• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brandãozinho

  Przeczytaj także...
  Mistrzostwa Panamerykańskie 1952 były pierwszą edycją turnieju piłkarskiego, w którym uczestniczyły reprezentacje z Ameryki Północnej (CONCACAF) i Ameryki Południowej (CONMEBOL). Turniej był organizowany przez Panamerican Football Confederation. Turniej odbył się w dniach 16 marca - 20 kwietnia 1952 w stolicy Chile - Santiago. W turnieju triumfowała Brazylia.Reprezentacja Paragwaju w piłce nożnej – narodowy zespół piłkarski Paragwaju. Od 1919 roku reprezentuje Paragwaj w międzynarodowych rozgrywkach piłkarskich.
  Reprezentacja Chile w piłce nożnej – narodowy zespół piłkarski Chile. Od 1910 roku reprezentuje Chile w międzynarodowych rozgrywkach piłkarskich.

  Antenor Lucas znany jako Brandãozinho (ur. 9 czerwca 1925 w Campinas - zm. 4 kwietnia 2000 w São Paulo) - piłkarz brazylijski, występujący na pozycji ofensywnego pomocnika.

  Kariera klubowa[]

  Karierę piłkarską zaczął w klubie Campinas FC w 1940 roku. W 1943 przeszedł do Portuguesy Portuguesa Santista Santos. W klubie z antos grał do 1949 roku. Ostatnim etapem kariery była Portuguesa São Paulo, gdzie zakończył karierę w 1956 roku. Z Portuguesą São Paulo dwukrotnie wygrał Turniej Rio-São Paulo w 1952 i 1955 roku.

  Associação Atlética Portuguesa - brazylijski klub piłkarski z siedzibą w mieście Santos leżącym w stanie São Paulo.Copa América 1953 – dwudzieste drugie mistrzostwa kontynentu południowoamerykańskiego, odbyły się w dniach 22 lutego – 1 kwietnia 1953 roku, po raz czwarty w Peru. Reprezentacje: Argentyny i Kolumbii zrezygnowały, turniej początkowo miał odbyć się w Paragwaju. Zwyciężył Paragwaj, a Brazylia musiała zadowolić się drugim miejscem. Francisco Molina (Chile) z siedmioma zdobytymi bramkami został królem strzelców. Wszystkie mecze odbyły się na stadionie Estadio Nacional w Limie.

  Kariera reprezentacyjna[]

  W reprezentacji Brazylii Brandãozinho zadebiutował 6 kwietnia 1952 w meczu z reprezentacją Meksyku podczas Mistrzostw Panamerykańskich, które Brazylia wygrała. W następnym roku grał na Copa América 1953, na których Brazylia zajęła drugie miejsce, przegrywając w finale z reprezentacją Paragwaju. W 1954 roku Brandãozinho był członkiem kadry na Mistrzostwa Świata w Szwajcarii, na których Brazylia odpadła w ćwierćfinale z reprezentacją Węgier. Brandãozinho zagrał we wszystkich trzech meczach turnieju. 13 marca 1955 Brandãozinho zagrał w meczu z reprezentacją Chile i był to jego ostatni mecz w reprezentacji. Łącznie zagrał w barwach canarinhos 16 meczów.

  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.V Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w roku 1954 zorganizowano w Szwajcarii, kraju neutralnym w czasie II wojny światowej i przez to w znacznym stopniu niedotkniętym zniszczeniami wojennymi. Do eliminacji zgłosiła się rekordowa liczba 45 państw (36 z nich rozegrało przynajmniej jeden mecz). Wśród niezgłoszonych był Związek Radziecki, a także będąca w konflikcie z władzami FIFA Argentyna. Tytułu mistrza świata broniła drużyna Urugwaju.

  Bibliografia[]

 • Miniencyklopedia Piłka Nożna nr 5/2004, roz. Historia meczów reprezentacji Brazylii 1914-2004, cz. 4 (1952-1956), Oficyna wydawnicza ATUT, Wrocław 2004, ISSN 1644-8189, str. 97-101.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Biografia na sambafoot.com
 • Profil • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Reprezentacja Węgier w piłce nożnej swój pierwszy mecz rozegrała w 1902 z Austrią. Pierwsze poważne osiągnięcie węgierskiej drużyny to finał MŚ w 1938, gdzie przegrali z Włochami.
  Reprezentacja Meksyku w piłce nożnej – narodowy zespół piłkarski Meksyku. Od 1923 roku reprezentuje Meksyk w międzynarodowych rozgrywkach piłkarskich.
  Reprezentacja Brazylii w piłce nożnej jest najbardziej utytułowaną narodową drużyną piłkarską na świecie. Jako jedyna w historii pięć razy zdobyła Puchar Świata (w 1958, 1962, 1970, 1994 i 2002 roku), ponadto ośmiokrotnie była najlepsza w rozgrywkach o Copa América. W roku 2009 Reprezentacja Brazylii zdobyła w RPA Puchar Konfederacji. Są jedyną reprezentacją, która uczestniczyła we wszystkich mistrzostwach świata w piłce nożnej.
  Associação Portuguesa de Desportos (znany również jako Portuguesa i Lusa) - brazylijski klub i drużyna piłkarska pochodząca z São Paulo.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.