• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brama Rybacka

  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Brama Michalska (słow. Michalská brána, węg. Mihálykapu, niem. Michaelertor; słow. także: Michalská veža – "Wieża Michalska") – jedyna zachowana brama miejska w Bratysławie. Obecnie pomalowana jest na biało; posiada strzelistą 51-metrową wieżę z czterema tarczami zegarowymi i cebulastym hełmem; na szczycie znajduje się XVIII-wieczna rzeźba Michała Archanioła.
  Maria Teresa Habsburg (ur. 13 maja 1717 w Wiedniu, zm. 29 listopada 1780 tamże) – córka cesarza Karola VI Habsburga i księżniczki Elżbiety von Braunschweig-Wolfenbüttel, córki Ludwika Rudolfa, księcia brunszwickiego na Lüneburgu, królowa Czech i Węgier, niekoronowana cesarzowa od 1745.
  Fragment zakonserwowanych odkrywek murów przedbramia Bramy Rybackiej udostępniony do oglądania przez szybę z poziomu ulicy.

  Brama Rybacka (słow. Rybárska brána) – południowa, najmniejsza, jedna z czterech bram miejskich Bratysławy. Jej nazwa pochodzi od tego, iż prowadziła w kierunku Dunaju do osiedli rybaków, którzy tędy przynosili na sprzedaż złowione ryby.

  Ryby – tradycyjna nazwa zmiennocieplnych kręgowców wodnych oddychających skrzelami i poruszających się za pomocą płetw. Obejmuje bezżuchwowe krągłouste (Cyclostomata) oraz mające szczęki ryby właściwe (Pisces).Brama Laurińska (słow. Laurinská brána) – wschodnia brama miejska (jedna z czterech) Bratysławy. Swoją nazwę zawdzięcza temu, iż znajdowała się blisko kościoła pod wezwaniem św. Laurinca. W odniesieniu do współczesnego układu miasta znajdowała się ona pomiędzy Teatrem Pavla Országha Hviezdoslava a pasażem Centrum.

  Historia[ | edytuj kod]

  Brama Rybacka została zbudowana prawdopodobnie w połowie XIV wieku. Spajała ona miasto z przedmieściem, gdzie mieszkali rzemieślnicy, rybacy, rzeźnicy itp. W 1529 roku w czasie tureckich najazdów została zamurowana. Pozostało jedynie małe przejście, które było przeznaczone jako brama dla pieszych.

  Imperium Osmańskie (jako nazwa państwa pisane wielką literą, jako nazwa imperium dynastii Osmanów – małą; dla tego drugiego znaczenia synonimem jest nazwa imperium ottomańskie) – państwo tureckie na Bliskim Wschodzie, założone przez Turków osmańskich, jedno z plemion tureckich w zachodniej Anatolii, obejmujące w okresie od XIV do XX wieku Anatolię, część Azji południowo-zachodniej, Afrykę północną i Europę południowo-wschodnią. W kręgach dyplomatycznych na określenie dworu sułtana, później także całego państwa tureckiego, stosowano termin Wysoka Porta.Brama Wydrycka (słow. Vydrická brána) - obecnie nieistniejąca jedna z czterech bram miejskich Bratysławy. Nazywana jest także Bramą Ciemną (słow. Tmavá brána) lub Bramą Wiedeńską (słow. Viedenská brána).

  W 1717 roku brama została odnowiona i zmieniono jej nazwę na Belehradską, jednakże ostatecznie nazwaną ją Bramą Rybacką. Ponowne odnowienie bramy miało miejsce w latach 1754-1756 podczas rządów Marii Teresy. W tym też okresie brama została czasowo przemianowana na Bramę Terezjańską. Jeszcze za jej panowania na jej rozkaz brama została zburzona w roku 1776.

  Dunaj (łac. Danubius, niem. Donau, słow. Dunaj, węg. Duna, chorw. Dunav, serb. i bułg. Дунав, rum. Dunărea, ukr. Дунай gr. Ίστρος (Istros) – druga co do długości (po Wołdze) rzeka w Europie.Rybak – osoba trudniąca się rybołówstwem, utrzymująca się z połowu ryb i innych owoców morza (frutti di mare) – krewetek, małży itp. Słowem tym współcześnie określa się zarówno osoby wykonujące ten zawód w pojedynkę (na morzu – rzadko) lub w niewielkich, kilkuosobowych zespołach, pływających na kilkutonowych kutrach (rybactwo), jak również marynarzy wielkich jednostek oceanicznych (rybołówstwo przemysłowe). Na potrzeby rybactwa śródlądowego, na rzekach i jeziorach rybacy na ogół posługują się niewielkimi łodziami, kutry morskie są zazwyczaj większe i dysponują mocniejszymi silnikami.

  Pozostałości murów bramy zostały odrestaurowane w roku 1990 i można je zobaczyć przez szybę przy Teatrze Narodowym.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Brama Laurińska
 • Brama Michalska
 • Brama Wydrycka
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Štefan Holčík: Najmenšou mestskou bránou bola Južná - Bratislavské noviny (słow.). bratislavskenoviny.sk. [dostęp 2011-08-01].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Brama miejska – forma przejścia w obwarowaniach miejskich. W przeszłości obok baszt i czatowni stanowiła system obronny miasta.
  Słowacki Teatr Narodowy (słow. Slovenské národné divadlo) – słowacki teatr narodowy w Bratysławie, jedna z najważniejszych instytucji kultury Słowacji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.