• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

  Przeczytaj także...
  Młyn wodny - budowla z urządzeniem do przemiału ziarna na mąkę i kaszę, poruszanym za pomocą koła wodnego lub turbiny wodnej, usytuowana nad rzekami. Bardzo rzadko budowane były młyny pływające.Miejsce święte – miejsce uznawane przez wyznawców danej religii za święte, uświęcone obecnością istoty boskiej lub świętego, albo z innego powodu uznane za takie. Miejsca święte bywają celem pielgrzymek.
  Nymburk (niem. Nimburg, Neuenburg an der Elbe) - miasto powiatowe w Czechach w kraju środkowoczeskim nad rzeką Łabą, 53 km na wschód od Pragi.

  Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (niem. Brandeis an der Elbe-Altbunzlau) – miasto w środkowych Czechach, w kraju środkowoczeskim, w powiecie Praga-Wschód, 6 km na północny wschód od granic Pragi, nad rzeką Łabą. Biegnie tędy autostrada D10 z Pragi przez Mladą Boleslav i Turnov do Liberca i dwie lokalne linie kolejowe (NymburkVšetaty i ČelákoviceNeratovice). Miasto liczy 17,5 tys. mieszkańców, jego powierzchnia wynosi 22,6 km².

  Kilian Ignaz Dientzenhofer, Kilián Ignác Dientzenhofer (ur. 1 września 1689 w Pradze, zm. 18 grudnia 1751 w Pradze) – najwybitniejszy architekt czeskiego baroku.Wojny husyckie – wojny religijne toczone pomiędzy husytami a Luksemburgami w Królestwie Czech w latach 1419-1436. Były one prowadzone przez czeskich husytów (głównie taborytów i Sierotki) przeciwko krucjatom organizowanym przez cesarza Zygmunta Luksemburskiego przy poparciu papiestwa.

  Miasto powstało w 1960 r. w wyniku połączenia dwóch wcześniej samodzielnych organizmów – lewobrzeżnego Brandýsa nad Labem i prawobrzeżnej Starej Boleslavi. Mimo to wciąż pozostają one de facto dwoma organizmami miejskimi, a nieistniejący formalnie od wielu lat podział utrzymuje się w świadomości mieszkańców. Kiedy doszło do połączenia, mieszkańcy miasta opowiedzieli się za zachowaniem obu historycznych nazw, w wyniku czego Brandýs nad Labem-Stará Boleslav jest dziś najdłuższą nazwą miejscowości w Czechach.

  Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Starszą częścią dwumiasta jest Stará Boleslav. Już w IX wieku powstał tu gród obronny w celu ochrony brodu na Łabie leżącego na tzw. drodze żytawskiej. Według tradycji w 935 r. (w starszej literaturze podaje się także rok 929) został zamordowany, uznany potem świętym, czeski książę Wacław I. Po roku 1039 Brzetysław I wzniósł w tym miejscu bazylikę św. Wacława. Zapoczątkowało to rozwój miasteczka jako ośrodka pielgrzymkowego. Ponadto od XVII wieku rozwijał się tu kult maryjny. Obecnie jest to jedno z najważniejszych miejsc świętych w Czechach.

  Autostrada D10 (czes. Dálnice D10, także Boleslavská dálnice) - autostrada w Czechach łącząca Pragę z północną częścią kraju (Turnov - bezpośrednio oraz Liberec za pośrednictwem autostrady D35). Stanowi jedną z części czeskiego odcinka trasy międzynarodowej E65.Aleksander I Pawłowicz (Александр I Павлович), (ur. 12 grudnia/23 grudnia 1777 w Petersburgu, zm. 19 listopada/1 grudnia 1825 w Taganrogu) – cesarz Rosji od 1801, wielki książę Finlandii od 1809, król Polski od 1815 (Królestwo Polskie), syn Pawła I z dynastii Romanowów, starszy brat księcia Konstantego oraz Mikołaja, swojego następcy na tronie Rosji.

