• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Break snookerowy  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Joe Davis, OBE (15 kwietnia 1901 w Whitwell - 10 lipca 1978 w Hampshire), snookerzysta angielski, jeden z najwybitniejszych zawodników w historii snookera, piętnastokrotny mistrz świata; osiągał również dobre rezultaty w bilardzie.Shaun Murphy (ur. 10 sierpnia 1982) – snookerzysta angielski, były mistrz świata (z 2005 roku) oraz dwukrotny wicemistrz świata (z 2009 i 2015 roku).

  Break snookerowy – liczba punktów zdobyta we fragmencie meczu snookera rozgrywanym nieprzerwanie przez jednego zawodnika (w czasie jednego podejścia do stołu).

  Spis treści

 • 1 Breaki stupunktowe
 • 2 Breaki maksymalne
 • 3 Przypisy
 • 4 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ronnie O’Sullivan, właśc. Ronald Antonio O’Sullivan (ur. 5 grudnia 1975 w Wordsley) – angielski snookerzysta, pięciokrotny i aktualny mistrz świata.
  Masters 2015 − (ang: 2015 Dafabet Masters) nierankingowy, zaproszeniowy turniej snookerowy, rozegrany zostanie w Alexandra Palace w Londynie (Anglia) w dniach 11-18 stycznia 2015 roku.
  888.com Snooker World Championship 2008 (Mistrzostwa świata w snookerze) odbyły się w dniach 19 kwietnia-5 maja 2008 roku w Crucible Theatre w Sheffield.
  UK Championship – turniej snookerowy rozgrywany od 1977 roku, jeden z najbardziej prestiżowych turniejów rankingowych zaraz po Mistrzostwach świata.
  Czerwona bila – w snookerze jedna z 15 bil ułożonych w tzw. trójkąt. Każda z czerwonych bil jest warta 1 punkt. Po wbiciu bili czerwonej możliwe (i konieczne) jest zagranie jednej spośród 6 bil kolorowych: żółtej, zielonej, brązowej, niebieskiej, różowej lub czarnej. Wbijanie bil czerwonych jest jedynym sposobem na zbudowanie breaka i w rezultacie wygranie partii. Funkcję czerwonej bili może pełnić dowolna bila kolorowa w sytuacji, gdy jest ogłoszona wolna bila po faulu któregoś z zawodników. Jeżeli kolejną zagrywaną bilą ma być bila czerwona to jednoczesne wbicie kilku bil tegoż koloru nie jest traktowane jako faul - gracz otrzymuje tyle punktów ile bil czerwonych wbił (np. w przypadku dwóch bil są to dwa punkty). Za faul na bili czerwonej (np. jej wbicie w sytuacji, gdy wbita miała być bila kolorowa) przeciwnik otrzymuje 4 punkty.
  Snooker – gra bilardowa, rozgrywana na stole do bilardu angielskiego (wymiary ok. 3,6 m x 1,8 m), z sześcioma kieszeniami (cztery w rogach oraz dwie znajdujące się w połowie dłuższych band stołu). W grze uczestniczą dwie strony (dwóch zawodników, dwie drużyny).
  Free ball (ang. wolna bila) - w snookerze sytuacja, gdy po faulu pierwszego zawodnika (np. niezaliczeniu nominowanej bili) bila biała ustawia się względem bili rozgrywanej w pozycji snooker. W takiej sytuacji sędzie ogłasza wolną bilę, a drugi zawodnik może w zamian za bilę, którą powinien zagrywać, zanominować inną bilę. Bila ta nazywana jest wolną bilą i przybiera wartość punktową bili, która powinna być zagrywana w sytuacji, gdyby nie została ogłoszona wolna bila. Ewentualne wykorzystanie wolnej bili do ustawienia za nią bili białej w pozycji snooker na kolejną zagrywaną bilę przez zawodnika, jest niedozwolone regulaminem; w tej sytuacji sędzie ogłasza faul.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.