• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Borys Awruch

  Przeczytaj także...
  Drużynowe mistrzostwa świata w szachach – rozgrywany co cztery lata turniej, którego celem jest wyłonienie najlepszej narodowej drużyny szachowej na świecie.Władimir Burmakin, ros. Владимир Бурмакин (ur. 6 czerwca 1967) – rosyjski szachista, arcymistrz od 1994 roku.
  Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.

  Borys Awruch (ur. 8 stycznia 1978 w Karagandzie) – izraelski szachista pochodzenia kazachskiego, trener szachowy (FIDE Senior Trainer od 2012), arcymistrz od 1997 roku.

  Kariera szachowa[ | edytuj kod]

  W roku 1990 zdobył tytuł mistrza świata juniorów do lat 12. Od roku 1995 na arenie międzynarodowej reprezentuje barwy Izraela. W latach 1998–2008 wziął udział we wszystkich sześciu olimpiadach szachowych, zdobywając indywidualnie dwa medale: złoty (1998, za uzyskany wynik 8 pkt w 10 partiach na VI szachownicy) oraz brązowy (2006, na IV szachownicy). W roku 2005 wystąpił w narodowej ekipie na drużynowych mistrzostwach świata w Beer Szewie, zdobywając brązowy medal za osiągnięty wynik na IV szachownicy. Jest również czterokrotnym srebrnym medalistą drużynowych mistrzostw Europy: dwukrotnie drużynowym (2003, 2005) oraz dwukrotnie indywidualnym (2005, na IV szachownicy oraz za wynik rankingowy).

  Wijk aan Zee – miejscowość turystyczna w Holandii, na wybrzeżu Morza Północnego, w gminie Beverwijk, 20 km od Amsterdamu.System pucharowy (rozgrywki pucharowe) – sposób rozgrywania zawodów sportowych w dyscyplinach, w których rywalizacja polega na bezpośrednich pojedynkach między uczestnikami. Uczestnicy rozgrywają mecze (gry) pomiędzy sobą, po których zwycięzca kwalifikuje się do dalszych gier, pokonany odpada z rywalizacji. Ten sposób prowadzenia zmagań nazywany jest również systemem knock-out.

  Odniósł szereg sukcesów w turniejach międzynarodowych, zwyciężając bądź dzieląc I miejsca m.in. w Wijk aan Zee (2000, turniej B, wspólnie z Siergiejem Tiwiakowem i Aleksandrem Oniszczukiem), Biel/Bienne (2000, 2002, 2004 oraz 2006), Andorze (2001), Tel Awiwie (2002, mistrzostwa Izraela), Benidormie (2008, wspólnie z m.in. Władimirem Burmakinem) , Kopenhadze (2009, turniej Politiken Cup, wspólnie z Parimarjanem Negim) oraz Zurychu (2009, wspólnie z Ołeksandrem Areszczenko).

  Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.Ranking szachowy (elo) – metoda obliczania relatywnej siły gry szachistów w punktacji elo. Nazwa "elo" pochodzi od nazwiska Arpada Elo – amerykańskiego naukowca węgierskiego pochodzenia, którego prace ukształtowały szachowy system rankingowy oparty na naukowych podstawach.

  W roku 2001 wystąpił na rozegranych w Moskwie mistrzostwach świata systemem pucharowym, ale w I rundzie przegrał z Bartłomiejem Macieją i odpadł z dalszych rozgrywek.

  Najwyższy ranking w dotychczasowej karierze osiągnął 1 września 2009 r., z wynikiem 2668 punktów zajmował wówczas 60. miejsce na światowej liście FIDE.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • ChessBase Megabase 2008
 • Individual Calculations: Avrukh, Boris (ang.)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Borys Awruch – wybrane partie szachowe (ang.)
 • Borys Awruch – profil na stronie FIDE (ang.)
 • 37. Olimpiada szachowa 2006 (zarówno w konkurencji kobiet, jak i mężczyzn) rozegrana została w Turynie w dniach 20 maja – 4 czerwca 2006 r.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Olimpiada szachowa – międzynarodowy drużynowy turniej szachowy organizowany przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE) w cyklu dwuletnim od 1927 roku. W turnieju uczestniczą reprezentacje narodowe, nominowane przez narodowe związki szachowe zrzeszone w FIDE.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Kazachstan, Republika Kazachstanu (kaz. Қазақстан, Қазақстан Республикасы, trl. Ķazaķstan, Ķazaķstan Respublikasy, trb. Kazakstan, Kazakstan Respublikasy; ros. Казахстан, Республика Казахстан trl. Kazahstan, Respublika Kazahstan, trb. Kazachstan, Riespublika Kazachstan) – państwo leżące częściowo w Azji (88% powierzchni) i częściowo w Europie (12% powierzchni – tereny na zachód od rzeki Emba), powstałe w 1991 w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. Graniczy z następującymi państwami: Chinami (1460 km granicy), Kirgistanem (980 km), Turkmenistanem (380 km), Uzbekistanem (2300 km) oraz Federacją Rosyjską (6467 km). Łączna długość granic Kazachstanu wynosi 12 187 km. Kazachstan ma również dostęp do największego jeziora świata – Morza Kaspijskiego – na długości 2340 km.
  Benidorm – miasto w Hiszpanii na Costa Blanca położone 45 km na północny wschód od miasta Alicante, w prowincji Alicante, w regionie Walencja.
  Politiken Cup – główny turniej szachowego festiwalu Copenhagen Chess Festival, rozgrywanego od 1979 r. w Danii i sponsorowanego przez wydawany w Kopenhadze dziennik Politiken. W dotychczasowej historii tylko raz, w 1983 r., turniej rozegrany został w formule kołowej (w tym również roku odbył się turniej "B"), w pozostałych stosowano system szwajcarski, w przeważającej liczbie na dystansie 10 rund. Liczba uczestników turnieju sukcesywnie rosła, od 22 w pierwszej edycji do ponad 200 w edycjach współczesnych. Wraz ze wzrostem liczebności, wzrastał również prestiż Politiken Cup, aktualnie jest on uważany za jeden z najważniejszych otwartych turniejów w Europie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.