• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brandenburgia - prowincja  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Powiat Guben (niem. Landkreis Guben; pol. powiat gubeński) były powiat w pruskiej prowincji Brandenburgia, istniał w latach 1818–1950.Powiat Calau (niem. Landkreis Calau, Kreis Calau) – były powiat w pruskiej rejencji frankfurckiej, w prowincji Brandenburgia. Istniał w latach 1818–1950. Teren dawnego powiatu leży obecnie w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Oberspreewald-Lausitz.

  Prowincja Brandenburgia (niem. Provinz Brandenburg) – prowincja państwa pruskiego, a potem zjednoczonych w XIX w. Niemiec (do 1945 r.). Prowincja powstała w 1815 roku. W 1939 roku prowincja miała powierzchnię 38 275 km² i liczyła 3 023 443 mieszkańców.

  Od 21 marca 1939 zmieniono nazwę prowincji na Mark Brandenburg (Marchia Brandenburska).

  Powiat Friedeberg Nm., Powiat Friedeberg Neumark (niem. Landkreis Friedeberg Nm., Landkreis Friedeberg Neumark, Kreis Friedeberg i./Neum.; pol. powiat strzelecki) – dawny powiat na terenie kolejno Prus, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej oraz III Rzeszy Niemieckiej, istniejący od 1816 do 1945. Do 1938 należał do rejencji frankfurckiej, w prowincji Brandenburgia. Od 1938 natomiast do rejencji pilskiej, w prowincji Pomorze. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwie lubuskim.Odra (czes. i dł. Odra, niem. Oder, gł. Wodra, łac. starożytna Viadua, Suevus, łac. średniowiecza Oddera (w Dagome iudex), Odera; łac. renesansowa Viadrus (od 1543)) – rzeka w Europie Środkowej, w zlewisku Morza Bałtyckiego, na terenie Czech, Polski i Niemiec. Pod względem całkowitej długości jest drugą (po Wiśle) rzeką Polski. Biorąc pod uwagę tylko jej część w granicach Polski jest trzecią rzeką pod względem długości (po jej dopływie Warcie).

  Spis treści

 • 1 Zmiany terytorialne
 • 2 Podział administracyjny
 • 2.1 Rejencja berlińska
 • 2.2 Rejencja frankfurcka
 • 2.3 Rejencja poczdamska
 • 3 Nadprezydenci Brandenburgii
 • 4 Największe miasta
 • 5 Zobacz też
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Zmiany terytorialne[]

  Główna część terytorium prowincji to tereny należące wcześniej do Marchii Brandenburskiej, z wyłączeniem obszaru Starej Marchii (położonych na zachód od rzeki Łaby). W wyniku postanowień kongresu wiedeńskiego pod panowaniem Prus znalazła się północna Saksonia (Dolne Łużyce), która została włączona do tworzonej prowincji. 1 kwietnia 1881 z prowincji wydzielono administracyjnie miasto Berlin, jednak nadal podlegało ono pod nadprezydenta Brandenburgii. W 1920 odłączono część terytorium prowincji i przyłączono je do tzw. Wielkiego Berlina.

  Królestwo Prus (niem. Königreich Preußen) – oficjalny tytuł państwa prusko-brandenburskiego po 1701, wraz z pozostałymi domenami dynastii Hohenzollernów w latach 1701-1918, od 1871 wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego. Terytorium Królestwa Prus obejmowało dwie trzecie całego obszaru Cesarstwa Niemieckiego.Powiat Prenzlau (niem. Landkreis Prenzlau) – dawny powiat w prowincji Brandenburgia. Po zakończeniu II wojny śwatowej w radzieckiej strefie okupacyjnej, a następnie w NRD. Funkcjonował w latach 1818–1952.

  W 1938 r. przyłączono do Brandenburgii część zlikwidowanej Marchii Granicznej Poznańsko-Zachodniopruskiejpowiat Bomst, powiat Międzyrzecz i powiat Schwerin (Warthe). W zamian, w związku z utworzeniem rejencji pilskiej w prowincji Pomorze, od Brandenburgii odłączono powiaty: Arnswalde i Friedeberg Nm.

