• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brema - kraj związkowy  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Autostrada A1 (Autobahn 1 także BAB 1 – Bundesautobahn 1) – Autostrada w Niemczech prowadząca od Heiligenhafen nad Morzem Bałtyckim do Saarbrücken, o długości 730 km.Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.
  Położenie kraju związkowego

  Brema, Wolne Hanzeatyckie Miasto Brema (niem. Bremen, Freie Hansestadt Bremen) – najmniejszy pod względem powierzchni i ludności kraj związkowy Niemiec. Stolicą kraju związkowego jest miasto Brema. Leży nad dolnym biegiem i ujściem Wezery i obejmuje oddalone od siebie o około 53 km miasta (Stadtgemeinde): Brema (ok. 325 km² i ok. 546 tys. mieszkańców) i Bremerhaven (ok. 94 km² i ok. 108 tys. mieszkańców). Oba miasta stanowią enklawy na terytorium kraju związkowego Dolna Saksonia. Port Brema-Bremerhaven stanowi z kolei eksklawę tego miasta, graniczącą z miastem Bremerhaven.

  Port lotniczy Brema (niem.: Flughafen Bremen, ang.: Bremen Airport, kod IATA: BRE, kod ICAO: EDDW) – lotnisko znajdujące się 3 km od Bremy, w Niemczech.Burglesum, Bremen-Burglesum (dolnoniem. Borglesum) — dzielnica miasta Brema w Niemczech, w okręgu administracyjnym Nord, w kraju związkowym Brema.

  Mimo niedużej powierzchni terytorium, kraj związkowy posiada klika obszarów o charakterze naturalnym, służących jako miejsce wypoczynku mieszkańców obu miast. Na niektórych z nich chroniona jest rzadka roślinność nadrzeczna.

  Najwyższe naturalne wzniesienie w kraju związkowym stanowi położony 32,5 m n.p.m. park Friedehorstpark w Bremie, w dzielnicy Burglesum.

  Nieoficjalnym hymnem kraju związkowego jest Der Bremer Schlüssel.

  Die Linke (niem. dosł. Lewica) – niemiecka lewicowa partia polityczna, powstała 16 czerwca 2007 ze zjednoczenia Die Linkspartei. i WASG. Przewodniczącym partii od 2010 jest Klaus Ernst, wcześniejszymi współprzewodniczącymi partii byli: Lothar Bisky, Oskar Lafontaine i Gesine Lötzsch, która 10 kwietnia 2012 zrezygnowała z funkcji współprzewodniczącej partii.Fischereihafen, Bremerhaven-Fischereihafen — dzielnica miasta Bremerhaven w Niemczech, w okręgu administracyjnym Süd, w kraju związkowym Brema.

  Spis treści

 • 1 Podział administracyjny
 • 2 Demografia
 • 3 Polityka
 • 4 Gospodarka
 • 5 Transport
 • 5.1 Transport drogowy
 • 5.2 Transport lotniczy
 • 5.3 Transport morski
 • 6 Przypisy
 • 7 Bibliografia
 • Podział administracyjny[]

  Kraj związkowy Brema dzieli się na dwie gminy miejskie (Stadtgemeinde), które dzielą się na okręgi administracyjne (Stadtbezirk), okręgi dzielą się na dzielnice (Stadtteil) a dzielnice dzielą się również na własne dzielnice (Ortsteil).

 • Brema liczy 546 451 (31 grudnia 2012) i składa się z pięciu okręgów administracyjnych (Mitte, Nord, Ost, Süd i West), te z kolei podzielone są na 23 dzielnice, które podzielone są na 88 dzielnic.
 • Bremerhaven liczy 108 323 mieszkańców (31 grudnia 2012) i dzieli się na dwa okręgi administracyjne (Nord i Süd), te z kolei podzielone są na dziewięć dzielnic, które podzielone są na 24 dzielnice.
 • Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.Ost – okręg administracyjny (niem. Stadtbezirk) w Bremie, w kraju związkowym Brema. Największy okręg administracyjny miasta.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna, niem. Christlich Demokratische Union Deutschlands (CDU) – niemiecka partia polityczna, założona po II wojnie światowej. Partia określa się mianem centroprawicowej, nawiązuje do konserwatyzmu i chrześcijaństwa. CDU nie istnieje w Bawarii, ponieważ w tym kraju związkowym działa partia o podobnym charakterze, CSU. Na szczeblu ogólnokrajowym partie te współdziałają, występując jako CDU/CSU; mimo to każde z ugrupowań zachowuje swoją własną strukturę. Tworzą wspólną frakcję w niemieckim parlamencie i nie prowadzą przeciwko sobie żadnych działań. Połączenie CDU i CSU nazywane jest powszechnie Unią.
  Kraje związkowe Niemiec – Niemcy składają się obecnie z 16 krajów związkowych, w tym trzech miast na prawach kraju związkowego.
  Neustadt, Bremen-Neustadt (dolnoniem. Neestadt) — dzielnica miasta Brema w Niemczech, w okręgu administracyjnym Süd, w kraju związkowym Brema.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Daimler AG (wcześniej DaimlerChrysler AG), spółka akcyjna, wytwórca samochodów osobowych oraz samochodów specjalnego użytku. Spółka powstała w 1998 roku poprzez przejęcie spółki Chrysler Corporation (USA) przez spółkę akcyjną Daimler-Benz AG (Niemcy). Jest notowana na Frankfurter Wertpapierbörse, New York Stock Exchange oraz Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W maju 2007 Daimler poinformował, że odsprzeda 80% udziałów Chryslera amerykańskiemu inwestorowi za 5,5 miliardów euro, co też stało się 14 maja 2007. Podczas zebrania akcjonariuszy ustalono powrót do nazwy Daimler AG.
  Niemiecka autostrada A270 (niem. Bundesautobahn 270, BAB 270, Autobahn 270) przebiega w całości po terenie Wolnego Miasta Hanzeatyckiego Bremy z zachodu na wschód i jest rozbudowaną drogą B74. Z uwagi na brak pasa awaryjnego na całej długości autostrady obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h. W ciekawy sposób rozwiązano połączenie autostrady A270 z autostradą A27 - autostrada kończy się na skrzyżowaniu z lokalną ulicą (wyposażonym w sygnalizację świetlną), następnie już jako droga B74 krzyżuje się z łącznicami A27.
  Władza ustawodawcza, legislatywa, władza prawodawcza – element teorii podziału władz Johna Locke’a, a następnie Monteskiusza. Domeną władzy ustawodawczej jest według nich stanowienie powszechnie obowiązującego prawa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.