• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Boris Smysłow

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Wysszaja Liga SSSR (ros. Высшая Лига СССР - pol. Wyższa Liga ZSRR) - najwyższa klasa rozgrywek o Mistrzostwo Związku Radzieckiego w piłce nożnej. W latach 20. i 30. o tytuł mistrzowski grały drużyny miast i republik. Mistrzostwa klubów były rozgrywane od 1936 do końca istnienia ZSRR w 1991. System rozgrywek zmieniał się na przestrzeni lat. Najczęściej turnieje o Mistrzostwo ZSRR toczyły się w formie rozgrywek ligowych (mecz i rewanż) w systemie wiosna-jesień.
  Kubań Krasnodar (ros. Футбольный клуб «Кубань» Краснодар, Futbolnyj Kłub "Kubań" Krasnodar) – rosyjski klub piłkarski z siedzibą w Krasnodarze.

  Boris Wasiljewicz Smysłow, ros. Борис Васильевич Смыслов (ur. 12 grudnia/25 grudnia 1917 w Rostowie, gubernia jarosławska, Rosyjska FSRR, zm. 4 listopada 1970 w Moskwie) - rosyjski piłkarz, grający na pozycji napastnika, trener piłkarski.

  Spartak Moskwa (ros. Футбольный клуб «Спартак» Москвa, Futbolnyj Kłub „Spartak” Moskwa) – rosyjski wielosekcyjny klub sportowy z siedzibą w Moskwie, znany z sukcesów sekcji piłkarskiej. Występuje w rozgrywkach Rosyjskiej Premier Ligi. W swojej historii dwunastokrotnie zdobywał mistrzostwo Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, dziewięciokrotnie mistrzostwo Rosji. Ponadto dziesięciokrotny triumfator Pucharu ZSRR oraz trzykrotnie Pucharu Rosji.Krylja Sowietow Samara (ros. Профессиональный футбольный клуб «Крылья Советов» Самара, Profiessionalnyj Futbolnyj Kłub "Krylja Sowietow" Samara) – rosyjski klub piłkarski z siedzibą w mieście Samara. W sezonie 2009 występuje w rozgrywkach Rosyjskiej Premier Ligi.

  Kariera piłkarska[]

  Kariera klubowa[]

  Wychowanek klubu Zenit w miasteczku Kalininskij w obwodzie moskiewskim. W latach 1936-1938 grał w składzie drużyny zakładowej im. Kalinina w Kalininskim. W 1939 rozpoczął profesjonalną karierę zawodową w klubie Zenit Leningrad, skąd przeszedł do Torpeda Moskwa. W 1941 roku zasilił skład Stachanowca Stalino, a po rozpoczęciu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej powrócił do Moskwy, gdzie został piłkarzem Krylji Sowietow Moskwa. W 1942 przeszedł do Spartaka Moskwa, w którym występował przez 7 lat. W 1949 roku przeniósł się do Krylji Sowietow Kujbyszew, w którym w 1952 zakończył karierę piłkarską.

  Wielka Wojna Ojczyźniana, Wielka Wojna Narodowa (ros. Великая Отечественная война – ВОВ) – w radzieckiej i rosyjskiej literaturze i historiografii propagandowy termin określający część II wojny światowej, w której po stronie koalicji antyhitlerowskiej przeciwko III Rzeszy i jej sojusznikom brał udział Związek Radziecki. Obejmuje okres od ataku Niemiec na ZSRR 22 czerwca 1941 (operacja "Barbarossa") do 9 maja 1945 roku (przyjmowana w ZSRR data kapitulacji Niemiec i zakończenia II wojny światowej w Europie).Pierwaja Liga SSSR (ros. Первая Лига СССР - pol. Pierwsza Liga ZSRR) - druga klasa rozgrywek Mistrzostw Związku Radzieckiego w piłce nożnej. Mistrzostwa klubów były rozgrywane od 1936 do końca istnienia ZSRR w 1991. System rozgrywek zmieniał się na przestrzeni lat. Najczęściej turnieje o Mistrzostwo ZSRR toczyły się w formie rozgrywek ligowych (mecz i rewanż) w systemie wiosna-jesień. Zmieniała się także nazwa najwyższej ligi. Nazwę Pierwaja Liga nadano jej w sezonie 1971. W latach 1936-1941 nosiła nazwę Grupa B (W 1938 nie istniała), w latach 1945-1949 Wtoraja grupa, w latach 1950-1962 Klasa B, w latach 1963-1969 Wtoraja grupa A, a w 1970 Pierwaja Grupa A.

