• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brama Laurińska

  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Brama Michalska (słow. Michalská brána, węg. Mihálykapu, niem. Michaelertor; słow. także: Michalská veža – "Wieża Michalska") – jedyna zachowana brama miejska w Bratysławie. Obecnie pomalowana jest na biało; posiada strzelistą 51-metrową wieżę z czterema tarczami zegarowymi i cebulastym hełmem; na szczycie znajduje się XVIII-wieczna rzeźba Michała Archanioła.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Ulica Laurinská wraz z zawieszoną na linach kratą w miejscu dawnej Bramy Laurińskiej

  Brama Laurińska (Brama Wawrzyniecka; słow. Laurinská brána) – wschodnia brama miejska, jedna z czterech bram dawnej Bratysławy. Swoją nazwę zawdzięcza temu, iż znajdowała się blisko kościoła pod wezwaniem św. Wawrzyńca. W odniesieniu do współczesnego układu miasta znajdowała się ona pomiędzy Teatrem Pavla Országha Hviezdoslava a pasażem Centrum.

  Brama Rybacka (słow. Rybárska brána) – południowa, najmniejsza, jedna z czterech bram miejskich Bratysławy. Jej nazwa pochodzi od tego, iż prowadziła w kierunku Dunaju do osiedli rybaków, którzy tędy przynosili na sprzedaż złowione ryby.Brama Wydrycka (słow. Vydrická brána) - obecnie nieistniejąca jedna z czterech bram miejskich Bratysławy. Nazywana jest także Bramą Ciemną (słow. Tmavá brána) lub Bramą Wiedeńską (słow. Viedenská brána).

  Historia[ | edytuj kod]

  Brama została zbudowana w XIII wieku, natomiast pierwsze wzmianki o jej istnieniu pojawiły się w 1412 roku. Została ona zburzona w 1778 roku. Jej naziemne pozostałości zostały usunięte w czasie II wojny światowej. Obecnie znajduje się w tym miejscu krata zawieszona na linach, która ma symbolizować dawne miejskie fortyfikacje.

  Brama miejska – forma przejścia w obwarowaniach miejskich. W przeszłości obok baszt i czatowni stanowiła system obronny miasta.Święty Wawrzyniec (zm. 10 sierpnia 258 w Rzymie) – diakon i męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego wymieniany w modlitwie eucharystycznej Kanonu rzymskiego.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Brama Michalska
 • Brama Wydrycka
 • Brama Rybacka
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bratislava Guide. jablonovsky.sk. [dostęp 2011-07-31].
  2. Štefan Holčík: Najmenšou mestskou bránou bola Južná - Bratislavské noviny (słow.). bratislavskenoviny.sk, 2009-03-21. [dostęp 2011-07-31].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.074 sek.