• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Borussia Neunkirchen

  Przeczytaj także...
  Bundesliga (niem. Deutsche Bundesliga) – najwyższa klasa rozgrywkowa w niemieckiej piłce nożnej. Została ona założona przez niemiecki związek piłki nożnej – DFB w dniu 28 lipca 1962 roku w Dortmundzie. Rozgrywki zainaugurowano w sezonie 1963/64, natomiast mistrzem Niemiec pomiędzy sezonami 1902/03 a 1962/63 został oficjalnie zwycięzca meczu finałowego rozgrywek DFB, później Oberligi.Puchar Narodów Afryki 1994 był 19 edycją mistrzostw Czarnego Lądu. Gospodarzem turnieju była Tunezja, która zastąpiła pierwotnie wybranego gospodarza - Zair. Podobnie jak 2 lata wcześniej 12 drużyn zostało podzielonych na 3 grupy. Zwyciężyła reprezentacja Nigerii, dla której był to 2 tryumf w historii.
  XXVI Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atlancie w Stanach Zjednoczonych w dniach 19 lipca - 4 sierpnia 1996 roku.

  Borussia Neunkirchen – niemiecki klub piłkarski z siedzibą w mieście Neunkirchen, w Kraju Saary.

  Historia[ | edytuj kod]

  Nazwa[ | edytuj kod]

  Klub powstał 24 lipca 1905. W 1907 połączył się Free Tun- i Spielvereinnigung i powstał Sport-Club Borussia Neunkirchen. W 1945 klub został reaktywowany jako VfB Borussia Neunkirchen. Od 26 lipca 1951 klub nosi nazwę Borussia Neunkirchen.

  Klub piłkarski – klub sportowy, którego głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach piłkarskich, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób. Obecnie, kluby piłkarskie są najczęściej klubami jednosekcyjnymi (typowo piłkarskimi), choć mogą również stanowić jedną z sekcji klubu wielosekcyjnego (sekcję piłkarską). Systematyka klubów piłkarskich ze względu na status zrzeszonych w nim osób:Gauliga – najwyższa w hierarchii klasa ligowych rozgrywek piłkarskich w Niemczech pomiędzy 1933 a 1945 rokiem. Po objęciu władzy przez nazistów w 1933 r. rozgrywki mistrzostw piłki nożnej w Niemczech zostały gruntownie przeorganizowane. Pojęciem Gau określano mistrzów piłki nożnej po I wojnie światowej. Mistrzów Niemiec wyłaniano w turnieju finałowym, w którym brali udział mistrzowie poszczególnych Gaulig.

  Lata między wojnami[ | edytuj kod]

  W 1908 klub był mistrzem C-klasy. Przez cztery lata, aż do 1912 klub grał w B-klasie. W A-klasie grał aż do wybuchu I wojny światowej. Po wojnie klub był pięciokrotnym mistrzem regiony Saary. W 1933 był jednym z założycieli Gauligi Südwest.

  Lata po wojnie[ | edytuj kod]

  Po wznowieniu rozgrywek w Niemczech Borussia zajęła trzecie miejsce w Oberlidze Südwest. Jednak od 1948 klub musiał grać pod banderą Francji. Do Niemiec powrócił dopiero w 1951. Od tego czasu zespół zajmował odpowiednio trzecie, pierwsze i drugie miejsce w tabeli Oberligi. Osiągnęli w sezonie 1958/59 awans do finału Pucharu Niemiec.

  Puchar Niemiec w piłce nożnej (niem. Deutscher Fußball Bund Pokal) oficjalnie nazywany „DFB-Pokal”, rozgrywki piłkarskie, rozgrywane w systemie pucharowym, corocznie, przez kluby zrzeszone w Niemieckim Związku Piłkarskim. Rozgrywki zostały rozpoczęte w 1935 roku (triumf 1. FC Nürnberg). Od 1985 finały rozgrywane są na Olympiastadion w Berlinie.Nigeria, Republika Federalna Nigerii (ang. Federal Republic of Nigeria) – państwo w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską, najludniejsze na kontynencie afrykańskim. Nazwa państwa pochodzi od rzeki Niger, a pierwszy raz pojawiła się w artykule gazety The Times z 1897 roku. Sąsiaduje z Beninem, Nigrem, Czadem i Kamerunem.

  Bundesliga[ | edytuj kod]

  Borussia grała w Bundeslidze od sezonu 1964/1965 do sezonu 1967/1968.

  Obecnie[ | edytuj kod]

  Od 1980 klub gra regularnie w Oberlidze. Jako amatorzy dwukrotnie grali w pierwszej rundzie Pucharu Niemiec. Były to lata 1992 i 2003. Jednak zawsze klub przegrywał z Bayernem Monachium.

  Historia herbu[ | edytuj kod]

 • 1945-26.07.1951

  Saara (niem. Saarland; fr. Sarre) – kraj związkowy w zachodniej części Niemiec, którego stolicą jest miasto Saarbrücken.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
 • Od 26.07.1951

 • Indywidualne sukcesy piłkarzy[ | edytuj kod]

 • Nigeria Jay Jay Okocha, zdobywca Pucharu Narodów Afryki 1994 i złoty medalista olimpijski na Igrzyskach w 1996
 • Niemcy Gerd Zewe, były reprezentant Niemiec
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Borussia Neunkirchen
 • Neunkirchen – miasto powiatowe w zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Saara, siedziba powiatu Neunkirchen, chociaż budynek administracyjny powiatu znajduje się w mieście Ottweiler.Augustine Azuka "Jay-Jay" Okocha (ur. 14 sierpnia 1973 roku w Enugu) - były piłkarz nigeryjski, grający na pozycji pomocnika. Z reprezentacją Nigerii brał udział w Mistrzostwach Świata 1994, 1998 i 2002 oraz zdobył w nią Puchar Narodów Afryki w 1994 roku i złoto olimpijskie na Igrzyskach w 1996 roku. W 2008 roku zakończył karierę w angielskim Hull City.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bayern Monachium (niem. Fußball-Club Bayern München) – niemiecki klub sportowy z siedzibą w Monachium w Bawarii. Jest to najbardziej znany i najbardziej utytułowany niemiecki klub. 23 razy zdobył tytuł Mistrza Niemiec, 16 razy wygrał Puchar Niemiec. Ponadto w rozgrywkach europejskich dwukrotnie triumfował w Lidze Mistrzów i trzykrotnie (przed jej utworzeniem) w Pucharze Europy Mistrzów Klubowych oraz po jednym razie wygrał Puchar Zdobywców Pucharów, Puchar UEFA oraz Superpuchar Europy co czyni go jednym z nielicznych klubów, który triumfował we wszystkich możliwych turniejach rozgrywanych w Europie.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
  Reprezentacja Niemiec w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Niemiec w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo niemieckie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Niemiecki Związek Piłki Nożnej (DFB).
  Gerd Zewe (ur. 13 czerwca 1950 w Schiffweiler) – były niemiecki piłkarz występujący na pozycji obrońcy lub pomocnika. Trener piłkarski.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.