• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brama Wydrycka

  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Brama Michalska (słow. Michalská brána, węg. Mihálykapu, niem. Michaelertor; słow. także: Michalská veža – "Wieża Michalska") – jedyna zachowana brama miejska w Bratysławie. Obecnie pomalowana jest na biało; posiada strzelistą 51-metrową wieżę z czterema tarczami zegarowymi i cebulastym hełmem; na szczycie znajduje się XVIII-wieczna rzeźba Michała Archanioła.
  Brama Rybacka (słow. Rybárska brána) – południowa, najmniejsza, jedna z czterech bram miejskich Bratysławy. Jej nazwa pochodzi od tego, iż prowadziła w kierunku Dunaju do osiedli rybaków, którzy tędy przynosili na sprzedaż złowione ryby.

  Brama Wydrycka (słow. Vydrická brána) - obecnie nieistniejąca jedna z czterech bram miejskich Bratysławy. Nazywana jest także Bramą Ciemną (słow. Tmavá brána) lub Bramą Wiedeńską (słow. Viedenská brána).

  Brama Laurińska (słow. Laurinská brána) – wschodnia brama miejska (jedna z czterech) Bratysławy. Swoją nazwę zawdzięcza temu, iż znajdowała się blisko kościoła pod wezwaniem św. Laurinca. W odniesieniu do współczesnego układu miasta znajdowała się ona pomiędzy Teatrem Pavla Országha Hviezdoslava a pasażem Centrum.Katedra św. Marcina (do 2008 Konkatedra św. Marcina, słow. Katedrála svätého Martina, do 2008 Konkatedrála svätého Martina, wcześniej Dóm svätého Martina, niem. Kathedrale des Heiligen Martin, wcześniej Konkathedrale des Heiligen Martins, Martinsdom, węg. Szent Márton-dóm, Koronázó templom lub Szent Márton Székesegyház) – największy i najważniejszy kościół w stolicy Słowacji Bratysławie, położony w centrum miasta, tuż przy ruchliwej ulicy Staromiejskiej. Przez 300 lat była kościołem koronacyjnym monarchów węgierskich.

  Historia[ | edytuj kod]

  Została ona zbudowana w XIV wieku. Znajdowała się przy Katedrze św. Marcina w Bratysławie na końcu ulicy Panskiej. Jej nazwa pochodzi od jej położenia dlatego, że w jej pobliżu znajdowała się miejscowość Wydryca. Obecnie zachowały się jedynie jej fundamenty.

  Brama miejska – forma przejścia w obwarowaniach miejskich. W przeszłości obok baszt i czatowni stanowiła system obronny miasta.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Brama Laurińska
 • Brama Michalska
 • Brama Rybacka
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bratysława (pol.). planck.top-reklama.eu. [dostęp 2011-07-28].
  2. Najmenšou mestskou bránou bola Južná - Bratislavské noviny (słow.). bratislavskenoviny.sk. [dostęp 2011-07-28].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.005 sek.