• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Breakbeat


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Funk – jest stylem muzycznym, powstałym w Ameryce w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, kiedy to muzycy pochodzenia afroamerykańskiego połączyli muzykę soul, jazz, rhythm and blues, tworząc nowy, rytmiczny i energetyczny styl muzyczny wzbogacony o psychodeliczne brzmienie.Elektroniczna muzyka taneczna (potocznie muzyka klubowa, EDM – electronic dance music) – zbiór gatunków muzycznych wywodzących się z muzyki disco lat 70. i z klasycznej muzyki elektronicznej, tworzonych za pomocą elektronicznych instrumentów muzycznych takich jak: automaty perkusyjne, syntezator. Całość elektronicznej muzyki tanecznej bywa powszechnie mylnie określana jako techno, które jest jednym z jej podgatunków.
  Dubstep – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej), powstały pod koniec lat 90. XX wieku w Wielkiej Brytanii, mający swoje korzenie w scenie UK garage i Dub. Wywodzi się z południowego Londynu.

  Breakbeat – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej).

  Charakterystyka[]

  Charakterystycznym elementem gatunku jest przebieg rytmiczny, rzadko ma metrum 4/4, mocno synkopowany i bogaty w polirytmie (w przeciwieństwie do prostszych w budowie uderzeń w muzyce house). Linia basu nie jest ułożona harmonicznie do beatu. Breakbeat nierzadko ma sample perkusyjne, lecz częściej wykonuje się go z uderzeń podobnych do techno i funk. Najczęściej robiony jest na syntezatorach i automatach perkusyjnych. Utwory breakbeat'owe mają wolniejsze tempo od utworów muzyki house, a szybsze tempo od utworów muzyki hip-hop .

  Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.RMF FM (Radio Muzyka Fakty), pierwotnie: Radio Małopolska Fun – pierwsza polska prywatna stacja radiowa, obecnie nadająca w formacie radiowym AC

  Podgatunek często jest mylony z big beat, lecz jest on od niego bardziej psychodeliczny i uderzenia (beat) są w tej samej formie przez większość utworu. Zdarza się też że jest mylony z drum and bass, ale jest to bardzo wielka różnica (DnB - szybsze tempo, mniej wyczuwalny beat, zwykle zamiast tego używany bass, uczucie "biegania" podczas słuchania takiego utworu).

  USA Today - amerykański dziennik, o zasięgu ogólnokrajowym, największy pod względem nakładu wśród amerykańskich gazet. Należy do Gannett Company. Główna siedziba znajduje się w McLean stanu Wirginia.Polirytmia (gr. polýs czyli liczny i rhytmós czyli rytm) - stosowanie zróżnicowanych przebiegów rytmicznych w różnych głosach, charakterystyczne dla utworów polifonicznych.

  Historia[]

  Pionierami tego gatunku jest angielski zespół muzyczny The Prodigy. Największy wpływ na rozwój tego gatunku miały funk, jazz i hip-hop. Doprowadziło to do powstania wielu podgatunków, z których najpopularniejsze są: Nuskool Breaks, Ragga Breaks, Electro Breaks, Hardcore Breaks oraz Progressive Breaks. Współczesny breakbeat często używa brzmienia muzyki dubstep .

  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.House – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej mający swe początki w muzyce disco lat 70. Określenie tej odmiany muzyki pochodzi od nazwy klubu Warehouse

  Linki zewnętrzne[]

 • Paweł Frieske: Breakbeat (pol.). W: Gatunki muzyki elektronicznej [on-line]. TopDJ.pl, 2005-10-01. [dostęp 21-06-2014].
 • Ishkur's Guide to Electronic Music | New Home on Techno.org, www.techno.org, 18 listopada 2007 [dostęp 2015-12-10] [zarchiwizowane z adresu 2007-11-18] (ang.).
 • Przypisy

  1. KorinaK. Lopez KorinaK., Electronic dance music glossary, „USA Today”, 13 grudnia 2011 [dostęp 2013-09-25] [zarchiwizowane z adresu 2013-09-25].
  2. The Prodigy :: Muzyka :: RMF FM, www.rmf.fm [dostęp 2016-03-11].
  3. Paweł Frieske: Breakbeat (pol.). W: Gatunki muzyki elektronicznej [on-line]. TopDJ.pl, 2005-10-01. [dostęp 21-06-2014].
  4. Ishkur's Guide to Electronic Music | New Home on Techno.org, www.techno.org, 18 listopada 2007 [dostęp 2015-12-10] [zarchiwizowane z adresu 2007-11-18] (ang.).
  5. RadekR. Miszczak RadekR., Beaty, rymy, życie: leksykon muzyki hip-hop, Kurpisz S.A, 2005, s. 24, ISBN 8389738759.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Synkopa (termin muzyczny) – przesunięcie akcentu z mocnej na słabą część taktu przez wydłużenie wartości nuty nieakcentowanej (słabej metrycznie) o część wartości nuty akcentowanej znajdującej się na mocnej części taktu (mocnej metrycznie).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.091 sek.