• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Borislav Pelević

  Przeczytaj także...
  Cyrylica – pismo alfabetyczne służące do zapisu języków wschodniosłowiańskich, większości południowosłowiańskich i innych. Nazwa nawiązuje do apostoła Słowian – św. Cyryla, który wspólnie ze św. Metodym, prowadząc misję wielkomorawską wśród Słowian zapisał i wprowadził do liturgii język słowiański. Do zapisu tego języka zostały stworzone dwa alfabety – głagolica i później cyrylica (pismo uproszczone na bazie dużego alfabetu greckiego – majuskuły oraz głagolicy, z której zostały przeniesione niektóre litery).Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.
  Željko Ražnatović (serb. cyryl. Жељко Ражнатовић, znany pod pseudonimem "Arkan", ur. 17 kwietnia 1952 w Brezicach w Słowenii, zm. 15 stycznia 2000 w Belgradzie) - nacjonalistyczny polityk serbski, dowódca paramilitarnego oddziału "Tygrysów".

  Borislav Pelević, cyr. Борислав Пелевић (ur. 22 listopada 1956 w Bublje) – serbski polityk i działacz sportowy, parlamentarzysta, kandydat w wyborach prezydenckich.

  Życiorys[]

  Absolwent wydziału ekonomicznego Uniwersytetu w Belgradzie, a także kultury fizycznej w Paryżu. Pracował w przedsiębiorstwie Ineks Intereksport, następnie został dyrektorem firmy Sportinvesta. Był przewodniczącym jugosłowiańskiej federacji w kick-boxingu i członkiem władz krajowego komitetu olimpijskiego.

  Serbska Partia Radykalna (serb. Српска радикална странка lub Srpska radikalna stranka – SRS) to nacjonalistyczna, prawicowa partia polityczna w Serbii. Została utworzona w 1991 roku. Jej liderem jest Vojislav Šešelj.Kick-boxing – dyscyplina sportowa (sport walki), w której walczy się stosując zarówno bokserskie ciosy pięścią, jak i kopnięcia.

  W czasie walk w Republice Serbskiej Krajiny służył w paramilitarnych oddziałach Tygrysów Arkana, dowodzonych przez Željka Ražnatovicia. Wraz z Arkanem współtworzył Partię Jedności Serbskiej, po zabójstwie Željka Ražnatovicia został jej przewodniczącym. W 1992 i w 2000 z ramienia tego ugrupowania uzyskiwał mandat posła do Zgromadzenia Narodowego. W 2002 (dwukrotnie) oraz w 2004 bez powodzenia kandydował w wyborach prezydenckich. W 2007 przyłączył się ze swoim ugrupowaniem do Serbskiej Partii Radykalnej, w 2007 i w 2008 z listy SRS ponownie wybierany do Skupsztiny. W 2008 przeszedł do nowo powstałej Serbskiej Partii Postępowej. W 2012 utrzymał mandat poselski, odszedł jednak z SNS w trakcie kadencji, którą zakończył w 2014.

  Republika Serbskiej Krajiny (serb. Република Српска Крајина) – państwo historyczne na Bałkanach, istniejące w latach 1991-1995.Zgromadzenie Narodowe Republiki Serbii (serb. Народна скупштина Републике Србије) jest to unikameralny parlament Republiki Serbii. Składa się z 250 posłów. Obecnym, od 23.7.2012 Przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego RS jest Nebojša Stefanović.

  Przypisy

  1. Borislav Pelević (serb.). istinomer.rs. [dostęp 2014-02-15].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Uniwersytet w Belgradzie (serb. Универзитет у Београду) – uczelnia w Belgradzie. Uniwersytet ten jest największym i najważniejszym uniwersytetem Republiki Serbii. Założony w 1808 r., jako działająca od tego roku w Belgradzie Szkoła Wielka (serb. Велика школа). Obecnie ma 31 wydziałów i ponad 90 tys. studentów. Jest najbardziej cenioną i dofinansowaną instytucją naukowo-badawczą w Serbii. Prowadzi badania naukowe we wszystkich dziedzinach nauki. Biblioteka Uniwersytecka im. Svetozara Markovića jest jedyną Carnegie biblioteką w Europie Środkowej i Wschodniej.
  Serbska Partia Postępowa (serb. Srpska napredna stranka / Српска напредна странка, SNS) – serbska partia polityczna o profilu regionalistycznym i konserwatywnym i centroprawicowym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.