• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bree - Belgia

  Przeczytaj także...
  Geldern - miasto w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf, w powiecie Kleve.Motocross (oznaczany też skrótami MotoX, MX i cross , kross) – forma wyścigów motocyklowych rozgrywana na specjalnych torach do tego przystosowanych. Tory motocrossowe usypane są zazwyczaj z piasku, gliny lub ziemi. W wyścigu motocrossowym przeważnie bierze udział 40 zawodników. Wyścig w mistrzostwach świata trwa 30 minut + 2 okrążenia. Długość wyścigu zależy od rangi zawodów. Zawodnicy ścigają się na specjalnie przeznaczonych do tych wyścigów motocyklach o pojemnościach od 50 cm³ do 525 cm³.
  Język flamandzki (Vlaams) – zbiorcze określenie mocno zróżnicowanej grupy dialektów języka niderlandzkiego, należących do języków germańskich, używanych przez ok. 6 mln mieszkańców Belgii, głównie w jej północnej części – Flandrii. Mylące określenie język flamandzki w odniesieniu do jednego z trzech języków oficjalnych Belgii prawdopodobnie wzięło się od nazwy Flamandów, grupy etnicznej posługującej się tym zespołem dialektów.

  Breemiasto i gmina w Belgii, w prowincji Limburgia, w pobliżu granicy z Holandią.

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

  1 stycznia 2006 Bree liczyło 14 503 mieszkańców. Powierzchnia miasta wynosi 64,96 km².

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Sławni mieszkańcy[ | edytuj kod]

 • Leo Clijsters – piłkarz, reprezentant Belgii na Mundialu.
 • Kim Clijsters i Elke Clijsters – tenisistki.
 • Stefan Everts – dziesięciokrotny mistrz świata w motocrossie.
 • Thibaut Courtois - piłkarz, reprezentant Belgii na Mundialu
 • Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Geldern, Niemcy
 • Salomo, Hiszpania
 • Volpago, Włochy
 • Yangzhou, Chiny
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna miasta dostępna jedynie po flamandzku
 • Mistrzostwa świata w piłce nożnej, nazywane również mundialem (hiszp. – światowy) lub Pucharem Świata (ang. World Cup) – międzynarodowy turniej piłkarski, w którym biorą udział męskie reprezentacje narodowe federacji należących do FIFA. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1930 roku w Urugwaju. Od tego czasu odbywają się się co cztery lata, z wyjątkiem 1942 i 1946 roku, kiedy to nie zostały rozegrane z powodu II wojny światowej.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Yangzhou (chin.: 扬州; pinyin: Yángzhōu) – miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, w prowincji Jiangsu, nad Wielkim Kanałem. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 541 986. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 4 473 924 mieszkańców. Ośrodek handlu i usług, szkolnictwa wyższego, turystyki oraz przemysłu elektronicznego, elektrotechnicznego, precyzyjnego, chemicznego, włókienniczego i odzieżowego; ponadto wyrób instrumentów muzycznych, rzemiosło artystyczne i słynne herbaciarnie.
  Limburgia – prowincja w północno-wschodniej Belgii, we Flandrii. Położona jest na lewym brzegu Mozy. Jej stolica to Hasselt.
  Thibaut Nicolas Marc Courtois (ur. 11 maja 1992 w Bree) – piłkarz belgijski grający na pozycji bramkarza w Club Atlético de Madrid, do którego wypożyczony jest z Chelsea F.C.
  Leo Clijsters (ur. 9 listopada 1956 r. w Opitter, Belgia, zm. 4 stycznia 2009 w Gruitrode) znany też jako Lei, był piłkarzem belgijskim, grającym na pozycji obrońcy.
  Elke Karin Louis Clijsters, zamężna Van Damme (ur. 18 stycznia 1985 w Bilzen) – belgijska tenisistka (Flamandka), występująca na światowych kortach od 2000 do 2004 roku, klasyfikowana w rankingu WTA na 389. miejscu w grze pojedynczej (2003) i na 244. w grze podwójnej (2003), reprezentantka Belgii w Pucharze Federacji. Tenisistka praworęczna z oburęcznym backhandem. Córka piłkarza Leo Clijsters, młodsza siostra tenisistki Kim Clijsters.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.808 sek.