• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Boulevard Monja Joana - Toliara

  Przeczytaj także...
  Ulica – droga wytyczona i zbudowana na obszarze zurbanizowanym (głównie w mieście, ale także w osadzie oraz czasem na wsi), której współcześnie zazwyczaj nadaje się oficjalnie urzędową nazwę własną.Joseph Simone Gallieni (ur. 24 kwietnia 1848 Saint-Béat w departamencie Górna Garonna - zm. 27 maja 1916 w Wersalu), francuski generał, w 1921 roku mianowany pośmiertnie marszałkiem Francji.
  Route nationale 6 – droga krajowa na Madagaskarze o długości 706 km. Droga prowadzi z Antsiranana do Ambondromamy i przechodzi przez 2 regiony: Diana i Sofia. Droga została utwardzona w 1992.
  .mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}

  Boulevard Monja Joana, daw. Boulevard Gallieni – główna ulica Toliary na Madagaskarze.

  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej. Toliara (do 1979 Tuléar) – miasto w południowo-zachodnim Madagaskarze, ośrodek administracyjny prowincji Toliara, port nad Kanałem Mozambickim. Około 128 tys. mieszkańców.

  Historia[ | edytuj kod]

  Do 1999 roku ulica nosiła nazwę Boulevard Gallieni na cześć Josepha Simone'a Gallieni, francuskiego generała. W 1999 nazwę ulicy zmieniono na obecną, nadaną na cześć Monja Joana, malgaskiego polityka, twórcy partii Madagasikara otronin'ny Malagasy (dosł. Madagaskar dla Malgaszy), który osiadł w Toliarze w 1955, a żył w latach 1910-1994. W 1999 postawiono przy ulicy pomnik w formie popiersia upamiętniający tę postać.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Ulica ta zaczyna się przy porcie w Toliarze, u zbiegu z drogą krajową N6, a kończy przy skrzyżowaniu z wylotową drogą N7, prowadzącą do Antananarywy, stolicy kraju. Przy ulicy znajdują się liczne hotele, kino, poczta, szkoła oraz technikum.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Paesaggio. [dostęp 2013-12-13].
  2. Bd. Monja Jaona. [dostęp 2013-12-13].
  3. Boulevard Gallieni, Toliara na: Google Maps. [dostęp 2013-12-13].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.