• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Boris Tadić

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Wybory prezydenckie w Serbii w 2008 roku Pierwsze wybory prezydenckie po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry zostały przeprowadzone w dwóch turach 20 stycznia i 3 lutego 2008 roku. O urząd prezydenta ubiegało się 9 kandydatów. Boris Tadić, Tomislav Nikolić, Velimir Ilić, Milutin Mrkonjić, Čedomir Jovanović, Ištvan Pastor Milanka Karić, Marijan Rističević, Jugoslav Dobričanin Pierwszą turę wygrał kandydat Serbskiej Partii Radykalnej Tomislav Nikolić zdobywając 39,99% głosów przed kandydatem Partii Demokratycznej Borisem Tadićem. W drugiej turze wyborów przeprowadzonej 3 lutego wygrał Boris Tadić uzyskując 51,19 % (2,304,467) głosów jego przeciwnik Tomislav Nikolić zdobył 48.81% (2,197,155) głosów
  Slavica Đukić Dejanović, cyr. Славица Ђукић Дејановић (ur. 4 lipca 1951 w Račy) − serbska polityk, lekarz medycyny, parlamentarzystka i minister. Przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego latach 2008–2012, pełniąca obowiązki prezydenta Serbii od 5 kwietnia 2012 do 31 maja 2012.

  Boris Tadić, cyr. Борис Тадић (wym. [bǒ̞ris tǎdiːʨ]; ur. 15 stycznia 1958 w Sarajewie) – serbski polityk i psycholog, w latach 2000–2003 minister telekomunikacji Federalnej Republiki Jugosławii, następnie do 2004 minister obrony Serbii i Czarnogóry. Od 2004 do 2012 prezydent Serbii. Lider Partii Demokratycznej i następnie Partii Socjaldemokratycznej.

  Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.Partia Demokratyczna (serb. Demokratska stranka / Демократска странка, DS) – serbska partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym. Posiada status partii stowarzyszonej w ramach Partii Europejskich Socjalistów.

  Życiorys[]

  Syn Ljubomira Tadicia (filozofa oraz członka Serbskiej Akademii Nauk i Umiejętności) i Nevenki Tadić (psycholożki). Jego dziadek od strony matki został zamordowany przez ustaszy.

  Ukończył psychologię kliniczną na Uniwersytecie w Belgradzie. Jak sam wspominał, w czasach studenckich zaangażował się w działalność polityczną, z jej powodu przez miesiąc był aresztowany. Pracował później jako nauczyciel akademicki na macierzystej uczelni oraz jako psycholog kliniczny.

  Psychologia (od stgr. ψυχή Psyche = dusza, i λόγος logos = słowo, myśl, rozumowanie) – nauka badająca mechanizmy i prawa rządzące psychiką oraz zachowaniami człowieka. Psychologia bada również wpływ zjawisk psychicznych na interakcje międzyludzkie oraz interakcję z otoczeniem. Psychologia jako nauka dotyczy ludzi, ale mówi się również o psychologii zwierząt (czyli zoopsychologii), chociaż zachowaniem się zwierząt zajmuje się także dziedzina biologii – etologia.Kosowo (alb.: Kosova / Kosovë, serb.: Косово, Kosovo) – terytorium sporne w południowej Europie ze stolicą w Prisztinie.

  W 1990 znalazł się wśród założycieli Partii Demokratycznej, w połowie lat 90. został jednym z jej wiceprzewodniczących. W 1997 założył Centar modernih veština, organizację pozarządową na rzecz edukacji politycznej i obywatelskiej. Należał do liderów protestów przeciwko Slobodanowi Miloševiciowi (którego odsunięto od władzy w 2000) i jednym z przywódców koalicyjnej Demokratycznej Opozycji Serbii. Przewodził frakcji DOS w jednej z izb federalnego parlamentu. Od listopada 2000 do marca 2003 w rządzie Federalnej Republiki Jugosławii sprawował urząd ministra telekomunikacji, następnie do kwietnia 2004 był ministrem obrony w gabinecie federalnym Serbii i Czarnogóry.

  Serbia i Czarnogóra (serb. Srbija i Crna Gora/Србија и Црна Гора) – dawne państwo w Europie Południowej powstałe 4 lutego 2003 roku w miejsce dotychczasowej Federacyjnej Republiki Jugosławii i istniejące do 5 czerwca 2006 roku, kiedy to po proklamowaniu niepodległości przez Czarnogórę (3 czerwca 2006) parlament Serbii uznał Serbię za prawnego kontynuatora państwowości Serbii i Czarnogóry.Język serbski (cрпски, srpski) – jedna z uregulowanych wersji dialektu sztokawskiego, używana głównie przez Serbów i Czarnogórców w Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie oraz w innych krajach.

  W 2003, po zamordowaniu Zorana Đinđicia, wszedł w skład kolegialnego tymczasowego kierownictwa Partii Demokratycznej. W tym samym roku w przedterminowych wyborach do Zgromadzenia Narodowego zamykał partyjną listę wyborczą swojego ugrupowania, które w głosowaniu zajęło 3. miejsce, tracąc ponad 20 mandatów. W lutym 2004 wybrany na przewodniczącego demokratów, kierował tą formacją do 2012.