  Kariera trenerska[]

  Po zakończeniu kariery piłkarskiej rozpoczął pracę szkoleniową. W 1954 łączył funkcje piłkarza i trenera w amatorskim zespole Krasnyj Oktiabr' Tuszyno. Od marca do grudnia 1956 pomagał trenować Spartak Użhorod. W latach 1957-1963 prowadził kluby Spartak Stanisławów, Spartak Erywań, Spartak Krasnodar i Onieżec Pietrozawodsk. W 1967 pracował na stanowisku dyrektora klubu Szynnik Jarosławl, a w następnym roku poprowadził Ałaj Osz. W 1970 stał na czele klubu Irrigator Çärjou. 4 listopada 1970 zmarł w Moskwie.

  Szachtar Donieck (ukr. Футбольний клуб «Шахтар» Донецьк, Futbolnyj Kłub "Szachtar" Donećk; ros. ФК «Шахтёр» Донецк, Szachtior Donieck) – ukraiński klub piłkarski z siedzibą w Doniecku w regionie Donbasu. Założony w roku 1936 jako Stachanowiec Stalino.Karielija Pietrozawodsk (ros. Футбольный клуб «Карелия» Петрозаводск, Futbolnyj Kłub "Karielija" Pietrozawodsk) - rosyjski klub piłkarski z siedzibą w Pietrozawodsku.

  Sukcesy i odznaczenia[]

  Sukcesy klubowe[]

 • brązowy medalista Mistrzostw ZSRR: 1946, 1947
 • zdobywca Puchar ZSRR: 1948
 • Sukcesy indywidualne[]

 • mistrz strefy Klasy B: 1957, 1959
 • Odznaczenia[]

 • tytuł Mistrza Sportu ZSRR
 • Przypisy

  Bibliografia[]

 • Profil na Football Facts (ros.)
 • Profil na stronie Spartaka Moskwa (ros.)
 • Profil na stronie Krylji Sowietow Samara (ros.)
 • Statystyki na FootBook (ros.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Krylja Sowietow Moskwa (ros. Футбольный клуб «Крылья Советов» Москва, Futbolnyj Kłub "Krylja Sowietow" Moskwa) – rosyjski klub piłkarski z siedzibą w Moskwie.Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka, Federacja Rosyjska, RFSRR (ros. Российская Советская Федеративная Социалистическая Республика, РСФСР) - największa powierzchniowo i ludnościowo z 15 republik dawnego Związku Radzieckiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ararat Erywań (orm. „Արարատ“ Ֆուտբոլային Ակումբը Երեւան, "Ararat" Futbolajin Akumby Jerewan) – ormiański klub piłkarski z siedzibą w stolicy kraju, Erywaniu.
  Zenit Petersburg (ros. Футбольный клуб "Зенит" Санкт-Петербург, Futbolnyj Kłub "Zienit" Sankt-Pietierburg) – rosyjski klub piłkarski z siedzibą w Petersburgu, występujący w sezonie 2011 w rosyjskiej Priemjer-Lidze, w sezonie 2007/2008 zespół wygrał Puchar UEFA. Właścicielem klubu jest rosyjski gigant gazowy Gazprom. Obecnie trenerem Zenitu jest Włoch Luciano Spalletti.
  Torpedo Moskwa, ros. Футбольный клуб "Торпедо" Москва – rosyjski klub piłkarski z siedzibą w Moskwie, założony w 1924 roku jako Proletarskaja kuznica (Proletarian Forge od angielskich założycieli klubu), w sezonie 2008 występujący w Rosyjskiej Pierwszej Dywizji (2. liga). W 2009 roku zespół miał nie występować w żadnej profesjonalnej klasie rozgrywkowej. Nowi właściciele Torpedo podjęli jednak decyzję o apelacji i ta miała miejsce 3 kwietnia bieżącego roku. Ostatecznie została ona odrzucona z racji zbyt późnej próby rejestracji drużyny i klub został zmuszony do występów w Rosyjskiej Amatorskiej Lidze (4. liga). W sezonie 2012/13 zespół gra w Pierwyj diwizionie, będącym bezpośrednim zapleczem rosyjskiej Ekstraklasy.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Korolow (ros. Королёв, dawniej Podlipki, 1928-1938 Kalininskij, do 1996 Kaliningrad) – miasto w Rosji, w obwodzie moskiewskim, liczy 172 tys. mieszkańców (2006), znajduje się w odległości 23 km od centrum Moskwy w kierunku północno-wschodnim. Obecna nazwa miasta została nadana na cześć radzieckiego konstruktora rakiet i statków kosmicznych Siergieja Korolowa.
  Puchar Związku Radzieckiego w piłce nożnej (ros. Кубок СССР по футболу, Kubok SSSR po futbołu) rozgrywki piłkarskie o charakterze pucharu krajowego w ZSRR. Rozgrywane są od roku 1936. Wystartowały razem z Mistrzostwem ZSRR.
  Spartak Iwano-Frankiwsk (ukr. Народний футбольний клуб «Спартак» Івано-Франківськ, Narodnyj Futbolnyj Kłub "Spartak" Iwano-Frankiwśk) - ukraiński klub piłkarski z siedzibą w Iwano-Frankiwsku. Założony w roku 1940.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.