Brewe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Breve (z łac. Krótkie pismo) – urzędowe pismo papieskie dotyczące spraw mniejszej wagi. W odróżnieniu od bulli jest pisane zwykłą łaciną na cienkim pergaminie, opatrzone czerwoną woskową pieczęcią papieską, którą jest odciśnięty Pierścień Rybaka.

List apostolski (łac. epistola apostolica) − dokument doktrynalny Kościoła katolickiego stanowiący część nauczania papieskiego, zwykle adresowany do konkretnych osób.Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

Brewe zaczyna się od tytułu, którego pierwszym elementem jest imię papieża wraz z liczbą porządkową. W tytule brewe brak jest zwrotu Servus servorum Dei (z łac. Sługa sług Bożych), który znajduje się w tytule bulli. Po imieniu papieża następuje zwrot Ad perpetuam rei memoriam (z łac. Na wieczną rzeczy pamiątkę). Dalej zaczyna się już właściwy tekst. W formie brewe wydawane są na ogół pisma apostolskie.

Pierścień Rybaka (łac. anulus Piscatoris) – złoty sygnet papieża stosowany od XIII wieku jako pieczęć do sygnowania brewe i listów prywatnych (dla odróżnienia od okrągłej pieczęci z wyobrażeniem głów Piotra i Pawła, którą papież sygnuje dokumenty oficjalne takie jak listy apostolskie oraz bulle).

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Dokumenty papieskie
  • Reklama