  Tomislav Nikolić (cyr. Томислав Николић, ur. 15 lutego 1952 w Kragujevcu) – serbski polityk prawicowy, prezydent państwa od 2012. W latach 2003–2008 przewodniczący krajowych struktur Serbskiej Partii Radykalnej (formalnie szefem partii pozostaje znajdujący się w areszcie Międzynarodowego Trybunału Karnego ds. Zbrodni Wojennych w b. Jugosławii w Hadze Vojislav Šešelj).Wybory prezydenckie w Serbii w 2012 roku odbyły się w dwóch turach – pierwszej 6 maja 2012 i drugiej 20 maja 2012. Były to wybory przedterminowe. Prezydent Boris Tadić złożył urząd na 10 miesięcy przed końcem kadencji, by umożliwić przeprowadzenie w jednym czasie wspólnych wyborów parlamentarnych i prezydenckich, w których również zadeklarował swój start.

  27 czerwca 2004 w drugiej turze wyborów na prezydenta Serbii uzyskał blisko 54% głosów, pokonując Tomislava Nikolicia z Serbskiej Partii Radykalnej. Stanowisko to objął 11 lipca 2004. 3 lutego 2008 w drugiej turze kolejnych wyborów uzyskał prezydencką reelekcję. Otrzymał wówczas nieco ponad 50% głosów, ponownie wygrywając z Tomislavem Nikoliciem.

  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).Zoran Ðinđić lub Зоран Ђинђић (ur. 1 sierpnia 1952 w Bosanskim Šamacu; Bośnia, zm. 12 marca 2003 w Belgradzie) – działacz polityczny, przeciwnik rządów Miloševicia, premier Serbii.

  W okresie jego prezydentury doszło do ostatecznego rozpadu Serbii i Czarnogóry (2006) oraz proklamowania niepodległości przez Kosowo (2008). W 2009 uzyskał międzynarodowy rozgłos medialny, kiedy to został ukarany grzywną za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym przy okazji świętowania sukcesu piłkarskiej reprezentacji Serbii. W 2010 przyjechał do Vukovaru, gdzie w 1991 serbskie bojówki po zajęciu miasta wymordowały ponad 250 chorwackich pacjentów szpitala. W czasie wizyty publicznie przeprosił w imieniu państwa serbskiego za tę zbrodnię.

  Stara Hercegowina - historyczny region w zachodniej Czarnogórze (prawie połowa tego kraju). Największe miasto to Nikšić. Obecnie znajduje się w niej 7 gmin tego nadmorskiego państwa:Demokratyczna Opozycja Serbii (serb. Demokratska opozicija Srbije / Демократска oпозиција Cрбије, DOS) – koalicja serbskich demokratycznych partii politycznych i organizacji politycznych, działająca w latach 2000–2003, która odsunęła od władzy Slobodana Miloševicia.

  4 kwietnia 2012 ogłosił swoją rezygnację ze stanowiska i złożenie urzędu prezydenta ze skutkiem na następny dzień. Nastąpiło to na dziesięć miesięcy przed końcem swej drugiej kadencji, a decyzję tę motywował chęcią przeprowadzenia w maju 2012 jednoczesnych wyborów parlamentarnych i prezydenckich. Obowiązki prezydenta przejęła Slavica Đukić Dejanović, przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego. Boris Tadić w wyborach prezydenckich ponownie ubiegał się o reelekcję. 20 maja 2012 w drugiej turze po raz trzeci zmierzył się z Tomislavem Nikoliciem, który w międzyczasie opuścił radykałów i powołał umiarkowaną Serbską Partię Postępową. Były prezydent przegrał wybory, otrzymując ponad 47% głosów.

  Serbska Partia Radykalna (serb. Српска радикална странка lub Srpska radikalna stranka – SRS) to nacjonalistyczna, prawicowa partia polityczna w Serbii. Została utworzona w 1991 roku. Jej liderem jest Vojislav Šešelj.Serbska Akademia Nauk i Sztuk (serb. Српска академија наука и уметности, skrót: SANU) – najbardziej prestiżowa organizacja naukowo-badawcza w Serbii. Założona 1 listopada 1886 roku jako Królewska Serbska Akademia Nauk.

  W listopadzie 2012 na stanowisku przewodniczącego Partii Demokratycznej zastąpił go Dragan Đilas. Na początku 2014 opuścił to ugrupowanie. Stanął na czele Nowej Partii Demokratycznej, przekształconej później w Partię Socjaldemokratyczną.

  Życie prywatne[]

  Jego przodkowie pochodzą ze Starej Hercegowiny. Z pierwszą żoną, Veselinką Zastavniković, rozwiódł się w latach 90. Jego drugą żoną została Tatjana Tadić, z którą ma dwie córki.

