• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bounty Killer  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  My Xperience - album jamajskiego wykonawcy dancehall Bounty Killera, wydany 17 września 1996 roku nakładem VP Records. Na albumie można usłyszeć m.in Busta Rhymesa, Junior Reida i Raekwona.Swizz Beatz, a właściwie Kasseem Dean (ur. 30 sierpnia 1978 w Nowym Jorku) – nowojorski producent/raper; mający korzenie afrykańskie, amerykańskie, jamajskie i portorykańskie. Pierwsze produkcje osiągały sławę dzięki eksperymentalnym samplom (podobno wbrew pozorom nie zabierało mu to więcej niż 10-15 minut).

  Bounty Killer, właściwie Rodney Basil Price (ur. 12 czerwca 1972 w Kingston) – jamajski muzyk reggae, dancehall i didżej. Założyciel grupy The Alliance.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Dzieciństwo i początek kariery[ | edytuj kod]

  Price urodził się w Kingston na Jamajce, ale szybko przeprowadził się do Riverton City wraz z matką i ośmiorgiem rodzeństwa. Jego ojciec prowadził wytwórnię Black Scorpio i tak Price jako nastolatek rozpoczął swoją karierę jako didżej sound system. W wieku 14 lat został postrzelony podczas walki dwóch rywalizujących ze sobą partii politycznych, a podczas rekonwalescencji w szpitalu przyjął pseudonim Bounty Killer.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Didżej lub DJ, dyskdżokej (ang. Disc Jockey – Dee Jay) – osoba zajmująca się dobieraniem oraz odtwarzaniem i miksowaniem muzyki na żywo w celu rozbawienia publiczności. DJ najczęściej stara się stworzyć płynność muzyczną w swoim występie, łącząc ze sobą różne utwory muzyczne, a nawet dodając efekty dźwiękowe, sample, utwory typu acapella. DJ-e turntabliści posługują się także skreczem.

  1990 – 2000[ | edytuj kod]

  Na początku lat 90. Bounty Killer został zaproszony przez swojego przyjaciela Boom Dandymite do współpracy z producentem King'iem Jammy'm. Price ostatecznie nagrał album na wiosnę 1992. Jednym z pierwszych utworów był "Coppershot", którego Jammy nie zezwolił wydać ze względu na jego tekstu gloryfikujące Gun Culture. Brat Jammy'ego, Uncle T wydał singiel jako swój, który stał się hitem jamajce i szybko został zauważony przez nowojorskiego rapera Johnny'ego Wonder'a.

  Raper, MC – muzyk wykonujący muzykę rap. Muzyka ta jest elementem kultury hip-hop. Pierwsi raperzy zaczęli pojawiać się już w latach siedemdziesiątych w Nowym Jorku, USA. Pionierem gatunku jest DJ pochodzący z Jamajki Clive Campbell znany też jako Kool Herc.Kingston – stolica i największe miasto Jamajki położona w jej południowej części nad Morzem Karaibskim. Ważny port morski i międzynarodowy port lotniczy. Miasto jest też najważniejszym ośrodkiem przemysłowym wyspy (przemysł paliwowy, włókienniczy, chemiczny oraz spożywczy).

  W 1993 roku Bounty Killer wziął udział w corocznym festiwalu Sting, który odbył się dzień przed Bożym Narodzeniem. On i piosenkarz Merciless wdali się bójkę podczas Festiwalu Sting w 1997 roku. Trafił również na pierwsze strony gazet w całej jamajce po tym jak oskarżył Beenie Mana o kradzież jego tekstów

  W połowie lat 90. Price nagrał takie utwory jak "Defend the Poor", "Mama", "Book, Book, Book", "Babylon System" i "Down in the Ghetto", dzięki którym stał się popularny nie tylko na Jamajce ale też w USA i całej Europie, co pozwoliło mu nagrywać z takimi artystami jak Busta Rhymes, Masta Killa, The Fugees, Wyclef Jean, Capone-N-Noreaga, Swizz Beatz czy AZ. Nagrywał również z takimi grupami jak Wu-Tang Clan czy Mobb Deep.

  Sting, właśc. Gordon Matthew Sumner (ur. 2 października 1951 w Wallsend) – brytyjski muzyk, kompozytor i wokalista, odznaczony tytułem komandora Orderu Imperium Brytyjskiego. Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku lider, główny kompozytor i gitarzysta basowy grupy muzycznej The Police.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  2000 – teraz[ | edytuj kod]

  W 2001 roku współpracował z No Doubt, z którym wydał singiel "Hey Baby". W 2002 roku wydał albumy Ghetto Dictionary Volume I: Art of War i Ghetto Dictionary Volume II: Mystery, które zostały nominowane do nagrody grammy.

  W 2006 podpisał kontrakt z VP Records i jeszcze w tym samym roku wydał kompilacyjny album Nah No Mercy – The Warlord Scrolls, który miał na celu wypromować młodych artystów takich jak Vybz Kartel, Mavado i Elephant Man, którzy zostali nowymi członkami The Alliance.

  Życie osobiste[ | edytuj kod]

  Bounty Killer został dwa razy aresztowany na dorocznym Reggae Sumfest, lecz wyszedł na wolność za kaucją. W 2001 roku za sprzeczkę z innym artystą został aresztowany i oskarżony w 2008 roku.

  Kaucja (łac. cautio – środek ostrożności, rozwaga) - pewna suma pieniędzy (może też być hipoteka, weksel lub zastaw), której zadaniem jest zabezpieczenie roszczeń w przypadku niewywiązania się lub niedbałego wykonania umowy. Kaucja może być wykorzystana na pokrycie strat wynikłych z realizacji umowy.Mobb Deep - duet raperów, w którego skład wchodzą Havoc oraz Prodigy. Obydwaj pochodzą z Queensbridge w Nowym Jorku. Grupa została założona w 1992 roku. Stali się sławni w latach 90. za sprawą wydanego singla, "Shook Ones Pt. II".

  3 lutego 2009 został zatrzymany za nieprzepisową jazdę i odmowę podjęcia się badaniu alkomatem.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Jamajka (ang. Jamaica) – wyspa i państwo na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli, położone na południe od Kuby i na zachód od Haiti.
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.
  Dancehall – gatunek muzyczny wywodzący się z Jamajki, powstały pod koniec lat siedemdziesiątych z klasycznego reggae. Jest jednak od niej o wiele szybszy i żywszy, a "nawijacze" śpiewają do podkładów zwanych riddimami, granych przez selektorów. Najbardziej erotycznym rodzajem tańca do tej muzyki jest daggering.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.