• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Borknagar

  Przeczytaj także...
  Demo (nagranie demonstracyjne) – niskonakładowy lub z pojedynczym nakładem wydany album muzyczny, rzadziej singel, film, nagrany w celach demonstracyjnych, pokazowych, promocyjnych dla zaprezentowania własnej twórczości określonemu odbiorcy, którym jest najczęściej przedstawiciel wytwórni muzycznej, stacji radiowej lub stacji telewizyjnej. Często nagrania tego typu są używane w celach wstępnej klasyfikacji zespołów i solistów na festiwalach muzycznych.Immortal – norweska grupa muzyczna wykonująca black metal. Powstała w 1990 roku w Bergen z inicjatywy basisty i wokalisty Olve "Abbatha" Eikemo, gitarzysty Haralda "Demonaza" Nævdala oraz perkusisty Gerharda "Armagedda" Herfindala. Do 2010 roku ukazało się osiem albumów studyjnych formacji cieszących się niejednoznacznym przyjęciem ze strony krytyków muzycznych jak i publiczności. Ostatni wydany w 2009 roku album pt. All Shall Fall, odniósł największy sukces komercyjny w historii działalności Immortal. Wydawnictwo dotarło m.in. do 162. miejsca listy Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych. Pomimo sukcesu grupa utrzymuje swe przywiązanie do artystycznego podziemia, odrzucając m.in. nominację do nagrody norweskiego przemysłu muzycznego Spellemannprisen.
  Death metal - gatunek muzyki heavymetalowej, będący pochodną thrash metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku. Nazwa "death metal" w dosłownym znaczeniu oznacza "metal śmierci". Za twórcę terminu death metal powszechnie uznawany jest Jeff Becerra, autor utworu o tym samym tytule z albumu Seven Churches grupy Possessed z 1985 roku.

  Borknagarnorweska grupa muzyczna, grająca muzykę na pograniczu black metalu, folk metalu i viking metalu, założona w 1995 roku przez Øysteina Garnesa Bruna. Teksty piosenek zespołu dotyczą filozofii, pogaństwa, natury i kosmosu. Nazwa zespołu jest anagramem słowa "Ragnarök", z literą 'B' na początku, aby słowo dało się wymówić (jednak Øystein Brun twierdzi, że inspirował się szkocką legendą o człowieku, który wspiął się na Lochnagar – górę w Szkocji).

  Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

  Biografia[]

  Borknagar powstało po rozpadzie deathmetalowego zespołu Molested, gdy Øystein Brun poczuł znudzenie brutalnym stylem grania grupy. Założył więc nowy zespół, aby zacząć grać bardziej melodyjne utwory. Napisał muzykę i teksty do wszystkich utworów i zebrał znanych blackmetalowych muzyków by nagrać wspólnie album. Ci znani muzycy, m.in. Infernus z Gorgoroth, Grim z Immortal, Garm z Ulver i z Arcturus, dołączyli do projektu i zespół nagrał pierwsze demo, które wydała wytwórnia Malicious Records. Melodyjność i majestat muzyki spotkały się z pozytywnym odbiorem słuchaczy i krytyków.

  Ragnarök lub ragnarek (W. Kopaliński) – w mitologii skandynawskiej zmierzch bogów (Götterdämmerung). W wyobrażeniach mitologicznych ma on być wielką walką pomiędzy bogami a olbrzymami pod wodzą Lokiego, w wyniku której świat i Asgard, siedzibę bogów, strawi ogień, wszystkie gwiazdy zgasną, a Ziemię zaleje wielkie morze. Ostatecznie z tej toni wyłoni się nowy świat i nastąpi era szczęśliwości bez przemocy i wojen. Mit o Ragnaröku powstał zapewne pod wpływem chrześcijańskiej wizji apokaliptycznej. Po raz pierwszy pojawił się w poemacie Völuspá (Przepowiednia wieszczki), zredagowanym pod koniec X wieku.Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).

  Do tej pory zespół wydał sześć albumów. Ich tytułowy debiutancki album zawierał teksty piosenek w języku norweskim; teksty do następnych, już po angielsku, napisane zostały przez ICS Vortexa z Dimmu Borgir i Arcturus oraz przez obecnego wokalistę – Vintersorga. Wszystkie ich nagrania, z wyjątkiem pierwszej płyty, zostały wydane przez wytwórnię Century Media. Borknagar koncertował z wieloma różnymi zespołami, m.in. z Cradle of Filth.

  Gorgoroth – norweska grupa muzyczna wykonująca black metal. Powstała w 1992 roku w Bergen. Nazwa zespołu nawiązuje do nazwy krainy Gorgoroth ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Do 2009 roku grupa wydała osiem albumów studyjnych niejednoznacznie ocenianych zarówno przez krytyków muzycznych jak i publiczność. Zespołowi przewodzi gitarzysta Roger "Infernus" Tiegs, który pozostaje jednym członkiem oryginalnego składu. Pomimo udziału w grupie licznych, utytułowanych muzyków działalność Gorgoroth jest skupiona w artystycznym podziemiu.Język norweski (norw. norsk språk, norsk) – język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Jako że do tej pory nie wyodrębnił się jeden standard wymowy, każdy dialekt ma status oficjalny. Językiem norweskim posługuje się około 4,2 mln mówiących, z tego 3,5 mln do zapisu używa odmiany bokmål, a 700 tys. odmiany nynorsk. Norweski jest językiem urzędowym Norwegii.

