• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bradley Wiggins  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Joaquim Rodríguez Oliver (ur. 12 maja 1979 w Parets del Vallès) – hiszpański kolarz szosowy, dwukrotny medalista mistrzostw świata, trzykrotny zwycięzca UCI World Tour oraz mistrz Hiszpanii. Jeździ w barwach Team Katusha, a do zawodowego peletonu należy od 2001 roku.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Bradley Wiggins, właśc. sir Bradley Marc Wiggins CBE (ur. 28 kwietnia 1980 w Gandawie) – brytyjski kolarz szosowy i torowy, zawodnik profesjonalnej grupy WIGGINS (2015–2016), były rekordzista świata z 2015 w jeździe godzinnej (54,526 km), wielokrotny medalista mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich.

  Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym zostały ustanowione przez Międzynarodową Unię Kolarską w roku 1893 i są rozgrywane corocznie w wielu konkurencjach.Tour of California (Dookoła Kalifornii) – wieloetapowy wyścig kolarski rozgrywany w Stanach Zjednoczonych w stanie Kalifornia. Należy do cyklu UCI America Tour i od 2007 ma najwyższą po UCI ProTour kategorię 2.HC.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Jego ojciec Gary także był zawodowym kolarzem, a on sam urodził się w Belgii. Do 2008 roku Wiggins startował głównie na torze. Do tego czasu zdobył sześć medali olimpijskich, w tym brązowy w drużynowym wyścigu na dochodzenie na igrzyskach w Sydney (2000), srebrny w tej samej konkurencji, brązowy w madisonie i złoty w indywidualnym wyścigu na dochodzenie podczas igrzysk w Atenach (2004) oraz złote w indywidualnym i drużynowym wyścigu na dochodzenie na igrzyskach w Pekinie (2008). Ponadto zdobył dziesięć medali torowych mistrzostw świata, w tym sześć złotych: w indywidualnym wyścigu na dochodzenie na MŚ w Stuttgarcie (2003), indywidualnie i drużynowo na MŚ w Palma de Mallorca (2007) oraz indywidualnie, drużynowo oraz w madisonie podczas MŚ w Manchesterze (2008).

  Giro d’Italia (Wyścig dookoła Włoch) – drugi z największych kolarskich wyścigów świata (za Tour de France i przed Vuelta a España). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).100. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 2003 odbyły się w Stuttgarcie w dniach 30 lipca - 3 sierpnia 2003. W programie mistrzostw znalazło się sześć konkurencji dla kobiet: sprint, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy, wyścig na 500 m, scratch i keirin oraz dziewięć konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison, keirin i scratch.

  Od 2009 roku skoncentrował się na kolarstwie szosowym. Na zawodowstwo przeszedł już w 2002 roku, kiedy dołączył do drużyny Française des Jeux. Specjalizuje się w jeździe na czas, ale radzi sobie także na etapach górskich. W 2009 roku został mistrzem Wielkiej Brytanii w indywidualnej jeździe na czas, a na rozgrywanych dwa lata później mistrzostwach świata w Kopenhadze w tej samej konkurencji był drugi, ulegając jedynie Niemcowi Tony’emu Martinowi. W 2012 roku wziął udział w igrzyskach olimpijskich w Londynie, zwyciężając w swej koronnej konkurencji. Wystartował także w wyścigu ze startu wspólnego, ale zajął dopiero 103. pozycję. Ponadto w sezonie 2012 zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej UCI World Tour, ulegając tylko Joaquimowi Rodríguezowi z Hiszpanii. Na mistrzostwach świata we Florencji w 2013 roku ponownie był drugi za Martinem w indywidualnej jeździe na czas. Wielokrotnie brał udział w Wielkich Tourach (Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España), jak również w krótszych wyścigach etapowych. Jego największym sukcesem na szosie jest zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Tour de France 2012.

