• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bourtange

  Przeczytaj także...
  Twierdza Bourtange - twierdza gwiazda w holenderskiej miejscowości Bourtange, w prowincji Groningen. Został zbudowany w 1593 r. na zlecenie Wilhelma I Orańskiego. Powstał w celu kontroli jedynej drogi pomiędzy Niemcami a Groningen, które w tym czasie było okupowane przez Hiszpanów. Po przebyciu jego ostatniej bitwy w 1672 r. forteca wciąż służyła jako element obrony granicy z Niemcami do roku 1851 r., kiedy została przekształcona w wieś. Obecnie twierdza służy jako obiekt turystyczny.Drenthe (nid. Provincie Drenthe) – prowincja w północno-wschodniej Holandii ze stolicą w Assen. Graniczy z Overijssel na południu, Fryzją na zachodzie, Groningen na północy i z Niemcami (powiaty Emsland i Grafschaft Bentheim) na wschodzie.
  Wilhelm I Orański z przydomkiem Niemy, Cichy lub Milczący (ur. 24 kwietnia 1533 w Dillenburgu, zm. 10 lipca 1584 w Delft) – hrabia Nassau, książę Oranii od 1544, stadhouder prowincji Niderlandów od 1572.

  Bourtange – wieś w Holandii, w prowincji Groningen, w gminie Vlagtwedde.

  Twierdza Bourtange została zbudowana podczas wojny osiemdziesięcioletniej (1568-1648), gdyż Wilhelm I Orański chciał kontrolować jedyną drogę pomiędzy Niemcami a Groningen, które znajdowało się w rękach Hiszpanów. Szlak ten prowadził piaskowym wałem przez bagna. Około roku 1580 Bourtange stało się częścią fortyfikacji na granicy pomiędzy trzema prowincjami północnymi (Groningen, Fryzja, Drenthe) a Niemcami.

  Wojna osiemdziesięcioletnia 1568-1648 to konflikt, w którym Niderlandy walczyły o wyzwolenie spod panowania hiszpańskiego. Wraz z końcem wojny nastąpiło wyjście Niderlandów z Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego.Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.

  Miejscowość była siedzibą oddzielnej gminy do 1851 r.

  Bibliografia[edytuj kod]

 • Ad van der Meer, Onno Boonstra: Repertorium van Nederlandse gemeenten vanaf 1812 waaraan toegevoegd de Amsterdamse code.. 2011. ISBN 90-6984-501-6. [dostęp 2015-12-12].
 • Vesting Bourtange • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.