• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Boston Consulting Group

  Przeczytaj także...
  Światowe Forum Ekonomiczne (ang. World Economic Forum, WEF) – szwajcarska fundacja non-profit znana z organizacji corocznej konferencji w Davos.Bruce Henderson (ur. w 1915 w Nashville w stanie Tennessee, zm. 20 lipca 1992 tamże) – amerykański teoretyk zarządzania, założyciel Boston Consulting Group, jednej z najbardziej prestiżowych firm konsultingowych na świecie. Henderson wraz ze współpracownikami stworzył: macierz wzrostu/udziału w rynku (zwaną macierzą BCG), pierwszą metodę analizy portfelowej, krzywą doświadczenia. Opracował też koncepcję segmentacji działalności.
  IESE Business School - szkoła podyplomowa dla menedżerów, utworzona jako część Uniwersytetu Nawarry. Jej budynki znajdują się w Barcelonie i w Madrycie. Jest jedną z najlepszych Szkół Biznesu na świecie w prowadzeniu programów MBA, Executive MBA (EMBA), Global Executive MBA (GEMBA) oraz Advanced Management Program (AMP). Oferuje również program Master of Research in Management (MRM) oraz studia doktoranckie w zarządzaniu przedsiębiorstwem.

  The Boston Consulting Group (BCG) jest międzynarodową firmą doradztwa strategicznego założoną w 1963 roku przez Bruce Hendersona, absolwenta Harvard Business School. Dzięki takim koncepcjom jak macierz BCG, krzywa uczenia się czy konkurencja w czasie, BCG jest uważane za jednego z liderów consultingu, którzy zrewolucjonizowali naukę zarządzania. Zatrudnia absolwentów najlepszych uczelni biznesowych i technicznych oraz programów MBA m.in. Harvard Business School, IESE, INSEAD czy London Business School. Od 2012 r. amerykański magazyn Fortune co roku uznaje BCG za liderów rankingu "100 best companies to work for". BCG jest partnerem World Economic Forum, konsultanci BCG doradzali organizatorom międzynarodowych regat Volvo Ocean Race oraz organizatorom Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Londynie w 2012 r.

  Harvard Business School – amerykańska szkoła zarządzania, będąca wydziałem Harvard University. Od wielu lat znajduje się w czołówce szkół biznesu na świecie. W 2006 roku w światowym rankingu studiów MBA Business Week znalazła się na czwartym miejscu. W rankingu USNews na rok 2007 zajęła pierwsze miejsce w kategorii studiów magisterskich z zakresu zarządzania.Macierz BCG – najstarsza, najbardziej znana, a zarazem najprostsza i w dalszym ciągu bardzo użyteczna metoda analizy portfelowej, oraz instrument controllingu strategicznego. Nazwa metody pochodzi od amerykańskiej firmy consultingowej Boston Consulting Group, która jako pierwsza zastosowała to narzędzie w 1969 roku.

  BCG na świecie[]

  Firma zatrudnia 6000 konsultantów, którzy pracują w 82 biurach w 46 krajach na świecie, doradzając wielu firmom z listy Fortune500. Prezesem BCG jest Richard Lesser. BCG publikuje analizy, opracowania i raporty z zakresu makroekonomii i międzynarodowych procesów gospodarczych, bankowości, telekomunikacji, energetyki i przemysłu, które publikuje na www.bcgperspectives.com. Na poziomie międzynarodowym BCG wspiera „Milenijne Cele Rozwoju” Organizacji Narodów Zjednoczonych (UN Millennium Development Goals), współpracuje ze Światowym Programem Żywnościowym ONZ (UN World Food Programme), organizacją Save the Children oraz Fundacją Billa i Melindy Gates.

  BCG w Polsce[]

  Biuro BCG w Warszawie działa od 1997 r., zatrudnia obecnie około 100 konsultantów, a kieruje nim Franciszek Hutten-Czapski wspierany przez grono partnerów, do którego należą Marcin Kotlarek, Jarosław Dmowski, Norbert Dworzyński, Robert Stanikowski, Marcin Jędrzejewski i Oktawian Zając. Z BCG w Polsce związani byli m.in. Wojciech Sobieraj, założyciel i prezes Alior Banku, Andrzej Klesyk, twórca internetowego banku Inteligo, były prezes PZU oraz Wojciech Sass, prezes Nationale-Nederlanden. Zespół BCG, we współpracy z Google, przygotował raport "Polska Internetowa", pierwsze opracowanie, które określiło jaką wartość internet wnosi do polskiej gospodarki. .

  Zobacz też[]

 • Macierz BCG
 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.046 sek.