• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bracia Marx

  Przeczytaj także...
  Migracja, emigracja, imigracja – wędrówka ludności mająca na celu zmianę miejsca pobytu. Przemieszczanie się ludności jest całkowicie naturalnym zjawiskiem i występowało we wszystkich czasach. Nasilenie się migracji może nastąpić m.in. z przyczyn złej sytuacji gospodarczej w miejscu zamieszkania (migracje ekonomiczne) lub sytuacji politycznej nie odpowiadającej migrującym (migracje polityczne).Małpi interes (ang. Monkey Business) - amerykański film komediowy z 1931 roku. W rolach głównych wystąpiła grupa aktorów, znanych jako Bracia Marx.
  Paramount Pictures Corporation - amerykańska wytwórnia filmowa założona 8 maja 1912 roku przez Adolpha Zukora, zajmująca się produkcją i dystrybucją filmów, mająca swą siedzibę w Hollywood. Jest ona drugą najstarszą działającą wytwórnią w USA (zaraz po Universal Pictures). Większość jej udziałów posiada dziś korporacja Viacom.
  Bracia Marx z rodzicami, 1915
  Trzej bracia Marx w 1948. Od lewej: Chico, Groucho (na fotelu) i Harpo
  Reklama w gazecie, przedstawienia Fun in High School (1911)

  Bracia Marx (Marx Brothers) – rodzeństwo aktorów teatralnych i filmowych:

  Kokos właściwy, palma kokosowa (Cocos nucifera L.) – jedyny gatunek z monotypowego rodzaju kokos (Cocos L.), należącego do rodziny arekowatych.Noc w operze (A Night at the Opera) – amerykańska komedia muzyczna z 1935 roku w reżyserii Sama Wooda, z braćmi Marx w rolach głównych. Był to pierwszy filmowy występ braci w składzie trzyosobowym, po tym jak Zeppo Marx opuścił rodzinny kwartet. Był to również pierwszy film zrealizowany przez nich po rozstaniu z Paramount Pictures i przejściu do Metro-Goldwyn-Mayer.
  1. Leonard Marx znany jako Chico (22 marca 188711 października 1961)
  2. Adolph Arthur Marx znany jako Harpo (23 listopada 188828 września 1964)
  3. Julius Henry Marx znany jako Groucho (2 października 189019 sierpnia 1977)
  4. Milton Marx znany jako Gummo (23 października 189221 kwietnia 1977)
  5. Herbert Marx znany jako Zeppo (25 lutego 190129 listopada 1979),

  zaś rodzice to Sam Marx (ur. 1859, zm. 1933) z Alzacji i Minnie Schönberg (ur. 1864, zm. 1929) emigrantka niemiecka z Dornum.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).23 października jest 296. (w latach przestępnych 297.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 69 dni.

  Pierwszy brat Manfred (urodzony w 1885) zmarł w dzieciństwie.

  Kariera artystyczna[]

  Karierę artystyczną zaczęli od występów w wodewilach, gdzie już wcześniej zdobył sławę ich wuj Al Shean (Gallagher and Shean).

  Pierwszym z braci, który pojawił się w 1905 na scenie był Groucho. Do niego dołączył w 1907 Gummo, z którym razem występowali jako dwójka z trójki śpiewaków grupy „The Three Nightingales” (ang. Trzy słowiki). Trzecim członkiem grupy była nieznana dziś dziewczyna, po odejściu której w 1908 razem z braćmi zaczął występować Harpo. Razem z nim do grupy, która zmieniła nazwę na „The Four Nightingales” (ang. Cztery słowiki) dołączył Lou Levy. Grupa rozszerzyła się w 1910 o następne dwie osoby: ich matkę Minnie i ciotkę Hannah, a także zmieniła nazwę na „The Six Mascots” (ang. Sześć maskotek).

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.11 października jest 284. (w latach przestępnych 285.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 81 dni.

  Zaczęli wzbogacać stopniowo występy o elementy komediowe, wcielając się w charakterystyczne dla nich później role. Na twarzy Groucha pojawiły się namalowane wąsy, Chico zaczął mówić z włoskim akcentem, a Harpo przestał mówić.

  Pseudonimy artystyczne wymyślone przez Arta Fishera podczas partyjki pokera rozgrywanej z nimi:

  1. Chico od uganiania się za kobietami (pierwotnie Chick-o)
  2. Harpo od harfy (ang. Harp), na której grywał w prawie każdym filmie
  3. Groucho od torby gaduły, zrzędy (ang. Grouch-bag), w której nosił pieniądze
  4. Gummo prawdopodobnie od gumowych butów, które nosił
  5. Zeppo od szympansa, gwiazdy (Mr. Zippo the Chimpanzee) nadany później przez braci w związku z gimnastykowaniem się, ale ponieważ nie brzmiał on najlepiej zmienili na Zeppo (początkowo bez pseudonimu)

  Gummo wystąpił z grupy w 1918, a jego miejsce zajął Zeppo.