  Przypisy

  1. Boris Tadić (ang.). clubmadrid.org. [dostęp 2016-09-22].
  2. Boris Tadić (hiszp.). cidob.org. [dostęp 2016-09-22].
  3. Биографија: Због чега сам почео да се бавим политиком (serb.). boristadic.org. [dostęp 2016-09-22].
  4. Биографија: Ја сам данас председник Србије (serb.). boristadic.org. [dostęp 2016-09-22].
  5. Leaders of Serbia (ang.). zarate.eu. [dostęp 2016-09-22].
  6. Izbori 2003 (serb.). b92.net. [dostęp 2016-09-22].
  7. Izbori za predsednika Republike Srbije održani 27. juna 2004. godine (Drugi krug) (serb.). parlament.gov.rs. [dostęp 2016-09-22].
  8. Izbori za predsednika Republike održani 20, januara 2008. godine (Drugi krug) (serb.). parlament.gov.rs. [dostęp 2016-09-22].
  9. Serbia President Boris Tadic fined for champagne toast (ang.). bbc.co.uk, 8 grudnia 2009. [dostęp 2016-09-22].
  10. Bartosz T. Wieliński: Serbia jedna się z Chorwacją. wyborcza.pl, 4 listopada 2010. [dostęp 2016-09-22].
  11. Serbia's president set to trigger early vote (ang.). aljazeera.com, 4 kwietnia 2012. [dostęp 2016-09-22].
  12. Serbia/ Prezydent Tadić podaje się do dymisji, w maju wybory. lex.pl, 4 kwietnia 2012. [dostęp 2016-09-22].
  13. Izbori za predsednika Republike održani 20 maja 2012. godine (Drugi krug) (serb.). parlament.gov.rs. [dostęp 2016-09-22].
  14. Tadić predvodi građanski blok, Nova demokratska stranka na izborima (serb.). eizbori.com, 5 lutego 2014. [dostęp 2016-09-22].
  15. NDS promenila ime, Boris Tadić prvi predsednik stranke (serb.). blic.rs, 5 października 2014. [dostęp 2016-09-22].
  Federalna Republika Jugosławii (Савезна Република Југославија – Savezna Republika Jugoslavija) – nazwa państwa powstałego po rozpadzie w latach 1991-1992 Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, będącego federacją dwóch republik – Serbii i Czarnogóry. Państwo to istniało do 2003 roku.Iloczas – zjawisko prozodyjne, charakteryzujące się różnicowaniem długości trwania sylab lub głosek. W niektórych językach iloczas różnicuje znaczenie wyrazów. W metryce antycznej iloczas był podstawą organizacji metrum wierszowego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Vukovar – miasto leżące nad Dunajem we wschodniej Chorwacji (w zachodniej części Sremu, zaliczanego niekiedy do Slawonii) przy granicy z Serbią. Zamieszkuje je około 30 tys. mieszkańców 2003. Port rzeczny oraz ośrodek przemysłu włókienniczego (produkcja pończoch) oraz spożywczego. Stolica administracyjna Vukovarsko-srijemskiej županiji.
  Wybory prezydenckie w Serbii w 2004 roku odbyły się w dwóch turach – pierwszej 13 czerwca 2004 i drugiej 27 czerwca 2004. Trzy poprzednie elekcje z lat 2002–2003 nie doprowadziły do rozstrzygnięcia. Obowiązująca wówczas ordynacja wyborcza wymagała dla ważności wyników, aby frekwencja wyborcza przekroczyła 50%, czego nie udało się wówczas osiągnąć. W 2004 zrezygnowano z tego wymogu, dzięki czemu wyłoniono nowego prezydenta Serbii. Wybory wygrał Boris Tadić z Partii Demokratycznej.
  Partia Socjaldemokratyczna (serb. Социјалдемократска странка / Socijaldemokratska stranka, SDS) – serbska partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym, początkowo działająca pod nazwą Nowa Partia Demokratyczna (serb. Nova demokratska stranka / Нова демократска странка, NDS).
  Filozofia (gr. φιλοσοφία – umiłowanie mądrości) – rozważania na temat podstawowych problemów takich jak np. istnienie, umysł, poznanie, wartości, język.
  Zgromadzenie Narodowe Republiki Serbii (serb. Народна скупштина Републике Србије) jest to unikameralny parlament Republiki Serbii. Składa się z 250 posłów. Obecnym, od 23.7.2012 Przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego RS jest Nebojša Stefanović.
  Dragan Đilas, cyr. Драган Ђилас (ur. 22 lutego 1967 w Belgradzie) – serbski przedsiębiorca i polityk, były burmistrz Belgradu i minister, od 2012 przewodniczący Partii Demokratycznej.
  Sarajewo (bośn. Sarajevo IPA: [sǎrajɛʋɔ], serb. Сарајево, tur. Saraybosna) – stolica Bośni i Hercegowiny zamieszkana przez 305 tys. osób (2009). Założone w 1462 r. przez Turków Osmańskich. W 1914 r. miejsce zabójstwa arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Odbyły się tu Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1984. Silnie zniszczone w rezultacie działań wojennych 1992-1995, ma obecnie 4 gminy (općina): Centar, Novi Grad, Novo Sarajevo, Stari Grad – w części chorwacko-muzułmańskiej. Osobno liczone jest Wschodnie Sarajewo (ok. 100 tys. mieszkańców), część Republiki Serbskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.