  Z kolei powstały w XII wieku Brandýs nad Labem był z początku małą wioską, do roli miasta awansował w XIII stuleciu. Największy rozwój miejscowości nastąpił w XVI wieku, kiedy powstał okazały renesansowy zamek. W czasie wojny trzydziestoletniej Brandýs, podobnie zresztą jak i Stará Boleslav, został znacznie zniszczony. Na drogę ponownego rozwoju miasteczko weszło w XIX wieku, a to za sprawą przemysłu (największą fabryką, posiadająca liczne filie, była zał. w 1883 r. fabryka maszyn rolniczych rodziny Melicharów) i linii kolejowej. W 1813 r. na brandýskim zamku spotkali się austriacki cesarz Franciszek I, pruski król Fryderyk Wilhelm III oraz rosyjski car Aleksander I w celu przygotowania ataku na wojska napoleońskie.

  Franciszek II (I) Habsburg (niem. Franz II. (I.) Joseph Karl, ur. 12 lutego 1768 we Florencji, zm. 2 marca 1835 w Wiedniu) – w latach 1792-1806 ostatni Święty Cesarz Rzymski (pot. rzymsko-niemiecki), król Czech i Węgier w latach 1792-1835, pierwszy cesarz Austrii (jako Franciszek I) 1804-1835. Syn cesarza Leopolda II i Marii Ludwiki Burbon, księżniczki hiszpańskiej. Ojciec cesarza Austrii Ferdynanda I oraz Marii Ludwiki, drugiej żony Napoleona Bonaparte.Neratovice (niem. Neratowitz) - miasto w Czechach, w kraju środkowoczeskim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 2 002 ha, a liczba jego mieszkańców 16 427 osób.

  W centrum Starej Boleslavi znajduje się bazylika św. Wacława, której budowę rozpoczęto w 1039 r. Była dwukrotnie niszczona – w czasie wojen husyckich i wojny trzydziestoletniej. Poświęcenia po ostatniej z przebudów dokonano w roku w 1691. Obok stoi mały romański kościółek św. Klimenta z zachowanymi XII-wiecznymi malowidłami. Kolejnym zabytkowym kościołem jest barokowy kościół Wniebowzięcia NMP z pocz. XVII w. autorstwa G. M. Fillipiego. Znajduje się w nim obraz Palladium ziemi czeskiej, któremu przypisuje się moc ochronną nad Czechami. Niedaleko znajduje się kaplica bł. Podivena (sługi św. Wacława) powstała w 1738 r. według projektu K.I. Dietzenhofera. Zabytkiem jest też zespół 44 kapliczek z końca XVII w. położonych przy drodze ze Starej Boleslavi do Pragi. Pozostałością fortyfikacji miejskich z XIV w. jest brama miejska na pl. św. Wacława. Poza tym można tu zobaczyć szereg budynków barokowych z XVIII wieku, m.in. klasztor jezuitów, budynek plebanii czy dziekanatu. Z młodszych obiektów najbardziej znany jest secesyjny gmach ratusza z 1910 r.

  Łaba (czes. Labe, niem. Elbe) – rzeka w Czechach i Niemczech o długości 1165 km (370 km w Czechach) i powierzchni dorzecza 144 055 km² (w Czechach 51 394 km²).Browar - zakład produkcyjny, w którym wytwarzane jest piwo czyli napój powstały ze słodu, wody i chmielu poddany fermentacji alkoholowej przy użyciu drożdży. Moce wytwórcze sięgają kilku milionów hektolitrów rocznie.

  Najważniejszym zabytkiem Brandýsa nad Labem jest renesansowy zamek z końca XV wieku (przebudowany w następnych stuleciach) powstały na miejscu starszego, średniowiecznego zameczku. Otacza go rozległy ogród zamkowy. Pod zamkiem znajduje się młyn, który ze swoimi jedenastoma kołami wodnymi należy do największych w Czechach, kamienny most z 1603 r. i barokowy budynek browaru powstały według projektu Dietzenhofera. Do zabytków architektury gotyckiej w Brandýsie należy kościół św. Wawrzyńca z zachowanymi XIV-wiecznymi freskami i przebudowany potem w duchu baroku kościół św. Piotra. Z doby renesansu pochodzi kościół Nawrócenia św. Pawła zbudowany w latach 1541-1542 dla wspólnoty braci czeskich oraz liczne domy mieszkalne, w tym znajdujący się na rynku Dom Arnolda, w którym obecnie ma siedzibę muzeum. Istnieje tu także założony w 1568 r. cmentarz żydowski. Nad brandýskim rynkiem dominuje XIX-wieczny ratusz.

