• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Borderline - singel

  Przeczytaj także...
  Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).

  Borderline” – utwór muzyczny amerykańskiej piosenkarki popowej Madonny, singiel z jej debiutanckiego albumu studyjnego Madonna z 1983 roku.

  Współcześni krytycy i autorzy pochwalili utwór, nazywając go harmonicznie najbardziej złożonym utworem Madonny i chwaląc jego taneczno-popową naturę. W Stanach Zjednoczonych "Borderline" stał się pierwszym hitem Madonny na liście Billboard Hot 100 , osiągając najwyższą dziesiątą pozycję w czerwcu 1984 roku. W Wielkiej Brytanii osiągnął drugą pozycję po tym jak został ponownie wydany jako singiel w 1986 roku. Gdzie indziej, piosenka dostała się do pierwszej dziesiątki i dwudziestki w wielu europejskich krajach, a jednocześnie na szczycie listy singli w Irlandii.

  MTV (skrót od Music Television) to najpopularniejsza stacja muzyczna na świecie, należąca obecnie do MTV Networks, wchodzącej w skład Viacomu. Stację odbierać można za pośrednictwem telewizji satelitarnych i naziemnych oraz sieci kablowych.Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ten jest jednak wieloznaczny, w najszerszym sensie oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.

  Do utworu zrealizowano wideoklip w dwóch częściach - kolorowej i czarno-białej. Przedstawia on chłopaka Madonny pozującego brytyjskiemu fotografowi. Klip był często emitowany w MTV.

  Madonna wykonała piosenkę podczas tras The Virgin Tour i Sticky & Sweet Tour podczas której wykonano punk-rockową wersję utworu.

  Notowania[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Okładka
 • Madonna - to debiutancki album amerykańskiej piosenkarki Madonny, wydany w dniu 27 lipca 1983 roku przez Sire Records. Album wznowiono na rynku europejskim ze zmienionym tytułem The First Album w 1985 roku, po sukcesie albumu Like a Virgin. W 1982 roku Madonna została zauważona przez Seymour Stein, pracującą w Sire Records. Sukces Everybody, jej pierwszego singla, zaowocował podpisaniem umowy z wytwórnią. Madonna wybrała do współpracy Reggie Lucasa, producenta Warner Bros. Nie była jednak do końca zadowolona z technik Lucasa, postanowiła więc szukać dodatkowej pomocy u innych producentów.Singel (SP, singiel) – w muzyce krótkie wydawnictwo zawierające jeden lub więcej utworów zazwyczaj zapowiadające i promujące album, z którego pochodzi tytułowy utwór na singlu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  The Virgin Tour - pierwsza trasa koncertowa Madonny. Mimo, iż Madonna była już wtedy gwiazdą światowego formatu, koncerty miały miejsce jedynie na terytorium Stanów Zjednoczonych, plus jeden koncert w Kanadzie. Tournée promowało dwa pierwsze albumy artystki, w szczególności wydany w tym samym roku Like a Virgin. Wejściówki na koncerty zaplanowane w większości dużych miast Ameryki rozchodziły się zazwyczaj w ciągu jednej godziny.
  Utwór muzyczny – jednolita kompozycja muzyczna złożona z: rytmu i metrum, melodii, harmonii, barwy dźwięku, dynamiki, agogiki oraz budowy formalnej, przeznaczona do wykonania lub odtwarzania, najczęściej posiadająca autora(-ów). Utwór muzyczny może przyjąć formę tylko muzyczną lub słowno-muzyczną w przypadku, gdy w utworze wykorzystano tekst.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.