• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Breithorn - Lyskamm - masyw

  Przeczytaj także...
  Dolina Aosty (wł. Valle d’Aosta, fr. Vallée d’Aoste, franko-prow. Vâl d’Outa, gwara Walser Augschtalann lub Ougstalland) – kraina historyczna i autonomiczny region administracyjny w północno-zachodnich Włoszech. Od zachodu graniczy z Francją, od północy ze Szwajcarią a od wschodu i południa z regionem Piemont. Najistotniejszą gałęzią gospodarki regionu jest turystyka. Valtournenche – dolina we Włoszech, w Alpach Pennińskich, w regionie Dolina Aosty. Jej wylot znajduje się w miejscowości Châtillon. Stąd dolina prowadzi prosto na północ i dochodzi do masywów Matterhorn i Breithorn - Lyskamm za którymi znajduje się szwajcarska dolina Mattertal.
  Liskamm lub Lyskamm – szczyt w Alpach Pennińskich w Szwajcarii o wysokości 4527 metrów. Położony na wschód od Matterhorn i na zachód od masywu Monte Rosa. Leży w Szwajcarii w kantonie Valais.

  Breithorn - Lyskammmasyw górski w Alpach Pennińskich. Leży na granicy między Włochami (region Dolina Aosty), a Szwajcarią (kanton Valais). Na północ od masywu znajduje się dolina Mattertal, a na południe doliny Valtournenche, Val d'Ayas i Val di Gressoney (Valle del Lys).

  Breithorn – szczyt w Alpach Pennińskich, w masywie Breithorn - Lyskamm. Leży na granicy między Włochami (region Dolina Aosty) a Szwajcarią (kanton Valais) w okolicy miejscowości Zermatt i Cervinia. Od strony północnej imponująco wyglądająca góra o szerokości 2,5 km. Masyw górski (ang., fr. massif, niem. massiv; od łac. massa – "bryła") – zwarty górotwór, zbudowany zwykle ze skał pochodzenia magmowego lub metamorficznego, czasami osadowego podobnego typu, występujący samodzielnie lub jako część większego łańcucha górskiego; również wyraźnie wydzielona (np. szerokimi przełęczami) część grzbietu górskiego. Niekiedy jako masyw określa się niewielką grupę górską, np. Masyw Śnieżnika, Masyw Ślęży, Masyw Magury Wątkowskiej.
  Szczyty Lyskamm (od lewej Lyskamm Westgipfel). Widok z przełęczy Colle del Felik

  W grzbiecie głównym Alp Pennińskich masyw ciągnie się od przełęczy Theodulpass (3295 m), za którą znajduje się masyw Matterhorn, do szerokiej przełęczy Colle del Lys (4246 m), gdzie graniczy z masywem Monte Rosa. Od zachodu wznoszą się tu szczyty: Testa Grigia (3479 m), Gobba di Rollin (3899 m), Breithorn z pięcioma szczytami (Breithorn Occidentale - 4164 m, Breithorn Centrale - 4159 m, Breithorn Orientale - 4139 m, Gemello del Breihorn - 4106 m, Roccia Nera - 4075 m), Pollux (4092 m), Castor (4228 m), Felikhorn (4093 m), dwa szczyty Lyskamm (Lyskamm Westgipfel - 4479 m i Lyskamm Ostgipfel - 4527 m), Cima di Scoperta (4335 m) i Entdeckungsfels (4178 m).

  Grand Tournalin – szczyt w Alpach Pennińskich, w masywie Breithorn - Lyskamm. Leży w północnych Włoszech w regionie Dolina Aosty, blisko granicy ze Szwajcarią. Szczyt można zdobyć ze schroniska Rifugio Grand Tournalin (2535 m). Castor (wł. Punta Castore) – szczyt w Alpach Pennińskich, w masywie Breithorn - Lyskamm. Leży na granicy między Szwajcarią (kanton Valais) a Włochami (region Dolina Aosty). Sąsiaduje ze szczytem Pollux. Castor i Pollux nazwane są bliźniakami (niem. „Zwillinge”). Szczyt można zdobyć ze schronisk Monte Rosa Hut (2795 m) i Gandegg Hütte (3029 m) po stronie szwajcarskiej oraz Rifugio Quintino Sella (3585 m) i Rifugio Ottorino Mezzalama (3036 m) po stronie włoskiej. Lodowiec pod szczytem to Lodowiec Zwilling.

  Od szczytu Gobba di Rollin odchodzi na południe boczny grzbiet oddzielający dolinę Valtournenche od doliny Val d'Ayas. Znajdują się tu m.in. szczyty Rocca di Verra (3321 m), Punta di Rollin (3296 m), Grand Tournalin (3379 m), Petit Tournalin (3207 m) i Roisetta (3312 m).

  Z Breithorn Occidentale odchodzi na północny zachód boczna grań ze szczytem Klein Matterhorn (3883 m), natomiast z Lyskamm Ostgipfel idzie długa, boczna grań na południe oddzielająca dolinę Val d'Ayas od doliny Val di Gressoney. Są tu m.in. szczyty Naso del Lyskamm (4272 m), Perazzispetz (3906 m), Testa Grigia (3314 m) i Rothorn (3157 m).

