• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Boundary Peak

  Przeczytaj także...
  Kordyliery – rozległy obszar o charakterze wyżynno-górskim w zachodniej części Ameryki Północnej. Rozciągłość południkowa łańcucha to około 8 000 km, od Cieśniny Beringa na północy po Kanał Panamski na południu. Szerokość dochodzi do 1 700 km. Najwyższym szczytem jest McKinley (6194 m n.p.m.). Te góry fałdowe mają duży wpływ na klimat, florę i faunę, gospodarkę i rozmieszczenie ludności w Ameryce Północnej, ponieważ hamują masy wilgotnego powietrza napływające z zachodu, co prowadzi do obniżenia rocznej sumy opadów w centralnej części Ameryki. Powstały w orogenezie alpejskiej.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Hrabstwo Esmeralda – hrabstwo w południowo-zachodniej części stanu Nevada. Gęstość zaludnienia wynosi ok. 0,1 osoby na km². Stolicą jest Goldfield.

  Boundary Peak – szczyt w Stanach Zjednoczonych, w paśmie górskim White Mountains (część Kordylierów), w zachodniej części stanu Nevada, najwyższe wzniesienie tego stanu (4007 m n.p.m.). Leży na terenie hrabstwa Esmeralda, w obrębie lasu narodowego Inyo, niecały kilometr od granicy kalifornijskiej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Boundary Peak (ang.). Geographic Names Information System (GNIS). [dostęp 2020-02-06].
  2. Boundary Peak (ang.). Britannica.com. [dostęp 2020-02-06].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.789 sek.