• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brenda Song

  Przeczytaj także...
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Brenda Song (ur. 27 marca 1988 w Carmichael) – amerykańska aktorka i piosenkarka pochodzenia azjatyckiego (ojciec Brendy jest Hmongiem, natomiast matka Tajką adoptowaną przez rodzinę Hmongów).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Swoją karierę w show biznesie rozpoczynała od występów w charakterze dziecięcej modelki. Po wzięciu udziału wielu reklamach i rolach telewizyjnych w 2001 roku otrzymała nagrodę Young Artist Award za rolę Samanthy Kwan w filmie The Ultimate Christmas Present (2000) tym samym był to jej debiut w filmie Disneya. Po tym sukcesie zaczęła występować w fabularnych filmach dla młodzieży, w tym Magiczne buty (2002) czy Poszlaka (2002).

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W 2005 roku została nominowana do nagrody Emmy za rolę London Tipton w serialu Nie ma to jak hotel. Została również nominowana do nagrody Asian Excellence w kategorii najlepszej aktorki w serialu komediowym. W 2006 roku Brenda przez magazyn Cosmogirl została nazwana Królową Disneya ze względu na jej aktorski wkład w kanał.

  Wendy Wu: nastoletnia wojowniczka (ang. Wendy Wu: Homecoming Warrior, 2006) – amerykański film nadawany na kanale Disney Channel oraz Disney XD. Głównymi bohaterami filmu są tytułowa Wendy Wu i chiński mnich Shen.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Jej sława wzrosła jeszcze bardziej po zagraniu tytułowej roli w filmie Wendy Wu. Film był jednym z najlepiej ocenionych Disney Channel Original Movie, a w czasie premiery przyciągnął przed ekrany 5,7 milionów widzów. W 2012 roku zagrała Natalie w filmie science fiction Boogie Town.

  Tajowie (nazwa własna: ไทยสยาม trb. Thai Sayaam dosł "Tajowie syjamscy"), dawniej Syjamczycy – naród azjatycki należący do grupy ludów tajskich, posługujący się językiem tajskim. Ten 63-milionowy naród, poza Tajlandią, zamieszkuje głównie USA (110 tys.) oraz Tajwan (100 tys.). Dominującą wśród nich religią jest buddyzm therawada. Tajowie zamieszkujący Tajlandię pod względem lingwistycznym nie są jednorodni, oprócz centralnego i funkcjonującego jako oficjalny języka środkowo-tajskiego, opartego na dialekcie Bangkoku w powszechnym użyciu jest także język południowotajski, język isan uważany za dialekt laotański, oraz język północnotajski.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Wystąpiła także gościnnie w filmowej biografii Marka Zuckerberga.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  W maju 2010 roku ujawniła swój związek z Trace'm Cyrusem bratem piosenkarki Miley Cyrus. W październiku 2011 roku zaręczyli się jednak na początku 2012 roku para rozstała się. Ponownie zaczęli się spotykać na początku 2013, jednak ostatecznie zakończyli związek w 2017. Od 2017 roku Brenda jest w związku z aktorem Macaulay'em Culkinem.

  People – ilustrowany tygodnik, założony w roku 1974 w Stanach Zjednoczonych, specjalizujący się w opisie życia gwiazd.Carmichael - miasto w USA, w Kalifornii, w hrabstwie Sacramento. Według danych z 2000 roku miasto miało 49742 mieszkańców.

  Filmy[ | edytuj kod]

  Seriale[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Brenda Song ready to shed good girl image in upcoming film
  2. RISING STAR: Brenda Song Shows Off Chops in 'Wendy Wu' – Netscape Celebrity
  3. Happily on Song (ang.). star-ecentral.com, 10 listopada 2006. [dostęp 2016-04-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-06-02)].
  4. Disney Movie Skips to Another Record (ang.). multichannel.com, 21 stycznia 2007. [dostęp 2016-04-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-07)].
  5. Ink Splot 26: Brenda Song: Life Sure Is Sweet!
  6. Liz Raftery: Trace Cyrus, Brenda Song Call Off Engagement (ang.). W: People [on-line]. people.com, 2012-06-11. [dostęp 2020-09-07].
  7. Trace Cyrus and Brenda Song are back together (ang.). 2013-01-02. [dostęp 2020-09-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-06)].
  8. Jessica Vacco-Bolanos: Brenda Song Gushes Over Boyfriend Macaulay Culkin: `Everythings Wonderfulʼ (ang.). usmagazine.com, 2018-09-10. [dostęp 2020-09-07].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Brenda Song w bazie IMDb (ang.)
 • Brenda Song w bazie Filmweb
 • Brenda Song w bazie Notable Names Database (ang.)
 • Hmong (wym. m̥ɔ̃ŋ) lub Mong (mɔ̃ŋ) – liczna grupa etniczna zamieszkująca górzyste regiony Azji Południowo-Wschodniej, posługująca się językiem hmong. W południowych Chinach, gdzie mieszka ich około 3 mln, stanowią najliczniejszy odłam ludu Miao. W innych krajach żyje łącznie około 1,7 miliona Hmongów: w Wietnamie – 790 tys., w Laosie – 450 tys., w Tajlandii – 150 tys., a poza Azją w Stanach Zjednoczonych (275 tys.), we Francji (16 tys.) i innych krajach świata.Macaulay Carson Culkin (ur. 26 sierpnia 1980 w Nowym Jorku) – amerykański aktor i muzyk. Międzynarodową sławę przyniosła mu rola Kevina McCallistera w filmach Kevin sam w domu oraz Kevin sam w Nowym Jorku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Mark Elliot Zuckerberg (ur. 14 maja 1984 w White Plains) – amerykański programista i przedsiębiorca, główny twórca serwisu społecznościowego Facebook, obecnie dyrektor generalny tego serwisu; Człowiek Roku tygodnika Time w 2010.
  Nagroda Młodych Artystów (ang. Young Artist Award) – nagrody przyznawane regularnie od roku 1979 przez Fundację Młodych Artystów.
  Nie ma to jak hotel (ang. The Suite Life of Zack and Cody) – amerykański serial familijno-komediowy nadawany przez telewizję Disney Channel i Disney XD. Serial jest również dostępny poprzez iTunes Store. Jego kontynuację (sequel/spin-off) stanowi Suite Life: Nie ma to jak statek.
  Trace Dempsey Cyrus (ur. 24 lutego 1989 w Ashland) – amerykański gitarzysta, autor tekstów i wokalista w zespole Metro Station, obecnie wokalista zespołu Ashland HIGH.
  Magiczne buty (ang. Like Mike) (2002) – film komediowy w reżyserii Johna Schultza. W głównych rolach wystąpili Bow Wow, Brenda Song, Jonathan Lipnicki, oraz Morris Chestnut. Film wyprodukowany został we współpracy z NBA Entertainment oraz wieloma gwiazdami NBA.
  Disney Channel – międzynarodowa stacja telewizyjna emitująca produkcje Disneya. Zajmuje się też produkcją własnych filmów (Disney Channel Original Movies) i seriali (Disney Channel Original Series). Pierwszy na świecie Disney Channel to wersja amerykańska, która wystartowała w 1983 roku. W 2006 nadawanie rozpoczęła wersja polska.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.