  UCI World Tour 2012 to 4. edycja cyklu najważniejszych wyścigów kolarskich w 2012 roku. Miał najwyższą kategorię wyścigów szosowych na świecie. Seria rozpoczęła się 17 stycznia w Australii wyścigiem Tour Down Under, a zakończyła 14 października ostatnim etapem wyścigu Dookoła Pekinu w Chinach. Najważniejszy wyścig kolarski w Polsce - Tour de Pologne także znalazł się w programie.Driedaagse Brugge-De Panne – jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany pomiędzy miejscowościami Brugia i De Panne w belgijskiej Flandrii Zachodniej. Wyścig odbywa się najczęściej w tygodniu poprzedzającym Ronde van Vlaanderen, na początku kwietnia. Trasa jest urozmaicona i prowadzi przez flandryjskie pagórki (Hellingen) oraz odcinki pokryte brukiem (Pavé). Do 2017 roku wyścig był wieloetapowy i składał się zazwyczaj z 3 etapów ze startu wspólnego i jednego jazdy indywidualnej na czas. Ówczesna nazwa wyścigu to Trzy dni De Panne (nl. Driedaagse van De Panne-Koksijde).

  29 grudnia 2012 r. w ramach uznania za zwycięstwo w Tour de France oraz zdobycie złotego medalu olimpijskiego został, jako pierwszy brytyjski kolarz, pasowany na rycerza przez królową Elżbietę II.

  7 czerwca 2015 r. Wiggins na torze olimpijskim w Londynie ustanowił rekord świata w jeździe godzinnej z wynikiem 54 km i 526 m.

  28 grudnia 2016 ogłosił zakończenie kariery sportowej.

  96. edycja Tour de France odbywała się od 4 lipca do 26 lipca 2009. Trasa, największego kolarskiego wyścigu, rozpoczęła się w Monako piętnastokilometrową jazdą indywidualną na czas. Część trasy tego etapu przebiegała przez tor wyścigowy Circuit de Monaco. Drugi etap również rozpoczął się w Księstwie Monako, jednak dalsza jego część przebiegała przez Francję.69. edycja wyścigu kolarskiego Paryż-Nicea odbyła się w dniach od 6 do 13 marca 2011 roku. Liczyła osiem etapów, o łącznym dystansie 1307 km. Wyścig ten zaliczany był do rankingu światowym UCI World Tour 2011. Tegorocznym zwycięzcą wyścigu ku słońcu został niemiecki kolarz Tony Martin wyprzedzając o trzydzieści sześć sekund swego rodaka Andreasa Klödena, i o czterdzieści jeden sekund Brytyjczyka Bradleya Wigginsa.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  28 kwietnia jest 118. (w latach przestępnych 119.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 247 dni.
  Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).
  93. edycja Giro d’Italia odbyła się od 8 do 30 maja 2010. Trasa włoskiego kolarskiego wyścigu, rozpoczęła się w Amsterdamie nieco ponad ośmiokilometrową jazdą indywidualną na czas i przebiegała w południowej części stolicy Holandii. Meta pierwszego etapu wyznaczona była w pobliżu Stadionu Olimpijskiego. Kolejne dwa etapy również odbywały się w Holandii, po czym od czwartego etapu rozpoczęto starty na włoskiej ziemi.
  99. edycja Tour de France odbyła się w dniach od 30 czerwca do 22 lipca 2012. Trasa największego kolarskiego wyścigu rozpoczęła się w belgijskim Liège sześciokilometrowym prologiem (jazdą indywidualną na czas).
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Critérium du Dauphiné (do 2009 Critérium du Dauphiné Libéré) – wyścig etapowy zaliczany obok Tour de Suisse do najważniejszych sprawdzianów przed Tour de France. Jest to wymagająca, trwająca około tygodnia (zazwyczaj 8 dni) impreza rozgrywana w pierwszej połowie czerwca, przeważnie na terenach francuskich Alp i Prowansji. Obok prologu, w harmonogramie wyścigu znajduje się również górska czasówka, która należy do trudniejszych odcinków całego wyścigu. Najcięższe etapy wyścigu bardzo często pokrywają się z trasą późniejszego Tour de France. Z reguły więc, najwyżej sklasyfikowani zawodnicy są postrzegani jako potencjalni faworyci w TdF. Najlepszym przykładem takiej sytuacji był Lance Armstrong, który traktował Dauphiné jako ostateczny sprawdzian formy przed Wielką Pętlą. Armstrong wygrywając dwukrotnie wyścig pokazywał swoją wysoką formę, którą przekładał na zwycięstwo w odbywającym się w lipcu wyścigu Dookoła Francji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.