  Alzacja (fr. Alsace, niem. Elsass, al. Elsàss) – kraina historyczna i region administracyjny we Francji, położony w północno-wschodniej części kraju nad Renem. Składa się z dwóch departamentów: Dolny Ren na północy oraz Górny Ren na południu. Historyczna Alzacja obejmowała jeszcze niewielki obszar wokół miasta Belfort, który obecnie tworzy departament Territoire-de-Belfort.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Po raz pierwszy na Broadwayu pojawili się 19 maja 1924 w sztuce p. t. „I’ll Say She Is”, a półtora roku później 8 grudnia 1925 wystawili kolejną „The Cocoanuts”. W trakcie wystawiania następnej sztuki („Animal Crackers”) podpisali kontrakt z wytwórnią Paramount na realizację filmowej wersji „The Coconauts”. W ciągu trzech kolejnych lat wyprodukowali dla Paramount jeszcze trzy filmy „Monkey Business”, „Horse Feathers” i „Duck Soup”. Ten Amerykański Instytut Filmowy umieścił na liście „100 YEARS...100 MOVIES” (100 lat ... 100 filmów).

  Kacza Zupa (ang. Duck Soup) – amerykański film komediowy z 1933 roku. W rolach głównych wystąpiła grupa aktorów, znana jako bracia Marx.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Po wygaśnięciu umowy z Paramountem w 1934 podpisali nową, tym razem z MGM, jednak już bez Zeppa, który zrezygnował z kariery aktorskiej. Po nakręceniu 5 filmów dla MGM postanowili zakończyć współpracę i nakręcili film, który miał być ich ostatnim wspólnym „The Big Store”. Po nakręceniu go przez pewien czas pracowali nad własnymi karierami. Jednak po kilku latach nakręcili wspólnie jeszcze dwa filmy „A Night in Casablanca” i „Love Happy”.

  Dzień na wyścigach (ang. A Day at the Races) - komedia pure nonsense w reżyserii Sama Wooda z 1937 roku. W rolach głównych występują Bracia Marx (Groucho, Chico i Harpo).Broadway, teatr broadwayowski jest popularnym określeniem przemysłu rozrywkowego (sztuk teatralnych lub musicali) zlokalizowanych na Manhattanie w Nowym Jorku wzdłuż ulicy Broadway (w tzw. Theatre District) oraz w Lincoln Center. Wraz z londyńskim West Endem, Broadway jest traktowany jako wiodący ośrodek sztuki teatralnej świata anglojęzycznego.

  Filmografia[]

  Filmy z Chico, Harpo, Groucho i Zeppo:

 • Humor Risk (1921) – zaginął
 • Orzechy kokosowe (The Cocoanuts, 1929)
 • Sucharki w kształcie zwierząt (Animal Crackers, 1930)
 • Małpi interes (Monkey Business, 1931)
 • Końskie pióra (Horse Feathers, 1932)
 • Kacza zupa (Duck Soup, 1933)
 • Filmy z Chico, Harpo i Groucho:

 • Noc w operze (A Night at the Opera, 1935)
 • Dzień na wyścigach (A Day at the Races, 1937)
 • Panika w hotelu (Room Service, 1938)
 • W cyrku (At the Circus, 1939)
 • Bracia Marx na Dzikim Zachodzie (Go West, 1940)
 • Dom towarowy (The Big Store, 1941)
 • Noc w Casablance (A Night in Casablanca, 1946)
 • Love Happy (1950)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Bracia Marx w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Zeppo Marx w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Zeppo Marx w bazie filmweb.pl
 • strona (w j. angielskim) poświęcona Braciom Marx
 • strona (w j. polskim) poświęcona Braciom Marx
 • Bracia Marx na Dzikim Zachodzie (ang. Go West) – amerykański film komediowy z 1940 roku. W rolach głównych wystąpiła grupa aktorów, znanych jako Bracia Marx.Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  2 października jest 275. (w latach przestępnych 276.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 90 dni.
  Teatr – rodzaj sztuki widowiskowej, w której aktor lub grupa aktorów na żywo daje przedstawienie dla zgromadzonej publiczności. Terminem teatr określa się też sam spektakl teatralny lub też budynek, w którym jest grany.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama