• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Borisław Welikow

  Przeczytaj także...
  29 października jest 302. (w latach przestępnych 303.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 63 dni.Zgromadzenie Narodowe (bułg. Народно събрание, czyli Narodno sybranie) – jest od 1879 roku najwyższym organem władzy ustawodawczej w Bułgarii.
  Uniwersytet Sofijski im. św. Klemensa z Ochrydy – bułgarska szkoła wyższa z siedzibą w Sofii, założona w 1904 roku na bazie działającej od 1888 Wyższej Szkoły Pedagogicznej.

  Borisław Lubenow Welikow, bułg. Борислав Любенов Великов (ur. 29 października 1946 w Sofii) – bułgarski chemik, pedagog i polityk, w 2005 przewodniczący Zgromadzenia Narodowego.

  Życiorys[]

  Ukończył studia chemiczne na Uniwersytecie Sofijskim im. św. Klemensa z Ochrydy, specjalizując się w zakresie chemii nieorganicznej i analitycznej. Doktoryzował się na Uniwersytecie Karola w Pradze. Zawodowo związany ze stołecznym uniwersytetem, gdzie został profesorem i specjalistą od hydrochemii.

  Narodowy Ruch na rzecz Stabilności i Postępu (bułg. Национално движение за стабилност и възход), dawniej Narodowy Ruch Symeon Drugi (buł.Национално движение Симеон Втори) - liberalna bułgarska partia polityczna.Blok Reformatorski (bułg. Реформаторски блок) – koalicja bułgarskich centroprawicowych partii politycznych.

  W 2001 i w 2005 z ramienia Narodowego Ruchu Symeon II (przekształconego później w Narodowy Ruch na rzecz Stabilności i Postępu) uzyskiwał mandat posła do Zgromadzenia Narodowego 39. i 40. kadencji. W czasie pierwszej z nich przez cztery miesiące – po odwołaniu Ognjana Gerdżikowa – był przewodniczącym ZN. W 2007 opuścił dotychczasowe ugrupowanie, przystępując do frakcji Bułgarska Nowa Demokracja i partii o takiej samej nazwie, w której objął funkcję wiceprzewodniczącego. W 2014 powrócił do krajowego parlamentu 43. kadencji z ramienia koalicyjnego Bloku Reformatorskiego.

  Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.Sofia (bułg.: София; sofia z gr. znaczy również mądrość) – stolica i największe miasto Bułgarii. Położona w zachodniej części Bułgarii, w śródgórskiej kotlinie, u stóp masywu Witoszy. Miasto leży nad rzeką Bojanską, która jest lewym dopływem rzeki Iskyr. Sofia stanowi wydzielony obwód miejski, jest ponadto ośrodkiem administracyjnym obwodu sofijskiego.

  Przypisy

  1. Borislav Lubenov Velikov (ang.). parliament.bg. [dostęp 2014-10-09].
  2. Борислав Великов (bułg.). personi.dir.bg. [dostęp 2014-10-09].
  3. Кои са депутатите от 43-тото Народно събрание? (bułg.). vevesti.bg, 8 października 2014. [dostęp 2014-10-09].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Uniwersytet Karola w Pradze (czes. Univerzita Karlova v Praze) – uniwersytet w Pradze, założony w 1348 przez króla Czech Karola IV Luksemburskiego, najstarszy uniwersytet w Europie Środkowej.Chemia (grec. χημεία – chemeia) – nauka badająca naturę i właściwości substancji, a zwłaszcza przemiany zachodzące pomiędzy nimi. Współcześnie wiadomo, że przemiany substancji wynikają z praw, według których atomy łączą się poprzez wiązania chemiczne w mniej lub bardziej trwałe związki chemiczne, a także praw według których wiązania pękają i tworzą się ponownie prowadząc do przemian jednych związków w drugie co jest nazywane reakcjami chemicznymi. Chemia zajmuje się także rozmaitymi właściwościami substancji wynikającymi bezpośrednio z ich budowy atomowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hydrochemia, chemia wód naturalnych – nauka z dziedziny hydrologii. Interesuje się składem chemicznym wód naturalnych, bada procesy chemiczne, które dzieją się w hydrosferze.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.