• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brama Czwójdzińskiego

  Przeczytaj także...
  Szczeciński Park Krajobrazowy "Puszcza Bukowa" - utworzony 4 listopada 1981, o powierzchni 20 938 ha (w tym otulina 11 842 ha), w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w większości w gminie Stare Czarnowo, częściowo w granicach miasta Szczecina i gminy Gryfino. Położony w lasach Puszczy Bukowej na Wzgórzach Bukowych. Administracja parku mieści się w Gryfinie.Rudzianka (Sosnówka, niem. Dorfbach, Hochendorfer Bach) – strumień o długości około 6 km w województwie zachodniopomorskim, źródła w powiecie gryfińskim, w gminie Stare Czarnowo (Szczeciński Park Krajobrazowy "Puszcza Bukowa"), uchodzi do Płoni.
  Powiat gryfiński – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Gryfino. Obejmuje obszar Równiny Wełtyńskiej, Puszczy Bukowej, Doliny Dolnej Odry i zachodnią część Pojezierza Myśliborskiego.
  Brama Czwójdzińskiego
  Brama Czwójdzińskiego
  - wschodni skraj, węzeł szlaków
  Brama Czwójdzińskiego
  - wschodni skraj, węzeł szlaków

  Brama Czwójdzińskiego – krótki, 300-metrowy odcinek przełomu Rudzianki, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Stare Czarnowo, na obszarze Szczecińskiego Parku Krajobrazowego "Puszcza Bukowa".

  Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.Województwo zachodniopomorskie – województwo położone w północno-zachodniej części Polski, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Graniczy na wschodzie z województwem pomorskim, na południu z województwami: wielkopolskim i lubuskim, a na zachodzie z niemieckimi krajami związkowymi: Brandenburgią i Meklemburgią-Pomorzem Przednim. Zajmuje obszar 22 892,48 km². Według danych z 31 grudnia 2011 r. miało 1,72 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Szczecin.

  Rudzianka płynie tu, z zachodu na wschód, głęboką, 30-40 m doliną, pomiędzy wzgórzami Słup na północy i Przysłup na południu. Dnem doliny prowadzi Droga Dolinna.

  Na wschodnim skraju niewielkie zabagnione rozlewisko dopływu Rudzianki - Słupienicy, mostek oraz węzeł znakowanych szlaków turystycznych:

 • Szlak start.svg szlak turystyczny czerwony Szlak przez Słupi Głaz im. Wojciecha Lipniackiego
 • szlak turystyczny zielony Szlak im. Bolesława Czwójdzińskiego
 • Szlak start.svg szlak turystyczny czarny Szlak Dąbski "Vadam"
 • Przypisy

  1. Wojciech Lipniacki: Knieja Bukowa pod Szczecinem. Przewodnik. Warszawa: Zakład Wydawniczo - Propagandowy PTTK, 1981, s. 103.

  Linki zewnętrzne[]

 • Leksykon Puszczy Bukowej Wojciecha Lipniackiego [dostęp 2 maja 2009]
 • Stare Czarnowo – gmina wiejska w województwie zachodniopomorskim, w północno-wschodniej części powiatu gryfińskiego. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie szczecińskim.Słupienica (niem. Wiesen Bach) – strumień w północno-zachodniej Polsce, prawy dopływ Rudzianki. Płynie przez północną część Puszczy Bukowej w województwie zachodniopomorskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.