2017 ukazał się wspólny album Maya i Ellis, zatytułowany Golden Days. Na albumie znalazły się utwory z wydanych wcześniej singli duetu oraz cover Elvisa Presleya Can’t Help Falling in Love. 14 czerwca ukazał się szósty singel duetu „Panic Attack”. Na potrzeby radia piosenka została zmiksowana cyfrowo.

  Geri Halliwell, właśc. Geraldine Estelle Halliwell (ur. 6 sierpnia 1972 w Watford) - angielska wokalistka. Jej matka jest Hiszpanką, a ojciec pochodzi ze Szwecji. Ma 2 braci i 2 siostry. Studiowała Literaturę Angielską i Finanse. Ma córkę Bluebell Madonnę.Slash, właśc. Saul Hudson (ur. 23 lipca 1965 w Londynie) – brytyjski gitarzysta rockowy. Zasłynął przede wszystkim z występów z grupą Guns N’ Roses, której był członkiem w latach 1985–1996. Od 2003 roku jest gitarzystą formacji Velvet Revolver. Współpracował także z Michaelem Jacksonem, owocem ich współpracy były utwory: „Black or White”, „Give In to Me”, „D.S.” oraz „Morphine”. Jak sam przyznaje duży wpływ na jego grę na gitarze miał Jimi Hendrix.

  21 czerwca 2017 ukazał się singel z coverem Simona i Garfunkela „Bridge Over Troubled Water”, który May nagrał z udziałem wielu innych artystów. Dochód ze sprzedaży singla został przeznaczony na pomoc dla ofiar pożaru w Greenfell. W nagraniu singla z ważniejszych wykonawców - obok Maya - udział wzięli: Craig David, Geri Halliwell, James Arthur, James Blunt, John Newman, Nile Rodgers, Pixie Lott, Robbie Williams, Roger Daltrey i Pete Townshend.

  Ian Hunter właściwie Ian Hunter Patterson (ur. 3 czerwca 1939 roku w Oswestry w hrabstwie Shropshire), to angielski, wokalista, muzyk, kompozytor i instrumentalista. Hunter był wokalistą grupy Mott The Hoople, a po jej rozpadzie współpracował z takimi wykonawcami, jak The Apex Group, The Spiders from Mars, E Street Band czy Ringo Starr.Peter Dennis Blandford („Pete”) Townshend (ur. 19 maja 1945 w Chiswick, Londyn) – angielski gitarzysta rockowy, wokalista, tekściarz i kompozytor najbardziej znany jako gitarzysta i autor tekstów zespołu The Who.

  11 kwietnia 2018 Brian w Londynie odebrał medal Worshipful Company of Musicians za całokształt twórczości.

  1 stycznia 2019 ukazał się pierwszy od 20 lat solowy singel Briana z utworem New Horizons. 29 marca May wystąpił z Def Leppard na gali wprowadzenia ich do Rock and Roll Hall of Fame. Obok Maya na gali wystąpił również Ian Hunter.

  Kariera naukowa[ | edytuj kod]

  Brian May studiował fizykę w Imperial College London w Londynie. W pierwszym okresie działalności Queen dorabiał jako nauczyciel matematyki. W 2002 otrzymał doktorat honoris causa uniwersytetu w Hertfordshire. Jest współautorem (wraz z Patrickiem Moore oraz Chrisem Lintottem) traktującej o historii Wszechświata książki „Bang! The Complete History of Universe”.

  Nile Gregory Rodgers (ur. 19 września 1952 w Nowym Jorku) − amerykański producent muzyczny, kompozytor, autor tekstów piosenek, aranżer i gitarzysta. Współzałożyciel zespołu Chic, grającego muzykę disco i funk.The Born Free Tour – druga wspólna trasa koncertowa gitarzysty zespołu Queen, Briana Maya i Kerry Ellis, która odbyła się na przełomie 2012 i 2013 r. W 2012 Brian i Kerry dali 11 koncertów w Anglii. W 2013 trasa obejmowała ponownie 11 koncertów w Anglii, po 1 w Irlandii, Francji i Austrii oraz 4 we Włoszech. W repertuarze znalazły się utwory z repertuaru Kerry Ellis, Queen oraz cover Boba Dylana „Knockin’ On Heaven’s Door”

  W 2007 obronił w Imperial College London pracę doktorską zatytułowaną Prędkości radialne w zodiakalnej chmurze pyłu kosmicznego, dzięki czemu stał się doktorem astronomii (Ph.D.).

  W listopadzie 2007 został mianowany honorowym rektorem Uniwersytetu Johna Moore’a w Liverpoolu.

  Art Garfunkel, właśc. Arthur Ira Garfunkel (ur. 5 listopada 1941 w Nowym Jorku) – amerykański piosenkarz . Najbardziej znany z duetu Simon and Garfunkel.Roger Harry Daltrey (ur. 1 marca 1944 w Hammersmith w Londynie) − brytyjski wokalista, tekściarz i aktor najbardziej znany jako założyciel i wokalista zespołu The Who. Grał także w wielu filmach i serialach. Jego żoną jest była modelka Heather Taylor.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.
  David Bowie, właśc. David Robert Jones (ur. 8 stycznia 1947 w Brixton) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, a także aktor.
  Star Fleet Project - solowy minialbum nagrany w 1983 roku przez Briana Maya, gitarzystę grupy Queen. Nagrany w Los Angeles, w ciągu dwóch dni w kwietniu. Na potrzeby nagrania albumu Brian założył zespół "Brian May & Friends". Na płycie znalazły się trzy utwory, z których dwa są utrzymane w konwencji bluesa. Płytę wypromował singel "Star Fleet".
  Choroba Kawasakiego (zespół Kawasakiego, skórno-śluzówkowy zespół węzłów chłonnych, łac. morbus Kawasaki, ang. Kawasaki disease) – ostra choroba zapalna małych i średnich naczyń o nieznanej etiologii. W przebiegu choroby Kawasakiego obserwuje się przede wszystkim zapalenie dużych naczyń wieńcowych z ich następowym poszerzeniem, tworzeniem zmian tętniakowatych i niedokrwienie mięśnia sercowego. Chorują głównie dzieci poniżej 5. roku życia (szczyt zachorowań w wieku ok. 18 miesięcy). Częściej chorują chłopcy. Zachorowania występują sezonowo, częściej w okresach wiosennym i jesiennym. Chorobę jako pierwszy opisał japoński pediatra Tomisaku Kawasaki u pięćdziesięciu pacjentów w pracy z 1965 roku.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Guitar Legends in Sevilla - wydane 3 marca 2014 r. DVD koncertowe, zawierające zapis koncertu "Rock Night Event", który miał miejsce 19 października 1991 w Sewilli (Hiszpania). Gwiazdami występującymi na koncercie byli: Roger McGuinn, Richard Thompson, Robbie Robertson, Les Paul, Roger Waters, Joe Satriani, Steve Vai, Brian May, muzycy Extreme: Nuno Bettencourt i Gary Cherone, Joe Walsh i Paul Rodgers.
  Imperial College London (właśc. The Imperial College of Science, Technology and Medicine) jest publicznym uniwersytetem położonym w Londynie. Specjalizuje się w badaniach oraz kształceniu w dziedzinie nauki, inżynierii oraz medycyny. Imperial College był częścią Uniwersytetu Londyńskiego do roku 2007, kiedy to uzyskał pełną niezależność, z okazji stulecia swego istnienia. Na Imperial College kształci się około 13 500 studentów, a kadra akademicka liczy ponad 3300 osób.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.088 sek.