• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bovec

  Przeczytaj także...
  Kolejny, po renesansie, styl w architekturze nowożytnej nazywany jest barokiem. Wyodrębniony został w latach późniejszych, bowiem twórcy żyjący w tym okresie uważali się raczej za kontynuatorów renesansu. Kierunek ukształtował się w Rzymie z odmiany późnego renesansu nazywanej stylem dekoracyjnym (tzw. barok rzymski). Umowny czas trwania baroku to okres od połowy XVI do połowy XVIII wieku. Socza (słoweń. Soča, wł. Isonzo) – rzeka przepływająca przez Włochy i Słowenię, wypływa z Alp Julijskich i uchodzi do Zatoki Weneckiej koło Monfalcone. Długość – około 140 km. Nad Soczą leżą Kobarid i Nova Gorica po stronie słoweńskiej oraz Gorycja i Monfalcone po stronie włoskiej.
  Kod lotniska ICAO – powszechnie używana nazwa czteroliterowego tzw. wskaźnika lokalizacji (ang. Location Indicator), stanowiącego element dużego systemu adresowego używanego przez służby ruchu lotniczego, linie lotnicze itp. w tak zwanej stałej sieci łączności lotniczej (AFTN). Zostały one wprowadzone przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization, ICAO).

  Bovec (wł. Plezzo, niem. Flitsch, friulski Plèz) – miasto w Słowenii,w regionie Primorska, u zbiegu rzek Socza i Koritnica. Administracyjne centrum gminy Bovec. Ośrodek sportów zimowych w Alpach Julijskich.

  W miasteczku nie ma nazw ulic, nazwę nosi jedynie główny plac miasta Trg golobarskih žrtev, pozostałe adresy tworzone są od nazw dawnych przysiółków: Rupa, Ledina, Kaninska Vas, Mala Vas, Brdo, Dvor.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwsze ślady osadnictwa na terenie miasta pochodzą z epoki żelaza. W okresie rzymskim przez miasteczko prowadziła droga przez przełęcz Predel, z Akwileji do prowincji Noricum. Miasto po raz pierwszy wzmiankowane w 1174. W okresie wojen napoleońskich stało na drodze przemarszu wojsk napoleońskich przez przełęcz Predel. W trakcie I wojny światowej znajdowało się w latach 1915–1917 na linii frontu. Po 1918, w wyniku układu w Rapallo, Bovec znalazło się w granicach Włoch. Podczas II wojny światowej, w latach 1943–1945, zajmowane przez Niemcy, po zakończeniu walk znalazło się w brytyjsko-amerykańskiej strefie okupacyjnej. W 1976 zniszczone przez trzęsienie ziemi.

  26 kwietnia jest 116. (w latach przestępnych 117.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 249 dni. W architekturze łuk triumfalny – budowla w kształcie monumentalnej, wolno stojącej bramy stawiana dla upamiętnienia ważnej osoby lub uczczenia ważnego wydarzenia, zwykle zwycięstwa militarnego. Przejście pod łukiem triumfalnym autora lub autorów zwycięstwa było punktem kulminacyjnym pochodu triumfalnego. Pierwsze łuki triumfalne powstawały w starożytnym Rzymie (prekursorem były ozdobne bramy budowane przez Etrusków), później ten typ budowli był wznoszony w innych krajach i epokach historycznych.

  Atrakcje turystyczne[ | edytuj kod]

  W miasteczku znajdują się:

 • kościół św Ulryka z dzwonnicą – pierwotnie romański z 1192, przebudowany na barokowy w 1720, a następnie na neoromański w 1860; w kościele zachowane są detale gotyckie (portale, łuk triumfalny) oraz barokowy ołtarz z czerwonego marmuru
 • zbiorowa mogiła partyzantów poległych 26 kwietnia 1943 podczas bitwy na przełęczy Golobar (największej bitwy partyzanckiej w Jugosławii podczas II wojny światowej).
 • W okolicach miasteczka, na rzece Socza, były kręcone ujęcia do filmu Opowieści z Narnii: Książę Kaspian.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Portal – architektoniczne, ozdobne obramienie drzwi wejściowych w kościołach, pałacach, ratuszach, bogatszych kamienicach, czasami także drzwi wewnętrznych.

