• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bootle

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Metropolitan Borough of Sefton – dystrykt metropolitalny, leżący na terenie hrabstwa metropolitalnego Merseyside (aglomeracja Liverpool) na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii, ok. 200 mil od Londynu, położony na północnym brzegu estuarium rzeki Mersey, przy jej ujściu do Morza Irlandzkiego (Liverpool Bay). Liczy ok. 282 tysięcy mieszkańców. Siedzibą zarządu okręgu jest miasto Bootle. Nazwa Sefton pochodzi od znajdującej się na obszarze okręgu wsi o tej samej nazwie. W skład okręgu wchodzą również: Aintree, Crosby, Formby, Maghull i Southport. Okręg Sefton graniczy bezpośrednio z miastem Liverpool i charakteryzuje się przede wszystkim przemysłem stoczniowym nad rzeką Mersey. Miastem partnerskim Sefton jest Gdańsk.
  Merseyside – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północno-zachodniej Anglii, w regionie North West England, położone nad Zatoką Liverpoolską i estuarium rzeki Mersey. Hrabstwo, obejmujące aglomerację miasta Liverpool, utworzone zostało w 1974 roku na pograniczu historycznych hrabstw Lancashire i Cheshire.

  Bootle [czyt. bu:tl] – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie Merseyside, w dystrykcie Sefton, w pobliżu miasta Liverpool. W 2015 roku miasto liczyło 51 354 mieszkańców.

  Estuarium (z łaciny aestuarium ‘droga morska’) – poszerzone, lejkowate ujście rzeki, powstałe w wyniku działania pływów morskich.Liverpool – miasto położone na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii, ok. 340 km od Londynu, na północnym brzegu estuarium rzeki Mersey. Siedziba hrabstwa Merseyside. Liczy ok. 445 tysięcy mieszkańców.
 • liczba mieszkańców: 62 tys. (1981)
 • Port nad estuarium rzeki Mersey, w hrabstwie Merseyside. Ośrodek przemysłowy.

  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.James Lee Duncan „Jamie” Carragher (ur. 28 stycznia 1978 w Bootle koło Liverpoolu) – były angielski piłkarz występujący przeważnie na pozycji środkowego obrońcy, jednakże w ciągu swojej kariery zdarzało mu się grać na prawej, a nawet lewej stronie defensywy. Jest wychowankiem angielskiego klubu Liverpool, w którym to klubie spędził całą karierę. Grał z numerem 23.

  Osoby związane z Bootle[ | edytuj kod]

 • Jamie Carragher – piłkarz, urodzony w Bootle
 • Steve McManaman – piłkarz, urodzony w Bootle
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bootle (ang.). City Population. [dostęp 2017-07-28].
  Steve McManaman (ur. 11 lutego 1972 roku w Bootle koło Liverpoolu) – były angielski piłkarz występujący na pozycji pomocnika.Mersey – rzeka w zachodniej Anglii. Powstaje z połączenia rzek Goyt i Tame, wypływających z Gór Pennińskich. Długość: 113 km.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.