Bosman 8 – ośmiobitowy mikrokomputer opracowany na Politechnice Gdańskiej w 1986 roku, a następnie produkowany w latach 1988-89 w Zakładzie Produkcji Doświadczalnej Sprzętu Elektronicznego w gdańskim Unimorze. Komputer współpracował z terminalem AN-2001 lub ANG-3001. Wyprodukowano tysiąc sztuk.
Komputer (z ang. computer od łac. computare – liczyć, sumować; dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.Interfejs tekstowy to interfejs użytkownika, w którym prezentowane informacje mają formę tekstu lub innych znaków wyświetlanych w trybie tekstowym. Użytkownik programu komputerowego z interfejsem tekstowym może wprowadzać polecenia z użyciem różnych urządzeń wejściowych, nie tylko z klawiatury, linia po linii, jak to ma miejsce w przypadku wiersza poleceń. Interfejs tekstowy mogą posiadać także aplikacje uruchamiane w trybie graficznym, zwykle w oknie które emuluje tryb tekstowy.
procesor: Z80A 3,5 MHz
RAM: 512 kB
ROM: 16 kB
napędy dyskietek w obudowie jednostki centralnej:
2 × 3” 2 × 200 kB, lub
1 × 5 1/4"
łącza: monitor, stacja, Centronics, V.24
dźwięk: 1 kanał, wbudowany głośnik
klawiatura: 78 klawiszy
obraz monochromatyczny:
80 × 25 znaków – tryb znakowy
512 × 256 punktów – tryb graficzny
monitory: Neptun 156, M4902, M4801
zasilanie: +5 V, +12 V, −12 V
Koncepcja komputera Bosman powstała na Politechnice Gdańskiej około 1984 roku. Kilka lat wcześniej, dla przemysłu okrętowego, zaprojektowano na uczelni terminal znakowy AN-2000, potem Unimor rozpoczął produkcję monitorów M156. W ten sposób narodził się pierwowzór "Bosmana". W zasadzie konstrukcyjnie (oraz nawet stylistycznie) był tym samym, co on, ale jego producentem nie był Unimor. W 1986 roku produkcję zaprojektowanej na PG maszyny rozpoczęło gdańskie przedsiębiorstwo Matex, zaś komputer nazwano ANC-4512. Firma wyprodukowała ok. 200 komputerów, po czym produkcja została przeniesiona do Unimoru.
System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.Procesor (ang. processor), także CPU (ang. Central Processing Unit) – urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.
System operacyjny: CPM/R (zgodny z CP/M 2.2); podstawowa część systemu zapisana w ROM-ie; programy usługowe na dyskietce.
Komputer ze stacją dysków w 1988 roku kosztował 1 300 000 zł.
Mikrokomputer Bosman 8, Instrukcja obsługi. Gdańskie Zakłady Elektroniczne Unitra Unimor. GZE 5112/87. (pol.)
Czy będziemy mieli polski mikrokomputer?. „Informatyka Komputery Systemy – dodatek do "Żołnierza Wolności"”. 10, s. 4, 1987. Warszawa: Wydawnictwo "Czasopisma Wojskowe". ISSN 0860-2794.
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Historia powstania mikrokomputera Bosman 8 na stornie https://polskiekomputery.pl

Politechnika Gdańska – państwowa uczelnia wyższa o profilu technicznym w Gdańsku. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 5. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 756. pośród wszystkich typów uczelni.Terminal (ang. terminal – końcówka) to urządzenie pozwalające człowiekowi na pracę z komputerem lub systemem komputerowym. Terminal musi posiadać urządzenie wejściowe do wprowadzania instrukcji oraz urządzenie wyjściowe do przekazywania informacji operatorowi. Terminal jest stacją sieci komputerowej lub w systemie (np. w Internecie), służącą do wprowadzania lub odczytywania danych.
Warto wiedzieć że... beta
Unimor (Gdańskie Zakłady Elektroniczne "Unimor") – polskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją telewizorów (seria odbiorników Neptun Siesta), komputera Bosman 8, sprzętu łączności montowanego na statkach oraz na potrzeby wojska.
Tryb graficzny – tryb pracy karty graficznej, w którym jest ona zdolna do zmiany własności każdego piksela, w przeciwieństwie do trybu tekstowego, gdzie modyfikowane mogą być sztywno określone pola pikseli.
8-bitowe – słowa, adresy i inne dane to takie informacje, które mieszczą się na 8 bitach pamięci, co jest równe jednemu oktetowi. 8-bitowe architektury CPU czy ALU są architekturami używającymi takiej właśnie wielkości rejestrów, szyny adresowej, szyny danych.
Mikrokomputer – komputer o niewielkich rozmiarach, z pojedynczym mikroprocesorem, pracujący oddzielnie lub jako jeden z elementów złożonego układu, np. komputer osobisty, laptop.
Neptun 156 - popularny polski monitor lat osiemdziesiątych XX wieku produkowany na podzespołach telewizora Neptun 150 przez Gdańskie Zakłady Elektroniczne "Unimor". Przewidziany do pracy z parametrami odświeżania telewizora (CGA) potrafił pracować z kartą graficzną Hercules (dla poprawy jakości wymagał drobnej modyfikacji).
ROM (ang. Read-Only Memory - pamięć tylko do odczytu) - rodzaj pamięci półprzewodnikowej urządzenia elektronicznego, w szczególności komputera, z której dane można tylko odczytywać, a zapis jest niemożliwy lub trwa długo może wymagać dodatkowych czynności lub sprzętu. W tego typu pamięciach przechowywane są dane, które muszą być zachowane, nawet jeśli urządzenie nie jest zasilane.
ANG-3001 – terminal produkowany w Polsce przez gdański Unimor w latach osiemdziesiątych, przeznaczony do współpracy z różnymi systemami komputerowymi, w tym między innymi stosowany wraz z komputerem Bosman 8. Był to terminal graficzny, bowiem umożliwiał pracę nie tylko w trybie tekstowym 25 wierszy (24 wiersze robocze + 1 wiersz komunikatów) na 80 znaków w wierszu, ale także w trybie graficznym 512x256 punktów (monochromatycznym). Terminal posiadał wbudowane wszystkie funkcje terminala alfanumerycznego AN-2001, oraz dodatkowe funkcje graficzne.