• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Boris Eichenbaum

  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Rosyjska szkoła formalna zwana również formalizmem rosyjskim – metodologia badań literackich, powstała przed I wojną światową w Rosji, przeżywająca rozkwit w latach 20., stłumiona w okresie stalinizmu (choć jej ślady przetrwały w literaturoznawstwie rosyjskim także później). Wywarła znaczny wpływ na zachodnie nurty teoretycznoliterackie, zwłaszcza na nową krytykę, a także strukturalizm. Formalizm był reakcją na literaturoznawstwo pozytywistyczne i obecną w nim metodologię genetyczno-historyczną – naczelny cel badań literackich upatrywała nie w społecznych, historycznych, psychologicznych i genetycznych uwarunkowaniach literatury, ale w badaniu literackości, tj. wewnętrznych i swoistych właściwości utworu literackiego.

  Boris Michaiłowicz Eichenbaum (ros. Борис Михайлович Эйхенбаум; ur. 1886, zm. 1959) – rosyjski literaturoznawca, jeden z głównych przedstawicieli rosyjskiego formalizmu. Należał do grupy OPOJAZ. Do najważniejszych prac należy rozprawa Melodyka rosyjskiego wiersza lirycznego (tłum. Lucylla Pszczołowska). Artykuł Jak jest zrobiony „Płaszcz” Gogola z 1919 uchodzi za modelowy przykład formalistycznego podejścia do analizy dzieła literackiego i, zdaniem niektóryh badaczy, zalicza się do tekstów założycielskich dla dyskursu formalistycznego.

  Uniwersytet w Białymstoku (UwB) – państwowa szkoła wyższa z siedzibą w Białymstoku powstała w wyniku przekształcenia w samodzielną uczelnię Filii Uniwersytetu Warszawskiego założonej w 1968 roku. Ustawa z dnia 19 czerwca 1997 powołała go do życia jako trzynasty państwowy uniwersytet w Polsce.Iwan Siergiejewicz Turgieniew (ros.: Иван Сергеевич Тургенев; ur. 28 października/9 listopada 1818 w Orle, Rosja, zm. 22 sierpnia/3 września 1883 w Bougival koło Paryża, Francja) – pisarz rosyjski, jeden z głównych przedstawicieli rosyjskiego realizmu krytycznego.

  Jako wydawca przygotowywał edycje dzieł Iwana Turgieniewa, Lwa Tołstoja, Michaiła Sałtykowa-Szczedrina i Nikołaja Leskowa. W 1949 roku został ofiarą walki z kosmopolityzmem(ros.).

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Eichenbaumm Boris M., [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2017-01-23].
  2. Eichenbaum Boris Michajłowicz (pol.). portalwiedzy.onet.pl. [dostęp 2017-01-23].
  3. Elżbieta Sidoruk: Granice satyry. Białystok: Uniwersytet w Białymstoku, Instytut Filologii Polskiej, 2018, s. 259, seria: Poetyka i Horyzonty Tradycji. ISBN 978-83-86064-54-0.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Borys Eichenbaum: Szkice o prozie i poezji. Wybór i przekład Lucylla Pszczołowska i Roman Zimand. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1973, seria: Biblioteka Krytyki Współczesnej.
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Nikołaj Siemionowicz Leskow (ros. Николай Семёнович Лесков; ur. 4 lutego/16 lutego 1831 w Gorochowie, Rosja - zm. 21 lutego/5 marca 1895 w Petersburgu, Rosja) – rosyjski prozaik i publicysta.
  Michaił Jewgrafowicz Sałtykow-Szczedrin, właściwie Michaił Sałtykow (ros. Михаил Евграфович Салтыков-Щедрин; ur. 15 stycznia/27 stycznia 1826 w Spas-Ugoł, gubernia twerska, zm. 28 kwietnia/10 maja 1889 w Petersburgu) – rosyjski pisarz, satyryk i publicysta.
  Lucylla Pszczołowska (ur. 9 września 1924 roku, zm. 24 lutego 2010 roku) – polska polonistka, badaczka historii wiersza polskiego oraz wersologii. Studia polonistyczne odbywała w czasie okupacji na tajnym Uniwersytecie Ziem Zachodnich w Warszawie, a po wojnie kontynuowała je na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uzyskując tytuł magistra w 1948 roku. Od 1950 roku związana z Pracownią Poetyki Teoretycznej i Języka Literackiego w Instytucie Badań Literackich PAN, którą kierowała w latach 1981-1992.
  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.