• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brampton - Kanada

  Przeczytaj także...
  Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Brampton - miasto w Kanadzie, w prowincji Ontario, w regionie Peel.

  Dane ogólne[ | edytuj kod]

  Brampton założone zostało w 1830 roku, a obecnie jest 15. co do liczby mieszkańców miastem Kanady i jednym z najszybciej rozwijających się miast w Ameryce Północnej. Położone na północny zachód od Toronto i stanowi jego bezpośrednie przedmieście. Jest jednym z najnowocześniejszych miast w Kanadzie.

  Brampton Battalion – juniorska drużyna hokejowa grająca w OHL w dywizji centralnej, konferencji wschodniej. Drużyna ma swoją siedzibę w Brampton w Kanadzie. W tej drużynie grał przez cztery sezony Wojtek Wolski.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Kultura[ | edytuj kod]

  W 2016 roku w Rose Theatre w Brampton, pod nazwą Polish Independence Concert in Canada odbyła się międzynarodowa premiera Koncertu Niepodległości, wydarzenia realizowanego od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego. Polish Independence Concert in Canada zrealizowany został przez międzynarodowy, polsko-kanadyjski zespół muzyków sesyjnych, a jego program został rozszerzony o tematykę wzajemnych relacji pomiędzy Polakami a Kanadyjczykami.

  Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.Ford Motor Company – amerykański producent samochodów osobowych, SUV-ów, samochodów sportowych, vanów, pickupów i samochodów ciężarowych z siedzibą w Dearborn działający od 1903 roku. Marka współtworzy koncern Ford Motor Company.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Liczba mieszkańców Brampton wynosi 452 000. Język angielski jest językiem ojczystym dla 54,8%, francuski dla 0,8% mieszkańców (2010).

  Gospodarka[ | edytuj kod]

  Ośrodek handlowy regionu upraw kwiatów, hodowli bydła mlecznego i drobiu; przemysł samochodowy, optyczny, elektrotechniczny i drzewny. Wśród firm działających na terenie Brampton znajdują się: Ford, Nortel, Para Paints, Coca-Cola Bottling Plant, Nestlé, Daimler-Chrysler Canada Ltd., Maple Lodge Farms, Frito Lay Canada oraz Data Business Forms.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Parafia św. Eugeniusza de Mazenod w Brampton (ang. St. Eugene de Mazenod Mission) – parafia rzymskokatolicka położona, na północny zachód od Toronto, w Brampton, w prowincji Ontario, Kanada.

  Sport[ | edytuj kod]

 • Brampton Battalion – klub hokeja na lodzie
 • Brampton Beast – klub hokeja na lodzie
 • Religia[ | edytuj kod]

 • Parafia św. Eugeniusza de Mazenod w Brampton
 • Demografia[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Rada artystyczna Brampton
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Polish Independence Concert in Canada. www.koncertniepodleglosci.pl, 2013-04-27. [dostęp 2017-01-27].
  2. Statistics Canada. 2006 Community Profiles
  Toronto – największe miasto Kanady położone w południowej części prowincji Ontario, której jest stolicą. Miasto pełni funkcję ekonomicznej i kulturalnej stolicy Kanady. W mieście Toronto mieszka 5 915 386 ludzi (2011).Region Peel, Regional Municipality of Peel - jednostka administracyjna kanadyjskiej prowincji Ontario leżąca w południowym Ontario.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Koncert Niepodległości - spektakl słowno-muzyczny organizowany w Warszawie od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz począwszy od 2013 roku na Zamku Królewskim w Warszawie z okazji Święta Konstytucji 3 maja. Jest to autorski projekt kompozytorki i wokalistki jazzowej Oli Turkiewicz oraz Jacka "Wiejskiego" Górskiego, producenta koncertu i autora części scenariuszy. Współorganizatorami Koncertu Niepodległości są Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej, Sudawia we współpracy ze Stowarzyszeniem Federacji Młodzieży Walczącej, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Zamkiem Królewskim w Warszawie.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Muzeum Powstania Warszawskiego – muzeum historyczne w Warszawie, samorządowa instytucja kultury m.st. Warszawy, założone w 1983 jako Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego. Zostało otwarte w 2004 i wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów (nr 81) w 2005. Placówka dokumentuje historię powstania warszawskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.