• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bot społeczny - program

  Przeczytaj także...
  Donald Franciszek Tusk (ur. 22 kwietnia 1957 w Gdańsku) – polski polityk, od 2007 prezes Rady Ministrów, w 2014 nominowany do objęcia stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej (od 1 grudnia 2014).Twitter – darmowy serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania umożliwiającą użytkownikom wysyłanie oraz odczytywanie tak zwanych tweetów. Tweet to krótka, nieprzekraczająca 140 znaków wiadomość tekstowa wyświetlana na stronie użytkownika oraz dostarczana pozostałym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Serwis umożliwia również tagowanie (znak # przed słowem stanowiącym treść wpisu czyni je tagiem) oraz odpowiadanie użytkownikom (@nazwa_użytkownika: odpowiedź). Użytkownicy mogą dodawać krótkie wiadomości do swojego profilu z poziomu strony głównej serwisu, wysyłając SMS-y lub korzystając z zewnętrznych aplikacji.
  Syria (arab. سوريا / سورية, transk. Sūriyya), nazwa oficjalna: Syryjska Republika Arabska (arab. الجمهورية العربية السورية, transk. Al-Dżumhurijja al-Arabijja as-Surijja) – arabskie państwo na Bliskim Wschodzie, graniczące z Turcją (822 km), Irakiem (605 km), Jordanią (375 km), Libanem (375 km) i Izraelem (76 km).
  Bot społeczny stanowi system informatyczny i dodatkowo udaje ludzkie zachowanie

  Bot społeczny (program)program, który w informatyce społecznej dodatkowo jeszcze w kontaktach z ludźmi w coraz większym stopniu udaje ludzkie zachowanie.

  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Otwarty fundusz emerytalny (OFE) – w Polsce: osoba prawna stanowiąca odrębną masę majątkową, zarządzana i reprezentowana przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne (PTE), działający na podstawie ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 159, poz. 1667 (tekst jednolity)). Osoby należące do OFE posiadają jednostki rozrachunkowe zapisane na ich indywidualnych rachunkach prowadzonych przez OFE, których wartość jest wyceniana każdego dnia roboczego w oparciu o aktualną wartość rynkową aktywów OFE i sumę jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunkach prowadzonych przez dane OFE. OFE inwestuje posiadane środki w instrumenty finansowe dopuszczone przez obowiązujące przepisy i w granicach dopuszczonych limitów.

  Obecnie najbardziej słynne w Internecie boty społeczne to:

  Bot – program wykonujący pewne czynności w zastępstwie człowieka. Czasem jego funkcją jest udawanie ludzkiego zachowania.Spam – niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne. Najbardziej rozpowszechniony jest spam za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz w Usenecie. Część użytkowników doświadcza także spamu w komunikatorach (np. ICQ czy Gadu-Gadu). Zwykle (choć nie zawsze) jest wysyłany masowo.
 • boty osobowe - mają imię i nazwisko, sztucznie stworzony życiorys, rodziny i zdjęcia, piszą krótkie wypowiedzi jak np. Carina Santos, bot który w serwisie społecznościowym Twitter udawał brazylijską dziennikarkę i w ciągu dwóch lat (2011-13) opublikował ponad 25 tys. wpisów. Jego wpływ na społeczność Twittera jedna z wyspecjalizowanych agencji porównywała do pozycji jaką ma np. Dalajlama lub Barack Obama. Bot ten był dziełem naukowców z Universidade Federal de Ouro Preto. Miłośniczkę joggingu (@Trackgirl) na Twitterze udawał bot, którego autorem był amerykański informatyk Greg Marra. Bot ten był tak dobry, że jak po ośmiu miesiącach ogłosił skręcenie kostki to zewsząd posypały się wyrazy współczucia i pytania o przebieg leczenia. Gdy pewien popularny serwis randkowy oczyścił bazę danych z wszelkich botów to o 15% spadła również aktywność żywych członków portalu.
 • boty bezosobowe bierne (obserwatorzy) - według ekspertów przynajmniej jedna trzecia z 35 mln osób obserwujących profil obecnego prezydenta USA na Twitterze to boty.
 • boty bezosobowe aktywne - latem roku 2013 polskie serwisy internetowe zalały bliźniaczo podobne komentarze krytykujące OFE i popierające rządowe propozycje zmian w systemie emerytalnym. Podejrzenie o zainspirowanie akcji i zastosowanie automatów padło na gabinet Donalda Tuska. Podobne automaty mają za zadanie podbić notowania właściciela lub osłabić notowania przeciwnika politycznego, jak podczas ostatnich wyborów do rosyjskiej Dumy Państwowej, gdzie masowo pojawiły się w Internecie ataki na antykremlowskich aktywistów lub podczas ubiegłorocznych wyborów w Meksyku, gdzie Partia Rewolucyjno-Instytucjonalna masowo zasypywała Twitter identycznymi wpisami i filtry blokowały tagi identyfikując wpisy przeciwników jako spam. O podobne działania oskarża się też władze Syrii. Użytkownicy komunikatora GG znają infobota spod numeru 100, który reaguje na podstawowe zaczepki i np. podaje prognozę pogody.
 • Przypisy

  1. huffingtonpost [1]
  2. dailydot [2]
  3. polityka 36/2013 [3]
  4. polityka 36/2013 [4]

  Bibliografia[]

 • Batorski, D., M. Marody i A. Nowak (red. nauk.), 2006. Społeczna przestrzeń internetu. Warszawa: Academica.
 • Jonak, Ł., Mazurek, P., Olcoń. M., Przybylska, A., Tarkowski, A., Zając, J. 2006 Re: internet - społeczne aspekty medium. Polskie konteksty i interpretacje. Warszawa: WAiP.
 • Kurczewski, J. (red.), 2006. Wielka sieć. E-seje z socjologii Internetu. Warszawa: Trio.
 • Haber, L., Niezgoda, M. (red.), 2006. Społeczeństwo informacyjne. Aspekty funkcjonalne i dysfunkcjonalne. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Informatyka społeczna odnosi się do szeroko rozumianego związku pomiędzy informatycznymi technologiami komunikacyjnymi i światem społecznym. Z jednej strony przedmiotem zainteresowania badaczy jest wpływ informatycznych technologii komunikacyjnych na zmiany społeczne i psychologiczne wśród osób, które z nich korzystają. Z drugiej strony badany jest wpływ zjawisk społecznych na systemy informatyczne i komunikacyjne. Jedna z pierwszych definicji została stworzona przez Roba Klinga, założyciela Center for Social Informatics:  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.