• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brian Dunn

  Przeczytaj także...
  Diecezja Antigonish – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w Kanadzie. Została erygowana w 1844 jako diecezja Arichat. W 1886 nazwę zmieniono na obecną.Diecezja Sault Sainte Marie – diecezja rzymskokatolicka w Kanadzie. Została erygowana w 1904 z wydzielenia części terytorium diecezji Peterborough.
  Diecezja Grand Falls – diecezja rzymskokatolicka w Kanadzie. Powstała w 1856 jako diecezja Harbour Grace. W 1958 przemianowana na diecezję Harbour Grace - Grand Falls. Od 1964 nosi obecną nazwę.
  .mw-parser-output table.duchowny-ksiadz td.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup td.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha td.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal td.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez td.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil td.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz tr.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup tr.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha tr.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal tr.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez tr.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil tr.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}

  Brian Joseph Dunn (ur. 8 stycznia 1955 w Saint John's) – kanadyjski duchowny katolicki, w latach 2009-2019 biskup Antigonish, od 2019 arcybiskup koadiutor Halifax–Yarmouth.

  Metropolia Halifax-Yarmouth - metropolia Kościoła rzymskokatolickiego we wschodniej Kanadzie w prowincji Nowa Szkocja. Obejmuje metropolitalną archidiecezję Halifax-Yarmouth i dwie diecezje. Została ustanowiona 4 maja 1852 roku jako metropolia Halifax. Obecną nazwę uzyskała 8 grudnia 2011 roku przez połączenie archidiecezji Halifax z diecezją Yarmouth.Jean-Louis Plouffe (ur. 29 października 1940 w Ottawie) – kanadyjski duchowny katolicki, biskup Sault Sainte Marie od 1989.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Święcenia kapłańskie otrzymał 28 sierpnia 1980 i inkardynowany został do diecezji Grand Falls.

  16 lipca 2008 otrzymał nominację na biskupa pomocniczego diecezji Sault Sainte Marie ze stolicą tytularną Munatiana. Sakry biskupiej udzielił mu 9 października 2008 bp Jean-Louis Plouffe.

  21 listopada 2009 papież Benedykt XVI mianował go ordynariuszem Antigonish w metropolii Halifax-Yarmouth jako następcę zdymisjonowanego w atmosferze skandalu obyczajowego bpa Raymonda Laheya.

  Istnieją spory co do liczby papieży i antypapieży w historii. Wymienia się od 36 do 43 antypapieży. W roku 1942 kardynał Giovanni Mercati, prefekt Archiwów Watykanu, stworzył listę papieży, która od tamtej pory została oficjalnie uznana przez Kościół katolicki. Zamieszczona poniżej lista jest zgodna z listą Mercatiego.Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.

  13 kwietnia 2019 mianowany arcybiskupem koadiutorem Halifax–Yarmouth.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Brian Dunn w bazie catholic-hierarchy.org (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.
  Munatiana (łac. Dioecesis Munatianensis) – diecezja historyczna w Cesarstwie rzymskim w prowincji Byzacena, współcześnie w Tunezji. Obecnie katolickie biskupstwo tytularne.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Biskup pomocniczy - wyświęcony na biskupa duchowny katolicki, którego zadaniem jest pomoc biskupowi diecezjalnemu w zarządzaniu diecezją zazwyczaj jako wikariusz generalny lub biskupi.
  Biskup tytularny (łac. episcopus titularis) to biskup mający tytuł dawnej, już nieistniejącej diecezji. Tytuł nadawany jest przez papieża wszystkim biskupom nieposiadającym własnej diecezji, czyli biskupom pomocniczym ordynariuszy, a także wyższym urzędnikom Kurii Rzymskiej, nuncjuszom, delegatom apostolskim lub innym duchownym pełniącym specjalne zadania zlecane im przez papieża lub narodowe konferencje biskupów.
  Archidiecezja Halifax-Yarmouth – archidiecezja Kościoła rzymskokatolickiego w Kanadzie. Została erygowana w 1817 jako wikariat apostolski Nowej Szkocji. W 1842 podniesiona do rangi diecezji- jako diecezja Halifax. W 1852 podniesiona do rangi metropolii. W 2009 zyskała obecną nazwę po przyłączeniu terytorium zlikwidowanej diecezji Yarmouth.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.