• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brazylijski Katolicki Kościół Apostolski

  Przeczytaj także...
  Ekskomunika (z łac. excommunicatio – poza wspólnotą, wyłączenie ze wspólnoty, pot. klątwa, wyklęcie i anatema) – w chrześcijaństwie najwyższa kara kościelna polegająca na wykluczeniu z życia Kościoła.Salomão Barbosa Ferraz OSA (ur. 18 lutego 1880, zm. 11 maja 1969) – brazylijski duchowny rzymskokatolicki, biskup tytularny Eleutherna w latach 1963-1969.
  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

  Brazylijski Katolicki Kościół Apostolski (ICAB – Igreja Católica Apostólica Brasileira) powołujący się na tradycję katolicką kościół założony w Brazylii w 1945 roku przez rzymskokatolickiego biskupa Carlos Duarte Costa. Obecnie liczy 48 diecezji.

  Historia[]

  Przyczyną schizmy był sprzeciw biskupa Botucato Carlosa Duarte Costa wobec polityki Watykanu i zasad obowiązujących w Kościele katolickim. Już w 1934 roku z powodu nie stosowania się do instrukcji nuncjatury apostolskiej został przesunięty na stanowisko biskupa bez diecezji. W lipcu 1945 roku został ekskomunikowany z powodu głoszonych w prasie poglądów na temat wspierania nazistów przez administrację watykańską, potrzeby akceptacji rozwodów, zniesienia celibatu i wybierania biskupów przez wiernych.

  Carlos Duarte Costa (ur. 21 lipca 1888 w Rio de Janeiro, zm. 26 marca 1961 w Rio de Janeiro) – brazylijski duchowny katolicki, biskup Botucatu w latach 1924-1937, biskup tytularny Maura w latach 1937-1961, ekskomunikowany przez papieża Piusa XII w 1945 roku. Założyciel i prymas Brazylijskiego Katolickiego Kościoła Apostolskiego.Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.
  Luis Fernando Castillo Mendez, zwierzchnik w latach 1961–2009

  18 sierpnia 1945 Costa ogłosił powstanie Brazylijskiego Katolickiego Kościoła Apostolskiego. W 1949 władze brazylijskie zamknęły kościoły ICAB. Otworzono je ponownie po wymuszeniu zgody kościoła na opracowanie własnej liturgii i noszenia przez księży szarych habitów (dla odróżnienia od księży rzymskokatolickich).

  Rozwód – rozwiązanie ważnego związku małżeńskiego przez sąd na żądanie jednego lub obojga małżonków. Rozwód oprócz owdowienia i unieważnienia małżeństwa jest jedną z okoliczności kończących małżeństwo. Wśród rozwodów możemy wyróżnić dwa typy:Watykan, Państwo Watykańskie (wł. Città del Vaticano, Stato della Città del Vaticano, łac. Status Civitatis Vaticanæ) – miasto-państwo europejskie, enklawa w Rzymie. Najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni.

  Costa zniósł celibat i zezwolił na rozwody, nakazał też księżom mieszkać i pracować pośród ludzi.

  Krótko po założeniu kościoła Costa wyświęcił dwóch nowych biskupów: Salomão Barbosa Ferraza (15 sierpnia 1945), i Wenezuelczyka Luisa Fernando Castillo Mendeza (3 maja 1948). Zaczęli oni zakładać komórki kościoła w innych krajach Ameryki Łacińskiej. Biskup Ferraz przeszedł w 1958 do Kościoła rzymskokatolickiego. Wielu innych biskupów także powróciło do Kościoła Rzymskiego, kilku z nich objęło urzędy biskupów pomocniczych (m.in. w Madrycie).

  Ameryka Łacińska, Iberoameryka – termin obejmujący 20 krajów i 9 autonomii Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej, w których mówi się językami romańskimi, tj. po hiszpańsku, portugalsku lub francusku.Nuncjatura apostolska – siedziba przedstawicielstwa (ambasada) Stolicy Apostolskiej reprezentująca w osobie nuncjusza interesy tego podmiotu.

  Costa zmarł w 1961 roku. Przywództwo nad kościołem objął po nim wyświęcony przez niego Luis Fernando Castillo Mendez. W 1988 Mendez przyjął tytuł patriarchy.

  Zwierzchnicy Brazylijskiego Katolickiego Kościoła Apostolskiego[]

 • 1945–1961 Carlos Duarte Costa
 • 1961–2009 Luis Fernando Castillo Mendez
 • Przypisy

  1. Religion: Rebel in Rio (ang.). Time, 1945-07-23. [dostęp 2012-02-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-12)].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Celibat (łac. caelebs – bez żony, samotny) – forma życia polegająca na dobrowolnym zrezygnowaniu z wchodzenia w związek małżeński i wstrzemięźliwości. Ma charakter religijny i jest stosowany przez kapłanów Kościoła Rzymskokatolickiego oraz mnichów wszystkich Kościołów chrześcijańskich. Także duchowni w innych religiach, jak np. buddyzmu stosują celibat.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.054 sek.