  Muzycy[]

  Dyskografia[]

  Albumy Kompilacje

  Teledyski[]

  Nagrody i wyróżnienia[]

  Przypisy

  1. Borknagar (ang.). www.metalstorm.ee. [dostęp 2010-02-27].
  2. Encyclopaedia Metallum – Borknagar (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2011-11-30].
  3. BORKNAGAR To Tour South America In September - June 21, 2010 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2011-11-17].
  4. BORKNAGAR Enlists New Drummer - Feb. 21, 2012 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2012-02-21].
  5. BORKNAGAR Parts Ways With Bassist - June 1, 2010 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2010-06-02].
  6. Borknagar Finnish Albums Chart (ang.). finnishcharts.com. [dostęp 2016-02-17].
  7. Borknagar/Longplay-Chartverfolgung (niem.). www.musicline.de. [dostęp 2016-02-17].
  8. Borknagar Swiss Albums Chart (niem.). hitparade.ch. [dostęp 2016-02-17].
  9. BORKNAGAR: 'Urd' Cover Artwork, Track Listing Revealed - Jan. 19, 2012 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2012-01-19].
  10. Encyclopaedia Metallum - Winter Thrice - Borknagar (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2015-12-23].
  11. Borknagar Videos (ang.). www.metalstorm.net. [dostęp 2015-12-24].
  12. BORKNAGAR: 'The Earthling' Video Released (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2015-12-24].
  13. BORKNAGAR: Official Video For 'Winter Thrice' Title Track (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2015-12-24].
  14. Marianne Jemtegård: Nominerte til årets Alarmpris (norw.). www.ballade.no. [dostęp 2014-01-04].
  15. Spellemannprisen, 2001 (norw.). www.spellemann.no. [dostęp 2011-11-17].

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona oficjalna
 • Arcturus – awangardowy zespół metalowy pochodzący z Norwegii. Został założony w 1987 r., początkowo znany pod nazwą Mortem. Jego założycielami są Steinar Sverd Johnsen i Jan Axel "Hellhammer" Blomberg. W 1990 roku zespół zmienił nazwę na Arcturus - od nazwy gwiazdy z gwiazdozbioru Wolarza.Viking metal – podgatunek muzyki heavymetalowej, którego początki sięgają wydanej w 1988 roku płyty studyjnej Blood Fire Death, szwedzkiego zespołu metalowego Bathory. Ówcześnie jedynie nowa forma black metalu, jego faktyczny rozwój jako odrębnego gatunku powiązać można z wydaniem kolejnych albumów Bathory oraz pojawieniem się wielu skandynawskich grup w latach 90. XX wieku takich jak Enslaved, Hades Almighty, Vintersorg, Einherjer.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kristoffer Rygg (ur. 9 września 1976 w Oslo), znany również jako Garm, G. Wolf, Trickster G., Fiery G. Maelstrom i God Head. - norweski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, a także producent muzyczny i inżynier dźwięku. Kristoffer Rygg znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole muzyki awangardowej Ulver w którym pełni funkcję wokalisty i kompozytora. W latach 1993-2003 był członkiem zespołu Arcturus. W międzyczasie występował także w grupie Borknagar. Od 2003 roku współtworzy projekt Head Control System. W latach późniejszych związał się z grupą Æthenor.
  Folk metal – odmiana muzyki metalowej wywodząca się zazwyczaj z black lub heavy metalu, lecz wykorzystująca w swoim brzmieniu dźwięki i motywy muzyczne charakterystyczne dla regionu, z którego pochodzi dany zespół, choć nie jest to regułą. Najczęściej są to elementy muzyki celtyckiej bądź wzięte ze współczesnych utworów ludowych, jednakże niektóre zespoły własnym sumptem usiłują rekonstruować starożytną muzykę poszczególnych plemion. Istotna jest też warstwa tekstowa, budująca odpowiedni przekaz (nieraz pogański i antychrześcijański) oraz nastrój.
  Lochnagar (gael. Beinn Chìochan) – szczyt w paśmie Lochnagar, w Grampianach Wschodnich. Leży w Szkocji, w regionie Aberdeenshire.
  Anagram – nazwa wywodząca się od słów greckich: ana- (nad) oraz grámma (litera), oznacza wyraz, wyrażenie lub całe zdanie powstałe przez przestawienie liter bądź sylab innego wyrazu lub zdania, wykorzystujące wszystkie litery (głoski bądź sylaby) materiału wyjściowego. W czasopismach szaradziarskich pojawiają się zadania polegające na odgadnięciu wykreskowanego anagramu na podstawie wierszowanego komentarza, a także anagramy rysunkowe polegające na ułożeniu hasła z wszystkich liter właściwego określenia rysunku. Formami spokrewnionymi z anagramem są stenoanagram, egzoanagram i endoanagram.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.