• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brema - kraj związkowy  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Autostrada A1 (Autobahn 1 także BAB 1 – Bundesautobahn 1) – Autostrada w Niemczech prowadząca od Heiligenhafen nad Morzem Bałtyckim do Saarbrücken, o długości 730 km.Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.
  Demografia[]

  Liczba ludności w kraju związkowym na dzień 31 grudnia 2012 wynosiła 654 774 mieszkańców.

  W 1961 obcokrajowcy stanowili zaledwie 1% wszystkich mieszkańców kraju związkowego. W 1970 – 3,3%, a w 1980 w kraju związkowym mieszkało już 6,9% obcokrajowców. W 1990 obcokrajowcy stanowili już 10% mieszkańców landu, a w 2006 – 12,4%.

  Polityka[]

  Władza ustawodawcza należy w Bremie do Bürgerschaft (dosłownie: Mieszczaństwo), lokalnego parlamentu odpowiadającego landtagom dużych krajów związkowych, którego członkowie są wybierani w dwóch okręgach Brema i Bremerhaven na cztery lata w pięcioprzymiotnikowych wyborach (powszechne, równe, bezpośrednie, wolne i tajne, wedle art. 75 BremLV – Konstytucji Krajowej Bremy). 66 spośród 67 wybieranych na terenie miasta Brema posłów należy jednocześnie do rady miejskiej (przy ich wyborze obowiązuje inna ordynacja, uwzględniająca głosy wszystkich obywateli państw Unii Europejskiej zamieszkałych w Bremie). Poza tym władza ustawodawcza jest sprawowana bezpośrednio przez lud, który może rozstrzygać w referendach.

  Port lotniczy Brema (niem.: Flughafen Bremen, ang.: Bremen Airport, kod IATA: BRE, kod ICAO: EDDW) – lotnisko znajdujące się 3 km od Bremy, w Niemczech.Burglesum, Bremen-Burglesum (dolnoniem. Borglesum) — dzielnica miasta Brema w Niemczech, w okręgu administracyjnym Nord, w kraju związkowym Brema.

  Władzę wykonawczą w Bremie sprawuje senat, odpowiadający rządom krajowym, na czele rządu stoi prezydent senatu.

  Szczególne stosunki panują między dwoma miastami – gminami miejskimi (Stadtgemeinde) tworzącymi kraj związkowy, Bremą i Bremerhaven. Bremerhaven posiada bardzo szeroki zakres swobód, jego status miasta nie wymaga akceptacji Bürgerschaftu, ponadto posiada kompetencje w sprawach edukacji i policji, w Niemczech w zasadzie przysługujące krajom związkowym.

  Die Linke (niem. dosł. Lewica) – niemiecka lewicowa partia polityczna, powstała 16 czerwca 2007 ze zjednoczenia Die Linkspartei. i WASG. Przewodniczącym partii od 2010 jest Klaus Ernst, wcześniejszymi współprzewodniczącymi partii byli: Lothar Bisky, Oskar Lafontaine i Gesine Lötzsch, która 10 kwietnia 2012 zrezygnowała z funkcji współprzewodniczącej partii.Fischereihafen, Bremerhaven-Fischereihafen — dzielnica miasta Bremerhaven w Niemczech, w okręgu administracyjnym Süd, w kraju związkowym Brema.

  Od lat w prasie i w wypowiedziach polityków szczebla federalnego sugeruje się połączenie kilku północnoniemieckich krajów związkowych, przede wszystkim zaś likwidację kraju związkowego Brema, na przykład poprzez połączenie z Dolną Saksonią. W samej Bremie pomysł nie jest przyjmowany entuzjastycznie. Koalicja rządząca: koalicja SPD i Zielonych

  Skład Bürgerschaft:

  Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.Ost – okręg administracyjny (niem. Stadtbezirk) w Bremie, w kraju związkowym Brema. Największy okręg administracyjny miasta.
 • CDU – 20
 • SPD – 35
 • Partia Zielonych – 21
 • Linke – 5
 • inni – 2
 • Ostatnie wybory: 22 maja 2011 Najbliższe wybory: 2015

  Gospodarka[]

  Swoje fabryki maja tutaj m.in.: Daimler AG, Airbus, Kraft Foods Group.

  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna, niem. Christlich Demokratische Union Deutschlands (CDU) – niemiecka partia polityczna, założona po II wojnie światowej. Partia określa się mianem centroprawicowej, nawiązuje do konserwatyzmu i chrześcijaństwa. CDU nie istnieje w Bawarii, ponieważ w tym kraju związkowym działa partia o podobnym charakterze, CSU. Na szczeblu ogólnokrajowym partie te współdziałają, występując jako CDU/CSU; mimo to każde z ugrupowań zachowuje swoją własną strukturę. Tworzą wspólną frakcję w niemieckim parlamencie i nie prowadzą przeciwko sobie żadnych działań. Połączenie CDU i CSU nazywane jest powszechnie Unią.
  Kraje związkowe Niemiec – Niemcy składają się obecnie z 16 krajów związkowych, w tym trzech miast na prawach kraju związkowego.
  Neustadt, Bremen-Neustadt (dolnoniem. Neestadt) — dzielnica miasta Brema w Niemczech, w okręgu administracyjnym Süd, w kraju związkowym Brema.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Daimler AG (wcześniej DaimlerChrysler AG), spółka akcyjna, wytwórca samochodów osobowych oraz samochodów specjalnego użytku. Spółka powstała w 1998 roku poprzez przejęcie spółki Chrysler Corporation (USA) przez spółkę akcyjną Daimler-Benz AG (Niemcy). Jest notowana na Frankfurter Wertpapierbörse, New York Stock Exchange oraz Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W maju 2007 Daimler poinformował, że odsprzeda 80% udziałów Chryslera amerykańskiemu inwestorowi za 5,5 miliardów euro, co też stało się 14 maja 2007. Podczas zebrania akcjonariuszy ustalono powrót do nazwy Daimler AG.
  Niemiecka autostrada A270 (niem. Bundesautobahn 270, BAB 270, Autobahn 270) przebiega w całości po terenie Wolnego Miasta Hanzeatyckiego Bremy z zachodu na wschód i jest rozbudowaną drogą B74. Z uwagi na brak pasa awaryjnego na całej długości autostrady obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h. W ciekawy sposób rozwiązano połączenie autostrady A270 z autostradą A27 - autostrada kończy się na skrzyżowaniu z lokalną ulicą (wyposażonym w sygnalizację świetlną), następnie już jako droga B74 krzyżuje się z łącznicami A27.
  Władza ustawodawcza, legislatywa, władza prawodawcza – element teorii podziału władz Johna Locke’a, a następnie Monteskiusza. Domeną władzy ustawodawczej jest według nich stanowienie powszechnie obowiązującego prawa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.049 sek.