• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brendon Hartley

  Przeczytaj także...
  Karting – wyścigi gokartów rozgrywane na specjalnych torach o nawierzchni bitumicznej, w różnych klasach w zależości od wieku kierowcy i pojemności skokowej silnika. W Polsce, jak i w większości krajów Europy karting można uprawiać wyczynowo już po ukończeniu ośmiu lat. Należy wówczas zgłosić się do wybranego klubu, gdzie należy uzyskać licencję zawodnika sportu kartingowego, a po dołączeniu badań lekarskich oraz świadectwa kwalifikacji można wystartować w zawodach.Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.
  Sébastien Buemi (ur. 31 października 1988 w Aigle) – szwajcarski kierowca wyścigowy. Zadebiutował w Formule 1 podczas GP Australii w 2009 roku. Obecnie pełni rolę kierowcy rezerwowego w zespołach Red Bull Racing i Toro Rosso.

  Brendon Hartley (ur. 10 listopada 1989 w Palmerston North) – nowozelandzki kierowca wyścigowy.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Początki kariery[ | edytuj kod]

  Hartley wygrał Eurocup Formula Renault 2.0 w 2007 roku

  Urodził się w rodzinie bardzo zaangażowanej w sporty motorowe. Jego ojciec, Bryan, startował m.in. w Formule Atlantic. W wieku 6 lat, podobnie jak jego brat Nelson, rozpoczął karierę w kartingu. Sześć lat później rozpoczął karierę w Formule 1st, a swój pierwszy sezon zakończył na 7 pozycji. W 2003 roku trzynastoletni wygrał New Zealand Formula Ford Festival, co skutkowało jego startami w następnym roku w Formule Ford. Stratował w niej w samochodzie używanym przez swojego brata rok wcześniej i wygrał 2 z 4 startów.

  Grand Prix Stanów Zjednoczonych 2017 (oficjalnie 2017 Formula 1 United States Grand Prix) – siedemnasta eliminacja Mistrzostw Świata Formuły 1 w sezonie 2017. Grand Prix odbyło się w dniach 20–22 października na torze Circuit of the Americas w Austin. Red Bull Junior Team - program rozwojowy dla młodych kierowców prowadzony przez Red Bulla w celu zidentyfikowania potencjalnych przyszłych gwiazd w samochodach o otwartym nadwoziu. W podobny sposób był prowadzony program Red Bull Driver Search w Stanach Zjednoczonych, lecz ten program został zamknięty. Członkowie Red Bull Junior Team są finansowani i sponsorowani przez austriackiego producenta w niższych seriach wyścigowych.

  Po sezonie w nowozelandzkiej Formule Toyota Hartley przeniósł się do Europy gdzie startował w Eurocup Formula Renault i Formula Renault Northern European Cup (NEC) – zajął tam kolejno 14 i 10 miejsce. Rok później ścigał się nadal w Eurocup i przeniósł się z NEC do włoskiej Formuły Renault - w Eurocup wygrał 3 wyścigi, a we Włoskiej Formule Renault 3 wyścigi ukończył na podium i został mistrzem Eurocup. W 2007 roku Hartley zadebiutował w Masters of Formula 3 w Zolder i zajął tam 4 miejsce. Następnie został kierowcą zespołu Nowej Zelandii w A1 GP.

  A1 Grand Prix – nieistniejąca seria wyścigowa uznawana za puchar świata w sportach motorowych. W A1 Grand Prix rywalizowały raczej kraje niż poszczególni kierowcy. Wyścigi odbywały się między listopadem a kwietniem, dzięki czemu seria nie kolidowała z Formułą 1. Całą infrastrukturą i dostarczaniem bolidów na potrzeby zespołów zajmowała się organizacja A1, a właściciele ekip mogli się skupić na prowadzeniu biznesu, czerpiąc zyski ze sponsoringu i reklam. Każdy zespół mógł wystawić do wyścigu tylko jeden bolid. Unikatową rzeczą w tych wyścigach było to, że kierowca i każdy członek w zespole oraz sponsorzy musieli pochodzić z danego kraju. Każda drużyna dysponowała takim samym samochodem. Serię założył szejk Maktoum Hasher Maktoum Al-Maktoum.Infiniti Red Bull Racing – zespół Formuły 1, powstały w 2005 roku na bazie Jaguar Racing, zespołu odkupionego od koncernu Ford pod koniec 2004 r. Obok Scuderii Toro Rosso jest to jedna z dwóch ekip w stawce, będących w posiadaniu austriackiego producenta napojów energetycznych Red Bull. Siedziba zespołu mieści się w Milton Keynes w Wielkiej Brytanii, jednak zespół korzysta z austriackiej licencji.

  Formuła 1[ | edytuj kod]

  W lutym 2008 roku, osiemnastoletni Hartley zaliczył pierwsze spotkanie z Formułą 1, został zaproszony do wykonania pokazu zespołu Red Bull Racing w Rijadzie. Później wziął udział w testach samochodu STR3 zespołu Scuderia Toro Rosso.

  W listopadzie 2008 roku Mark Webber złamał nogę w wypadku rowerowym, Hartley razem z Sébastienem Buemim testował samochód RB4 zespołu Red Bulla.

  Scuderia Toro Rosso (startujący pod nazwą Red Bull Toro Rosso Honda w sezonach 2018-2019) – były włoski zespół Formuły 1, należący do firmy Red Bull, rywalizujący od sezonu 2006 do sezonu 2019. Daniił Wiaczesławowicz Kwiat (ros. Даниил Вячеславович Квят, ur. 26 kwietnia 1994 w Ufie, w Baszkirii, w Rosji) – rosyjski kierowca wyścigowy.

  W roku 2009 Hartley został oficjalnym kierowcą testowym i rezerwowym zespołów Scuderia Toro Rosso i Red Bull Racing. W lipcu 2010 roku został zwolniony z tych funkcji, a także wyrzucony z programu Red Bull Junior Team dla młodych kierowców.

  W 2017 Brendon wystąpił w Grand Prix Stanów Zjednoczonych 2017 w bolidzie Toro Rosso zastępując Daniiła Kwiata. Po tym wyścigu został zatrudniony do końca sezonu 2017.

  Wyniki[ | edytuj kod]

  24h Le Mans[ | edytuj kod]

  Formuła Renault 3.5[ | edytuj kod]

  GP2[ | edytuj kod]

  Formuła 1[ | edytuj kod]

  Podsumowanie[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Marek Roczniak: Hartley oficjalnie kierowcą rezerwowym Red Bulla (pol.). f1wm.pl, 2009-05-01. [dostęp 2012-06-11].
  2. Mariusz Karolak: Hartley wyrzucony z Red Bull Junior Team (potwierdzone) (pol.). f1wm.pl, 2010-07-21. [dostęp 2010-07-23].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona kierowcy (ang.)
 • 10 listopada jest 314. (w latach przestępnych 315.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 51 dni. Mark Alan Webber (ur. 27 sierpnia 1976 w Queanbeyan, Nowa Południowa Walia) – australijski kierowca wyścigowy. Od 2007 reprezentuje zespół Red Bull Racing. W 2010 i 2011 zdobył tytuł II wicemistrza świata Formuły 1.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Palmerston North (maor. Te Papa-i-oea) - miasto w Nowej Zelandii, na Wyspie Północnej, nad rzeką Manawatu. Około 79 tys. mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.