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Mattertal (fr. Vallée de Saint-Nicolas lub Vallée de Zermatt) – dolina w Szwajcarii w kantonie Valais, w Alpach Pennińskich. Jej wylot znajduje się w miejscowości Stalden, gdzie dolina Vispertal rozdziela się na dwie doliny: zachodnią Mattertal i wschodnią Saastal. Stamtąd Mattertal biegnie na południe między masywami Weisshornu od zachodu oraz Mischabel i Allalin od wschodu i dochodzi do położonych wśród lodowców masywów Monte Rosa, Matterhorn i Breithorn - Lyskamm na granicy z Włochami. Znajduje się tu m.in. drugi co do wielkości lodowiec Alp – Gornergletscher. Przez dolinę przepływa potok Matter Vispa.

  Na północ od grzbietu głównego masyw otaczają m.in lodowce: Triftjigletscher, Breithongletscher, Schwarzegletscher, Zwillingsgletscher, Grenzgletscher, a od południa Ghiacciaio d'Aventina o di Ventina i Ghiacciaio del Lys.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu, tom 3, Góry Europy, Wydawnictwo STAPIS, Katowice, 2007, ​ISBN 978-83-60429-04-4​.
  2. Jan Babicz, Alpy Szwajcarskie, Warszawa: Sklep Podróżnika, 1995, ISBN 83-7136-027-4, OCLC 749441384.
  3. Central Breithorn Mountain Information, www.mountain-forecast.com [dostęp 2018-07-28] (ang.).
  4. Wanderkarte, Zermatt – Cervinia (Breuil) – Täsch, Bundesamt der Landestopographie, 1998.
  5. Vallèe d’Aoste, Studio F.M.B. Bologna, ​ISBN 88-7775-316-1​.
  Monte Rosa (wł.), Mont Rose (fr.; we wł. dial. roëse – lodowiec) – najpotężniejszy masyw górski całych Alp, leży w Alpach Pennińskich.Valais (niem. Wallis, fr. Valais, wł. Vallese, romansz Vallais) – kanton w południowej Szwajcarii. Jego stolicą jest Sion. Jest to trzeci pod względem powierzchni kanton Szwajcarii. Na całej długości kantonu rozciąga się dolina Rodanu, który wypływa z lodowca, w pobliżu Oberwaldu. Od tej głównej doliny odchodzi wiele bocznych odgałęzień, wśród nich Mattertal, w której leży Zermatt – słynna miejscowość turystyczna, u stóp Matterhornu (4477 m n.p.m.).
  Warto wiedzieć że... beta

  Alpy Pennińskie lub Alpy Walijskie (fr. Alpes pennines lub Alpes valaisannes, niem. Walliser Alpen, wł. Alpi Pennine) – pasmo górskie w Alpach Zachodnich. Leży na pograniczu Włoch (regiony Piemont i Dolina Aosty) i Szwajcarii (kanton Valais). Alpy Pennińskie ciągną się z zachodu na wschód, z licznymi i długimi grzbietami bocznymi, wybiegającymi ku północy i południu. Sąsiadują z Alpami Graickimi na zachodzie (przez przełęcz Col Ferret), Alpami Berneńskimi na północy (przez dolinę Rodanu) oraz z Alpami Lepontyńskimi na wschodzie (przez przełęcz Simplon).
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  Val di Gressoney (także Valle del Lys) – dolina we Włoszech, w Alpach Pennińskich, w regionie Dolina Aosty. Jej wylot znajduje się w miejscowości Pont-Saint-Martin. Stąd dolina prowadzi na północ i dochodzi do masywów Breithorn - Lyskamm i Monte Rosa za którymi znajduje się szwajcarska dolina Mattertal.
  Klein Matterhorn (niem. Mały Matterhorn) - szczyt w Alpach Pennińskich, części Alp Zachodnich. Leży w Szwajcarii, w kantonie Valais, w okolicy miejscowości Zermatt oraz Matterhornu. Na szczyt prowadzi kolejka linowa, wybudowana w 1979 roku. Umożliwia ona łatwe wejście na pobliskie czterotysięczniki, między innymi Breithorn, Castor i Pollux. Górna stacja kolejki znajduje się na wysokości 3820m i jest najwyżej położoną kolejką w Europie.
  Testa Grigia – szczyt w Alpach Pennińskich, części Alp Zachodnich. Leży w północnych Włoszech w regionie Dolina Aosty, blisko granicy ze Szwajcarią. Należy do masywu Breithorn - Lyskamm.
  Matterhorn – masyw górski w Alpach Pennińskich. Leży na granicy między Włochami (region Dolina Aosty), a Szwajcarią (kanton Valais). Na północ od masywu znajduje się dolina Mattertal, a na południe doliny Valpelline i Valtournenche.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.