  Po drugiej wojnie światowej tereny na wschód od Odry przypadły Polsce jako część Ziem Odzyskanych. Po podziale Niemiec znalazła się w Niemieckiej Republice Demokratycznej. Od 1990 roku w Republice Federalnej Niemiec jako kraj związkowy Brandenburgia.

  Powiat Lebus (niem. Kreis Lebus, od 1 stycznia 1939 Landkreis Lebus; pol. powiat lubuski) były powiat w pruskiej prowincji Brandenburgia, istniał w latach 1816–1950.Powiat Angermünde (niem. Landkreis Angermünde, Kreis Angermünde) – dawny powiat w Królestwie Prus, w prowincji prowincji Brandenburgia, w rejencji poczdamskiej. Istniał w latach 1818-1952, siedzibą władz powiatu było miasto Angermünde. Teren dawnego powiatu leży obecnie w kraju związkowym Brandenburgia w powiatach Uckermark oraz Barnim.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język dolnołużycki (dolnoserbska rěc, dolnoserbšćina) – jeden z dwóch języków łużyckich, którym posługują się Dolnołużyczanie na niewielkim obszarze wokół Chociebuża we wschodniej części Niemiec.
  Powiat Crossen (Oder) (niem. Landkreis Crossen (Oder); pol. powiat krośnieński) były powiat w pruskiej prowincji Brandenburgia, istniał w latach 1818–1945.
  Powiat Westhavelland (niem. Landkreis Westhavelland, Kreis Westhavelland) – dawny powiat w Królestwie Prus, w prowincji prowincji Brandenburgia, w rejencji poczdamskiej. Istniał w latach 1818-1952. Siedzibą władz powiatu było miasto Rathenow. Teren dawnego powiatu leży obecnie w kraju związkowym Brandenburgia w powiatach Havelland oraz Potsdam-Mittelmark.
  Ziemniak, kartofel, psianka ziemniak (Solanum tuberosum L.) – gatunek byliny należący do rodziny psiankowatych. Nazwa ”ziemniak” odnosi się zarówno do całej rośliny, jak i do jej jadalnych, bogatych w skrobię bulw pędowych, z powodu których gatunek jest uprawiany na masową skalę. Roślina wywodzi się z Andów, gdzie udomowiono ją ok. 8 tysięcy lat temu. Ziemniak został przywieziony do Europy w końcu XVI wieku, w ciągu następnych stuleci stał się integralną częścią wielu kuchni z całego świata. Obecnie jest czwartą pod względem produkcji rośliną uprawną (po pszenicy, ryżu i kukurydzy).
  Rejencja berlińska (niem. Regierungsbezirk Berlin) - pruska jednostka administracyjna istniejąca na terenie prowincji Brandenburgia w latach 1816-1821. Na jej terenie leży obecnie kraj związkowy Berlin. W roku 1819 liczyła 196 429 mieszkańców, a jej powierzchnia wynosiła 76 km².
  Schöneberg, Berlin-Schöneberg – dzielnica (Ortsteil) Berlina w okręgu administracyjnym Tempelhof-Schöneberg. Od 1 października 1920 w granicach miasta.
  Wieża Braniborska w Zielonej Górze – zabytkowa wieża widokowa, a obecnie budynek Instytutu Astronomii im. Jana Keplera (dawniej Centrum Astronomii im. Jana Keplera lub Zielonogórskie Centrum Astronomii) wchodzący w skład Uniwersytetu Zielonogórskiego. Mieszczą się w niej także Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Zielonogórski Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Wybudowana w latach 1859/1860 początkowo była restauracją-winiarnią z wieżą widokową. Mocno zaniedbana, została w 1988 roku gruntownie odrestaurowana. W 2005 roku przebudowano szczyt wieży, zwieńczając ją obrotową kopułą, pod którą umieszczono teleskop.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.