  Kult maryjny – całokształt form kultu religijnego w jakim chrześcijanie wyrażają swój stosunek do Maryi z Nazaretu. Kult ten charakterystyczny jest dla katolicyzmu oraz prawosławia.Gödöllő – miasto na Węgrzech, położone w odległości około 30 km od Budapesztu, z 34,4 tys. mieszkańców (I 2011 r.). W mieście znajduje się stacja kolejowa Gödöllő.

  Historyczne centra Brandýsa nad Labem i Starej Boleslavi stanowią od 1992 r. miejskie strefy zabytkowe. Ponadto bazylika św. Wacława i kościół Wniebowzięcia NMP są narodowymi zabytkami kultury.

  28 września 2009 miasto odwiedził w podróży apostolskiej papież Benedykt XVI.

  Galeria[]

 • Plac Mariacki w Starej Boleslavi z gmachem ratusza i kościołem Wniebowzięcia NMP

  Narodowy zabytek kultury Republiki Czeskiej, cz. Národní kulturní památka České republiky - zabytek zarejestrowany przez rząd Republiki Czeskiej. Lista obejmuje obecnie 237 pozycji o numerach od 101 (Zamek na Hradczanach) do 375 (krucyfiks z Igławy).Wojna trzydziestoletnia – konflikt trwający od 23 maja 1618 do 24 października 1648 pomiędzy protestanckimi państwami Rzeszy niemieckiej wspieranymi przez inne państwa europejskie (takie jak Szwecja, Dania, Republika Zjednoczonych Prowincji, Francja) a katolicką dynastią Habsburgów. Mimo że wojna spowodowana była przyczynami natury religijnej, jednym z powodów jej długotrwałości stało się również dążenie mocarstw europejskich (nie tylko protestanckich) do osłabienia potęgi Habsburgów.
 • Bazylika św. Wacława i kościółek św. Klimenta

 • Brama miejska

 • Ratusz w Brandýsie nad Labem

 • Miasta partnerskie[]

 • Włochy Montescudaio
 • Węgry Gödöllő
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona internetowa miasta
 • Centrum informacyjne miasta • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
  Wacław I Święty, również Święty Wacław (ur. ok. 907, zm. 28 września 929 lub 935) – czeski książę z dynastii Przemyślidów, męczennik i święty Kościoła Katolickiego.
  Bracia Czescy, Jednota Braci Czeskich, Jednota Bracka (cz. Jednota bratří českých, Jednota bratrská, łac. Unitas Fratrum) – ruch społeczno-religijny w Czechach, który wyłonił się z husytyzmu w drugiej połowie XV wieku. W XVI wieku bracia czescy podjęli dialog z Kościołami ewangelickimi, w wyniku którego przyłączyli się do protestantyzmu.
  Zamek – według prof. Bohdana Guerquina zespół elementów warownych i budynków mieszkalnych powiązanych w zamknięty obwód obronny, który to zespół powstał w ustroju feudalnym jako ośrodek władzy książęcej, siedziba możnowładcy, siedziba rycerza lub placówka militarna. Zasadniczą cechę takiego zespołu stanowi zamknięty obwód obronny początkowo w postaci wałów lub konstrukcji drewniano-ziemnej, a w następnych okresach murowany.
  Mladá Boleslav (pol. Młoda Bolesław, niem. Jungbunzlau) – miasto w Czechach, w kraju środkowoczeskim o obszarze 28,89 km².
  Brzetysław I (ur. najpóźniej przed połową 1002 r., zm. 10 stycznia 1055 r.) – książę Czech od 1035 z dynastii Przemyślidów.
  Powiat Praga Wschód (czes. Okres Praha - východ) to powiat w kraju środkowoczeskim w Czechach. Jego siedziba znajduje się w mieście Praga. Powierzchnia powiatu wynosi 755 km², zamieszkuje go 144 513 osób (gęstość zaludnienia wynosi 191,43 mieszkańców na 1 km²). Powiat ten liczy 110 miejscowości, w tym 8 miast.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.