• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bressanone

  Przeczytaj także...
  Avisio (lad. La Veisc) – rzeka we Włoszech o długości 88 km, lewy dopływ Adygi. Wypływa z Passo Fedaia i przepływa przez doliny Fiemme, Fassa i Cembra.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Otto III (II) (ur. ok. 1265 - zm. 28 maja 1310) – hrabia Gorycji i Tyrolu (jako Otto I), książę Karyntii od 1295 roku aż do śmierci, do 1305 z bratem Ludwikiem, do końca życia z Henrykiem.

  Bressanone (niem. Brixen, łac. Bressanon, lad. Persenon lub Porsenù, w niektórych innych językach i dialektach Włoch również zwane Bressanon) – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Bolzano.

  Prowincja Bolzano (wł. Provincia autonoma di Bolzano, niem. Autonome Provinz Bozen) – jedna ze 110 prowincji we Włoszech, obejmującą obszar Południowego Tyrolu. Nadrzędną jednostką podziału administracyjnego jest region (tu: Trydent-Górna Adyga), a podrzędną gmina. Liczba gmin w prowincji − 116.Słowenia, Republika Słowenii (słoweń. Slovenija, Republika Slovenija) – państwo położone w Europie Środkowej, posiadające dostęp do Morza Adriatyckiego. Słowenia należy do NATO od 29 marca 2004, jest też członkiem UE od 1 maja 2004 roku.

  Historia[]

  Po raz pierwszy zostało wspomniane w 901 jako "Brixen". Biskupstwo zostało przeniesione do Brixen z Seben przez św. Albuina (zm. 1006). W 1039 biskup Brixen, Pappo, został przez cesarza Henryka III uczyniony papieżem, którym Pappo był tylko 23 dni.

  W XI w. Brixen zostało stolicą kościelnego księstwa, walczącego z sąsiadem – hrabstwem Tyrolu. W 1115 postawiono kamienne wały miejskie. Za panowania w Tyrolu Otto III ustalono granicę z biskupstwem na rzekach Adyga i Avisio.

  Ratyzbona (niem. Regensburg, baw. Rengschburg, czes. Řezno) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Górny Palatynat, regionu Ratyzbona oraz powiatu Ratyzbona. Leży nad Dunajem. Polska nazwa miasta wywodzi się z pradawnej nazwy celtyckiej Radasbona poprzez łacińską nazwę Ratisbona.Kiefersfelden – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Südostoberbayern, w powiecie Rosenheim. Leży w Alpach Bawarskich, około 27 km na południe od Rosenheimu, nad rzeką Inn, przy granicy z Austrią, autostradzie A93 i linii kolejowej Monachium – Innsbruck.

  Biskupstwo zostało zsekularyzowane w 1803 i przyłączone do Austrii.

  Przyszedł tutaj na świat włoski himalaista Reinhold Messner. Na wsi, niedaleko Brixen, urodziła się babka papieża Benedykta XVI (Maria Tauber-Peintner - ur. 29 czerwca 1855), która później przeniosła się do Mühlbach, w gminie niemieckiej Kiefersfelden .

  Demografia[]

  Liczba mieszkańców gminy wynosi 20 512 (dane z roku 2009). Język niemiecki jest językiem ojczystym dla 73,13%, włoski dla 25,65%, a ladyński dla 1,23% mieszkańców (2001).

  Język ladyński – pierwotnie zespół reliktowych dialektów retoromańskich używany przez Ladynów - rdzenną ludność retoromańską zamieszkującą włoskie Dolomity. Obecnie integrowane są one w jeden język narodowy. Liczba osób posługujących się tym językiem wynosi około 30 tysięcy.Trydent-Górna Adyga (wł. Trentino-Alto Adige, niem. Trentino-Südtirol, ladyński Trentin-Südtirol albo Trentin-Sudtirol) – region administracyjny w północnych Włoszech. Zajmuje obszar 13 613 km² (Trydent 6213 km², Tyrol Południowy 7400 km²), zamieszkuje go 962 464 osób (2004). Gęstość zaludnienia wynosi 70 osób/km². Od północy graniczy z Austrią, od wschodu i południa z regionem Wenecja Euganejska a od zachodu z Lombardią i Szwajcarią.

  Miasta partnerskie[]

 • Niemcy Ratyzbona, Niemcy
 • Słowenia Bled, Słowenia
 • Przypisy

  Bibliografia[]

 • Źródło danych: Istituto Nazionale di Statistica
 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona domowa miasta
 • Obraz z kamery Brixen
 • Widok na miejscowość Bressanone i dolinę Isarco
  Albwin, Elpin, Albuin — męskie imię germańskie, notowane w Polsce od średniowiecza w formie Elpinus (< Albwin), Elbnicus (< Albwin + -icus), a także skróconej formie Albin (której zapisy mogły także dotyczyć imienia Albin). Pierwszy człon imienia, Alb– (stwniem. alb, śrwniem. alp) oznacza "elf"; człon ten występował również m.in. w wariancie Elb- oraz Alw-. Drugi człon, -win (stwniem., stsas. wini), oznacza "przyjaciel". Imię to można rozumieć jako "przyjaciel elfów".Bled – miejscowość turystyczna w północno-zachodniej Słowenii, nad jeziorem Bled u podnóża Alp, 45 km od granicy z Austrią i Włochami.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Reinhold Messner (ur. 17 września 1944 w Brixen) – włoski alpinista, himalaista i podróżnik, pochodzący z niemieckojęzycznego Tyrolu Południowego. Autor książek o tematyce górskiej. Eurodeputowany V kadencji. Jako pierwszy człowiek zdobył Koronę Himalajów – wszystkie czternaście ośmiotysięczników świata. Dokonał tego w 1986, a zdobycie kompletu szczytów zajęło mu łącznie 16 lat.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.
  Tyrol (niem. Tirol, wł. Tirolo) – region geograficzny, historyczny i etnograficzny w północnych Włoszech i w zachodniej Austrii, graniczący z Niemcami i Szwajcarią. Rozciąga się w Alpach Wschodnich, w dolinie górnego Innu, górnej Adygi i górnej Drawy. Główny region turystyczny Austrii. Liczne uzdrowiska, ośrodki wypoczynkowe i sportów zimowych. Rozwinięte energetyka wodna i przemysł drzewny.
  Adyga (wł. Adige; łac. Athesis; niem. Etsch) – rzeka w północnych Włoszech o długości 409 km i powierzchni dorzecza 12,1 tys. km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.