  Transport[ | edytuj kod]

  W miasteczku znajduje się lotnisko turystyczne z trawiastym pasem startowym, oznaczone kodem ICAO – LJBO. Do miasteczka można dojechać drogą 203 oraz 206.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bovec (ang.). Statistični urad Republike Slovenije. [dostęp 2015-10-02].
  2. Magdalena Dobrzańska-Bzowska, Krzysztof Bzowski: Słowenia. Słoneczna strona Alp. Przewodnik.. Kraków: Bezdroża, 2010, s. 104-107. ISBN 978-83-7661-081-8.
  3. History of Bovec (ang.). Strona miasta Bovec. [dostęp 2015-10-03].
  4. TREATY BETWEEN THE KINGDOM OF ITALY AND THE KINGDOM OF THE SERBS, CROATS AND SLOVENES SIGNED AT RAPALLO, NOVEMBER 12, 1920 (ang.). [dostęp 2015-10-03].
  5. Church of St. Ulrich (ang.). [dostęp 2015-10-03].
  6. Monument to the soldiers of the Battle of Golobar. slovenia.info. [dostęp 2015-10-03].
  7. Fiona Campbell: The Chronicles of Narnia: Prince Caspian - film sets where myth and reality collide. 2008-06-24. [dostęp 2015-10-03].
  8. Basic data (ang.). Bovec airfield. [dostęp 2015-10-03].
  Język friulski a. friulański a. furlański – jeden z języków retoromańskich, największy pod względem liczby mówiących.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gotyk – styl w architekturze i innych dziedzinach sztuk plastycznych (rzeźbie, malarstwie i sztuce sepulkralnej), który powstał i rozwinął się w połowie XII wieku we Francji (Anglosasi uważają, że w Anglii) i swoim zasięgiem objął zachodniochrześcijańską Europę.
  Primorska (słoweń. Primorska, wł. Litorale, niem. Küstenland) − region geograficzny w zachodniej Słowenii, przy granicy z Włochami, słoweńska część dawnego Pobrzeża Austriackiego; złożony z Goriški i słoweńskiej części Istrii. Głównymi ośrodkami są miasta Nova Gorica i Koper.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Architektura romańska rozwijała się w X-XIII wieku w nowo powstających, samodzielnych krajach Europy. Termin "romańska" został wprowadzony dopiero w XIX wieku, naprzód w filologii dla określenia grupy języków wywodzących się z łaciny, później dla sztuki i architektury powstałej po ponownym zainteresowaniu się sztuką starożytnego Rzymu. Okres trwania architektury romańskiej jest umowny i przyjmowany różnie w poszczególnych państwach. Najtrudniej jest określić moment przejścia od architektury wczesnego chrześcijaństwa do romańskiej we Włoszech. Przyjmuje się, że pod tym względem Francja i Niemcy wyprzedziły Włochy. Tak samo mało precyzyjnie określa się moment zakończenia epoki romańskiej. Najwcześniej, bo już w połowie XII wieku, od tego stylu odeszli budowniczowie we Francji, w innych krajach Europy okres romański trwał jeszcze przez prawie cały wiek.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Noricum - prowincja rzymska położona na południe od Dunaju na terenach dzisiejszej Styrii i Karyntii. Nazwa pochodzi od celtyckiego królestwa Noricum, które zostało podbite przez Rzymian w 16 p.n.e.. Około 40 r. n.e. cesarz Klaudiusz nadał tym ziemiom status prowincji. Stolicą prowincji zostało Virunum. Cesarz Dioklecjan podzielił prowincję na Noricum Ripense i Noricum Mediterraneum, gdzie stacjonował legion Legio I Noricorum
  Bitwy nad Isonzo (Soczą) miały miejsce w latach 1915-17 we wschodniej części frontu włoskiego. Stoczono wtedy dwanaście bitew w dolinie rzeki Isonzo (słoweń. Socza, Soča).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.